מאת: חוה ניסנבוים, יועצת עסקית, מנהלת אתר גולדה

לרבות מאיתנו זה קורה: לאחר מספר שנים בעיסוק מסוים, אנחנו מרגישות שזהו. מיצינו.

לפעמים זו העבודה ששוחקת, לפעמים – העניין שנעלם, לפעמים, פיטורין שבאו בהפתעה ולפעמים זה פשוט תינוק חדש שבא לעולם. הגיע זמן שינוי! האומנם? כיצד? והאם הוא יצליח?

שינוי קריירה – האומנם? (זה הזמן?)
את משתוקקת לעזוב את העבודה הנוכחית. כמו אבן יצוקה היא יושבת לך בבטן. מסרבת להתעכל. אבל הפחדים. ואיך לא? אחרי הכול העבודה שלך מתגמלת. המשכורת מצוינת התנאים מופלגים, לפעמים זו הקירבה לבית והחיסכון בזמן, דלק ואפילו אחזקת רכב. לעיתים אלו שעות עבודה נוחות, זכויות פנסיוניות או יציבות שמעניקה לך שקט נפשי. כדי להבין מה נכון לך לעשות: לעזוב, להישאר, לקחת הפסקה או לעבור לחצי משרה- בדקי מה חשוב לך מכל התגמולים שהעבודה נותנת לך.

תתחילי מזה שתשאלי את עצמך: 'מה חשוב לי בעבודה?', ו-'מה אני צריכה מעבודה?'
אולי תתפלאי לשמוע, אבל לכל אחת יש את מה שהכי חשוב בעיניה ונכון עבורה: עניין ולמידה, תחושת שייכות, הערכה, יכולת לבוא לידי ביטוי, כסף, קביעות, משפחתיות. ערכים שונים מהווים שיקולים שונים למה חשוב ומה צריך.

לאחר שמיפית את הצרכים האישיים שלך, כתבי באיזו מידה העבודה הנוכחית שלך עונה על שאיפות אלו.

אי התאמה או התאמה נמוכה בין התגמולים בעבודה לבין הצרכים שלך הם האחראים לתסכול ולרצון לעזוב. בפעם הבאה תוודאי שהעבודה מעניקה לך את מה שחשוב לך.

 

 

כיצד? (לחולל את השינוי)

ראייה ארוכת טווח
אנשים רבים נוטים לבחון את מחירי השינוי, בטווח הקצר. למשל: הם חושבים על הירידה בשכר, או על הפחד מאי יציבות. דעי: מחקרים קובעים שההתאמה לעבודה קובעת את מידת ההצלחה הכלכלית. לכן, אם את מחוללת את השינוי לטובת עבודה מתאימה ומספקת, סביר שתזכי בטווח הרחוק לתגמולים טובים יותר. לכן מומלץ לחשוב על הירידה בכסף כירידה לצורך עלייה.

דוגמה אחרת: בטווח הקצר, נראה שילדייך יפגעו מהירידה ברמה הכלכלית מאחר וההטבות שלהם יורדות. את יכולה להירגע. מחקרים מוכיחים כי ילדים תופסים את העולם כפי שהוא מצטייר דרך עינייך, ההורה. כל זמן שאת משדרת עייפות ותסכול מהעבודה, הילד קולט כי העולם מעייף וקשה. יתרה מזו, בעתיד, גם הוא עצמו עלול לשחזר את הדפוס של ויתור. אחד הכעסים השכיחים של ילדים כלפי הוריהם הוא על אי-מימוש. אם תחוללי את השינוי המיוחל הילדים שלך עשויים להתגאות בכך ולקלוט שלא כדאי להם לוותר על החלומות שלהם.

להכיר את תהליך השינוי
כדי להפחית את רמת אי הוודאות שבשינוי, למדי על ההיבט התיאורטי של תהליך השינוי. לדוגמה, לפי תיאוריית 'ניתוח כוחות השדה' בכל שינוי מעורבים כוחות התומכים בשינוי וכוחות המתנגדים לו. תוכנית של שינוי תצליח כשהכוחות התומכים יהיו חזקים מן הכוחות החוסמים. בהתאם, כל אישה שחפצה בשינוי צריכה לחזק את כוחות התמיכה ולהחליש את כוחות ההתנגדות (קורט לוין).

הכרת התהליך תכין אותך נפשית ופיזית לידיעה לקראת מה את הולכת וככל שתלמדי על תהליך השינוי, הוא יתקצר ויבטיח תוצר מדויק יותר.

לבחור את העיסוק המתאים לך

אז איך בוחרים את העיסוק המתאים? התשובה נמצאת בשאלה עצמה. צריכה להיות התאמה בין העבודה שלך לבין מי שאת: הצרכים שלך, הדברים שמלהיבים  אותך, היכולות והכישרונות שניחנת בהם.

כדי לגלות מהו העיסוק המתאים לך עלייך להתמסר לתהליך של חקירה – חקירה עצמית וחקירה של שוק העבודה. הצטיידי במחברת ובכלי כתיבה, וכתבי כל גילוי חדש. בהמשך תתבהר התמונה המלאה.

העיסוק החדש שלך הוא תמונה בפאזל

דמייני שהעיסוק החדש שלך הוא תמונה של פאזל. כעת עלייך לברר אילו חלקים שייכים לפאזל ואיך לסדר אותם. אילו חלקים יכולים להיות בפאזל? למשל: סביבת העבודה, המראה שלה, הכישרונות שלך, דברים שאהבת לעשות בעבר, מתנות תעסוקתיות שירשת מההורים ועוד.

