חולמת על עסק שישלח זרועותיו לכל עבר כמו תמנון? חוה ניסנבוים, יועצת עסקית, מסבירה למה טוב יותר לעסק להתנהג כמו קיפוד.

נשים רבות שחושבות על פתיחת עסק או כאלו שהן בעלות עסקים, חולמות על עסק שידו בכול. עיצוב פנים למסעדות ועיצוב פנים לדירות בת"א. עיצוב פנים לוילות פרטיות וגם לקליניקות של מטפלים. לעיתים החלום פורש זרועותיו אפילו יותר:

יד אחת בוחשת בקדירה והיד השנייה מציירת על קנבס. למה? למה לא? הרי תמיד אהבת לבשל, לצייר ולמען האמת גם לכתוב.

גנית לב ארי

את חווה פגשתי שנתיים אחרי שסגרו לי את רשות השידור, מקום עבודתי שהיה לי בית מקצועי 20 שנה. הסתובבתי עם חומרים המון ידע, פגישות ורעיונות אבל גם היית מאוד מבולבלת לא ידעתי איך להפוך את כל זה לעסק. חווה במקצועיות ושקט שקיים רק אצלה הקשיבה, שאלה, חקרה שוב הקשיבה, שוב למדה וחשבה, ולאט לאט במלאכת קודש ממש

גנית לב ארי המלצה ייעוץ עסקי
גנית לב ארי
אשת תקשורת

מיכל דליות

חוה, את נהדרת. תרומתך אדירה להתפתחות העסקית של תלמידותיי. תודה

מיכל דליות
מרכז מיכל דליות

רעות זוהר

חוה, היועצת העסקית של נאטישה ושלי למי שמחפש/ת יועץ/ת עסקי/ת – חוה נהדרת בצורה יוצאת דופן; תומכת, ריאלית, פרקטית ובעלת חדות אבחנה ויכולת לראות את הפרטים הקטנים ובו זמנית את התמונה הרחבה של העסק. בקיצור מומלצת מומלצת מומלצת!!    

רעות זוהר

אריאל ברי בן חמו, קונדיטורית

הרבה שואלים אותי על הדרך שאני עושה, על לפתוח עסק עצמאי בגיל כזה, על קבלת החלטות. פעם שמעתי את המשפט "עסק הוא כמו תינוק, עד שהוא לומד ללכת לבד הוא צריך אמא שתייעץ לו ותחזיק לו את היד" אני רוצה להכיר לכם את האמא של העסק שלי, חוה ניסנבוים"

המלצה של אריאל ברי בן חמו לייעוץ עסקי
אריאל ברי בן חמו

תומר רונן

משהו צנוע וקטן על נתינה גדולה מצידך. בכל רגע פשוט נהניתי להיות בצד הלומד. רואים שאהבה למקצוע זה מה שמניע אותך. פיך מפיק טיפים עסקיים ומרגליות יקרות מפז. !זכיתי

תומר רונן המלצה ייעוץ עסקי
תומר רונן
בירה עמיקתא מבשלה הררית

גיורא כתר

לאחר 14 שנים, כאיש מודיעין עסקי תחרותי שכיר, יצאתי לדרך עצמאית. לשמחתי, כבר מתחילת דרכי כעצמאי הכרתי את כלי השווק השונים: פייסבוק, לינקדאין, מערכות דוור, דפי נחיתה. ידעתי איך לתפעל אותם. אבל…. בפועל, מצאתי שאני מתקשה להביא לקוחות. ואז… הכרתי את חוה. כשהחלטתי "ללכת על הליווי" שלה, אמרתי לחוה שכל מה שאני צריך זה רק

גיורא כתר המלצה ייעוץ עסקי
גיורא כתר
מודיעין עסקי

דרור רוחנה

1.1.20, זאת הזדמנות טובה להודות לך על התהליך המדהים שעברתי איתך ושאת תמיד מאמינה בי וגורמת לי לחשוב מחוץ לקופסא. שתהיה שנה מדהימה והמשך עשייה מורכבת. "תקווה היא הדבר היחיד שחזק יותר מהפחד" אוהב, דרור

הדס מור

“כשיש לכם עסק אתם רוצים תוצאות, אתם רוצים מישהו שיהיה שותף שלכם לסיעור מוחות, לפיתוח רעיונות, שיעזור לכם לעשות סדר בין מה חשוב וצריך לקדם ומה גוזל ממכם זמן ואנרגיה ולא יקדם אתכם לעבר המטרות שלכם. בחוה מצאתי בדיוק את הדברים הללו. הגעתי ליום עיון עם חוה, ככה בשביל “העשרה”, ומיד הבנתי שיש לי פה

