עמותת אביב למען ילדינו הוקמה על ידי משפחתו של אביב עמר ז"ל, אשר נפטר ממחלת הסרטן בהיותו בן 13, לאחר אישפוז ארוך טווח בבית החולים. במהלך תקופת האישפוז המשפחה נזרקה מתוך מסלול חייה הרגיל, לשגרה קשה בה אין יום ואין לילה, וכולו ממוקד סביב הטיפולים והמאבק במחלה. בני המשפחה זוכרים בחסד בעלי תפקידים ומתנדבים בבית החולים אשר ישבו איתם כמה דקות ושמעו את סיפורם, נתנו כתף לבכות עליה, או הביאו מתנה קטנה לאביב והעלו חיוך על שפתיו.

הזיכרון הזה הניע את בני המשפחה להקים עמותה אשר מטרת העל שלה לשמח ילדים מאושפזים בבית החולים, ודרך כך להרחיב את מעגל התמיכה במשפחותיהם.

פעילות חנוכה בשיתוף מירי לשם פלאי

עם הרצון העז והלב החם המשפחה הקימה את העמותה, ומיד עם רישומה אצל רשם העמותות, פנתה לגולדה לקבלת ייעוץ וליווי עסקי ושיווקי בתהליך ההקמה.
הקמה ותהליך פיתוח עסקי של עמותה מתבצע באופן דומה לתהליך הקמת חברה ומערב תהליכי פיתוח עסקי דומים: יש לערוך מחקר שוק להבין מיהם השחקנים הנוספים בזירה, להגדיר את החזון שלה, להבין מהו המודל  העסקי (כלומר – איך לגייס כסף לעמותה), לעסוק בשיווק ובהעלאת מודעות לפעילויות, ועוד.

הגדרת הליבה
בשלב ראשון יש צורך בהגדרת הליבה של העסק, ובמקרה זה של העמותה: מהו ה DNA שלה, מה מאפיין אותה, ומה התרומה הייחודית של עמותה זו על פני אחרות.
נכנסנו לתהליך של מחקר שוק, בו ראיינו צוותים מקצועיים בבתי החולים, נפגשנו עם פעילים בעמותות דומות בתחום, ושמענו סיפורים של משפחות אשר נקלעו למצבים דומים.
ההבנה הראשונה והמשמחת היתה שיש הרבה ארגונים שכבר נמצאים בשטח ופועלים למען ילדים מאושפזים ומשפחותיהם, בעיקר במחלקות אונקולוגיות. לא רצינו לדרוך לאף אחד על המשבצת שלו, או אם היינו בתהליך ליווי עסקי היינו אומרים, שלא רצינו להכנס לשוק רווי תחרות.
נתנו לעצמינו זמן לחשיבה ולהבשלה. מתוך כל המידע שאספנו זיקקנו את הצרכים הקיימים בשטח, והצלבנו את זה אל מול האופי המיוחד שבני משפחתו מביאים איתם ועם הזכרונות על אביב, אשר היה ילד סקרן מאוד, חכם מאוד, ואהב בכל ליבו כל דבר שקשור למדע.
כך הגענו לליבת פעילות העמותה – לייצר פעילויות חווייתיות-חינוכיות לילדים המאושפזים בבתי החולים. להביא להם הפעלות אשר יעשירו את עולם הידע שלהם, מתוך כיף והנאה, ובכך לשמח את ליבם, ולהעצים את הילדים ובני משפחותיהם בתהליך ההחלמה.

פיתוח ארגוני

ברגע שהליבה היתה מגובשת, הדברים התחילו להתהוות כמעט מעצמם. איפיינו את הפעילות השוטפת, ואת המנגנונים הנדרשים כדי לקיים אותה. זהו המקביל של תהליך של פיתוח ארגוני המצריך הגדרת ה"מחלקות" של הארגון המתהווה:

מחלקת תפעול

מחלקת תפעול תעסוק בקיום קשר עם בעלי המקצוע במחלקות האישפוז, ובמקביל תבנה מערך מתנדבים ופעילים אשר יעבירו את ההפעלות לילדים.

מחלקת כספים

מחלקת כספים אחראית ניהול כספי העמותה. בשלבי ההקמה אנו עובדים עם חברי העמותה על גיבוש המודל העסקי: הגדרת ערוצי גיוס תרומות שונים, ייעוד ההכנסות למימון פעילות העמותה, והסדרת מנגנונים לניהול שקוף ותקין של הכספים המנוהלים.