טיפ מס' 1:  אל תקדימי את המאוחר. התייחסי לכל חלק בפאזל בנפרד, מבלי לקשר אותו לעבודה החדשה או לתמונה המלאה. מחשבה מוקדמת על עבודה עשויה לשתק ולחסום כל מחשבה חדשה ויצירתית. מחשבה משתקת שכיחה יכולה להיות, 'איך אעשה מזה כסף?' או, 'זה לא מציאותי, אי אפשר להגיע לזה!'.

אל חשש, התשובות בנושא העבודה יגיעו מאליהן. מדהים אותי, כל פעם מחדש, לגלות שבתום תהליך החקירה, אנשים מגלים עיסוק שהוא כל כך מדויק להם.

טיפ מס' 2: כדי לגלות חלקים חדשים בפאזל, יהיה עלייך להתנסות בדברים חדשים או לעשות דברים בצורה שונה. העשייה המחודשת תרענן את צורת המחשבה שלך ותזריק רעיונות חדשים לחקירה.
למשל: פעמים רבות אני ממליצה לאנשים לפעול דווקא בתחום שיש להם מטען רגשי כלפיו (משהו לא סגור), כמו רקדנית שהפסיקה לרקוד לאחר שלא התקבלה ללהקה מובילה, התנסתה בחוג ריקוד לא מחייב. פעילות כזו, כשהיא נעשתה בצורה מבוקרת, שחררה אותה מחוויה שלילית,  אפשרה לה לראות את הדברים בצורה רעננה ובוגרת וללמוד מחדש על מסוגלות.

'ישן מפני חדש תוציאי?' לא בהכרח
לדעתי, אין לנו עתיד בלי עבר. כשאת חוקרת ומגלה חלקים חדשים בפאזל, זכרי לקחת עמך את המיטב מן העבר. חלק אחד מוכר בפאזל יכול לחבור לחלק אחר והנה נולד לו עיסוק חדש.

לדוגמה, אם כסטודנטית נהנית מאוד להנחות קבוצות, רשמי לפנייך שתרצי להנחות גם בהמשך.

האם השינוי יצליח?

משאבים לא מבזבזים!
עומדת לרשותך כמות משאבים נתונה של זמן, אנרגיה ומרץ, יכולת ריכוז, כסף ועוד. תהליך השינוי גוזל משאבים רבים ממאגר המשאבים שלך. כדי להימנע משחיקה ומעייפות, הנובעים מהתכלות המשאבים, הפסיקי לבזבז משאבים על פעולות שאינן משרתות אותך ותבחני את ההחלטות שלך במושגים של השקעה או בזבוז (מה ייצא לי מזה?).

זכרי שההתנגדות לשינוי חזקה מאוד כי מתרחשת פרידה מהמוכר, מעמדות, תפיסות ואמונות שביססת במשך שנים רבות.מומלץ: להתחייב למעבר הדרגתי שלפיו בכל פעם שאת עושה משהו חדש, או חושבת על משהו חדש, את מפסיקה לעשות דבר אחד אחר ישן.

מהן התפיסות שלך ומה מקורן?
כדי לחולל שינוי קריירה מוצלח יהיה עלייך להצטייד בגישה חיובית. עמדות שליליות כמו אשמה, בושה והערכה עצמית נמוכה, עשויות לדכא את תהליך השינוי.

רבים אומרים לי שהם לא יצליחו לחולל שינוי מוצלח, ואני שואלת, על סמך מה אתם מבססים את הקביעה הזו? בהסתמך על ניסיון העבר? – הרי לא הייתם במקום החדש או שהייתם שם בשלב לא בוגר. אולי בהסתמך על אמונות שגויות?, אולי על סמך קביעות של הקרובים לכם, שמדברים מהצורך האישי שלהם, (שלא בהכרח רלוונטי לכם)?

מומלץ: לזהות בצורה מדוייקת את מקור ההתנגדות וגם לנסח מחדש משפטים שליליים ולהבין את פשרם של משפטים ביקורתיים שאת נוהגת לומר לעצמך או שאחרים אומרים לך. לדוגמא, אם את רוצה לחולל שינוי זה לא אומר שאת "משוגעת" או ש"כולם מרוצים ממצבם ורק את לא". הסבירי לעצמכם כי יש לך צרכים שונים, כמו צורך במימוש אישי או רצון להיות במקום מספק. ואולי לך יש משהו אמיתי להעניק לעולם. אם כך, אסור לך לקפוא על השמרים.

תכנון, התמדה ונחישות
את הטיפ האחרון שאלתי מעולם המושגים של אבא שלי, רץ מרתונים ותיק. את עומדת לפני ריצה ארוכה המצריכה נחישות, משמעת עצמית, ותכנון. תהליך השינוי אינו כריצה למרחק קצר שבה משקיעים את כל האנרגיות מיד ובבת אחת. תכנני את המסע, וברגעים קשים חשבי על השגת המטרה ועל הסיפוק שבהשגתה. האמינו בצדקת הדרך והתמידי. לאלו שרצים פיזית, הצטיידו מראש בתמר או בבננה. לאלו המחוללים שינוי, הצטיידו בפצצות אנרגיה אחרות – חבר טוב, ספר מצוין או יועצת.

בהצלחה!

חוה ניסנבוים