מחלקת שיווק

מחלקת שיווק אחראית על הבאת העמותה למודעות הציבור למען גיוס מתנדבים, גיוס תרומות ואפשור התפשטות הפעילות ברחבי הארץ. בשלב הראשוני אנו עובדים על הקמת התשתיות השיווקיות, כאשר גולדה מנהלת את פרוייקט מיתוג העמותה, כולל עיצוב לוגו וחומרים שיווקיים אחרים, הקמת אתר אינטרנט וכתיבת חומר שיווקי.
זה המקום להגיד תודה למאיה אדרי, סטודיו קיפוד, אשר התנדבה לעצב את הלוגו של העמותה ולחברת Playscape אשר מפתחת בהתנדבות את אתר האינטרנט.

מתכנון למעשה: פעילויות העמותה בשטח

תכנית ההפצה כוללת הפקת אירועים בבתי חולים, פניה בפועל למשפחות חולים, בשיתוף פעולה עם עמותות אחרות הפועלות בתחום כדי להביא את רוח העמותה לשטח דרך מעשים פרקטיים.
עמותת אביב למען ילדנו פעילי העמותה
פעילות שטח ראשונה של העמותה התקיימה בחנוכה התשע"ו (דצמבר 2015). פיתחנו קשר עם מנהל המשחקייה במחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בביה”ח ”דנה-דואק”, וסיכמנו כי נגיע להפעיל את הילדים המאושפזים במחלקה ויכולים לצאת למשחקייה.

יצרנו קשר עם הסופרת והמאיירת מירי לשם-פלאי אשר התנדבה להעביר פעילות של סיפור וציור לילדים.
יצרנו קשר עם חברת צעצועי דורון, אשר ברוחב לב תרמו משחקים והפעלות. עורך דין גיא רוזנר תרם טאבלטים עבור הילדים הבוגרים ועבור המשחקייה, ועורך דין טל רכטמן תרם ספרים.
חברי העמותה הגיעו בידיים עמוסות מתנות וסופגניות ובילו בוקר שלם במחיצת הילדים במחלקה והוריהם, והעניקו להם מספר רגעים של אושר והעצמה, בתקווה לתת להם את הכוח הדרוש להם להמשיך להלחם במחלתם.
הצילומים המרגשים מפעילות חנוכה תודות לצלם אלי דסה.

פעילות חנוכה בשיתוף מירי לשם פלאי

פעילות שניה התקיימה בשיתוף עם חברת מהנדסים צעירים, המקיימת תכניות העשרה לילדים ונוער, והתנדבה לקיים פעילות העשרה בלגו לילדים המאושפזים.
ייעוץ שיווקי

ייעוץ עסקי
פעילות נוספת התקיימה בטו בשבט התעש"ו, בשיתוף עם רועי פרילינג, הפרופסור המפוזר, אשר העביר שיעור מדהים במדעים לילדים.
פעילות בשטח עם הפרופסור המפוזר פעילות בשטח עם הפרופסור המפוזר

פיתוח עסקי של עמותה – קריאה לשותפים לדרך

פיתוח עסקי וליווי שיווקי בגולדה מערבים שיתופי פעולה. כך גם בתהליך פיתוח עסקי של עמותה אנו בונים קשרים ומאתרים את השותפים לדרך.

אם הנכם מעוניינים לתרום לעמותה, להתנדב לפעילות או מכירים צוותים מקצועיים העובדים עם משפחות הנאבקות בסרטן, אנא פנו אלינו ונקשר אתכם עם עמותת אביב למען ילדנו.

פעילות חנוכה בשיתוף מירי לשם פלאי

בימים אלו אנו ממשיכים לתכנן ולמסד את פעילות העמותה. אנו ממשיכים ליצור קשרים עם עוד ועוד מחלקות אישפוז לילדים, ומכוונים להפוך לגורם משמח בשגרת היום יום של המחלקות.

אנו פונים למפעילים כדי להרחיב את מערך המתנדבים והפעילים של העמותה, ואנו מתכננים פעילויות לגיוס תרומות, אשר יאפשרו לממן הבאת עוד ועוד הפעלות איכותיות לילדים.