הדס מור המלצה ייעוץ עסקי
הדס מור
מטפלת באילמות סלקטיבית

גלעד שימרון

היי חוה 🌸 זמן הוא פרספקטיבה נהדרת לבחון תהליכים, אז עצרתי רגע כדי לומר לך תודה, על שלקחת אותי יד ביד והובלת תהליך, שלא רק שהוכיח את עצמו במבחן הזמן, אלא הגדיל להשתבח. התרגילים, המשפטים והדרך שסללנו יחד, מלווים אותי עד היום כמו רוח במפרשי הנפש, קוראים לזה – השראה. לפעמים אני מוצא את עצמי

גלעד שמרון
אורטופדיה רגשית

אלא שהמחקרים מראים אחרת. על פי מחקר השוואתי שערך החוקר ג'ים קולינס, בין חברות טובות למצוינות בארה"ב, המנהיגים הטובים ביותר בעסקים, מגיעים להצלחה בגלל שהם זיהו את מודל הקיפוד שלהם.

מודל הקיפוד, שמוצג בספרו של קולינס, גלגל התנופה: מטוב למצויין, דוגל בלעשות דבר אחד ולעשות אותו טוב.

לפעמים הדבר האחד, הוא אפילו יותר מצומצם ממה שאת מעלה בדעתך.

מיקוד בעסק

בספרו, ג'ים קולינס משווה בין השועל החכם והמתוחכם לקיפוד הפשוט. השועל כל הזמן מעלה רעיונות חדשים כיצד לארוב לקיפוד ואילו הקיפוד עסוק רק בדבר אחד, להתכדר לכדור קוצני. כך הוא מצליח להביס את השועל.

 

מודל הקיפוד יכול לעזור לך להבין את המותג העסקי שלך
שלושת המעגלים הם כלי סינון, בעזרתם את יכולה למפות את העסק שלך עד שיהפוך לכדור קוצני. הכדור הזה הוא המכנה המשותף לכל שלושת התשובות לשאלות:

1. מה מלהיב אותך?
2. מהן החוזקות שלך?
3. מה יכול לפרנס אותך?

התשובה הסופית, ליבת העשייה, חייבת לתת מענה לכל אחד מהעיגולים. כדי לקבל את התשובות, קחי דף, ציירי עליו 3 עיגולים וכתבי בכל אחד מהם את החוזקות שלך, את ההתלהבות שלך ואת המנוע הכלכלי של העסק.

מה מלהיב אותך?
שום דבר גדול לא יכול להיות מושג בלי תשוקה, ולכן עלינו להגביל את הפעילות שלנו לתחומים שאליהם יש לנו תשוקה גדולה. אין הכוונה לתחושות כמו: "זה בסדר גמור" או "אני אוהבת גם את זה", או, "אני בהחלט יכולה לעשות את זה". אלא לתחושה כמו: "וואו, זה מדליק!". על הדבר 'הזה' תדברי בהתלהבות, תחלמי ללא הרף, תכתבי במרץ, תקדמי, ותהפכי למומחית בו.

ולא, את לא חייבת להתלהב מהתפעול של העסק כדי שמודל הקיפוד יעבוד עבורך. למשל, את לא חייבת להתלהב מקביעת פגישות עם אנשים או ממעקב אחר יומן פגישות (זה בסדר, כי יום אחד מישהו אחר יוכל לעשות את זה במקומך), את כן חייבת להתלהב ממה שהעסק שלך מקדם אותו, למשל: חיים עוצמתיים, אותנטיות והצלחה.

כתבי לעצמך:
- מה את אוהבת לעשות ומה באמת מלהיב אותך?
- מה את יכולה לעשות בכיף כל היום ולדבר עליו כל הלילה?
- מהם הדברים שגם אם יאסרו עלייך לעשות, לא תוכלי להפסיק לעשות אותם?

במה את יכולה (ולא יכולה) להיות הכי טובה בעולם?
להיות מספיק טובה כדי למשוך לקוחות או להרוויח כסף לא יוביל אותך לליבת העסק שלך, למושג הקיפוד. הכי טובה זה הכשרון שלך, לא משהו שלמדת או שאת מנסה להיות. זה משהו שנולדת לעשות. הכי טובה בעולם יכול להיות גם משהו מקומי או מאוד ממוקד, למשל, "הכי טובה בעולם בהפסקת מעגל האלימות בחיפה" או "הכי טובה בעולם במתן שירותי ייעוץ בתל אביב", זה עדיין מסביר מה את יכולה לעשות הכי טוב מכל מוסד או עסק אחר בעולם כולו.

זה לא בהכרח הדבר אותו את עושה עכשיו, זו ההבנה במה את יכולה להיות הכי טובה.

בדרך כלל השלב של זיהוי התשוקות והחוזקות די קל לנו, אלא שאז מגיע הפיצוח של האגוז או במקרה שלנו, העיגול, הקשה מכולם: שאלת מיליון הדולר.


מה מניע כלכלית את העסק שלך?
מהו המרכיב האחד שיניע בצורה רווחית את העסק. מדובר ברווח עבור X  כלשהו. כאן אנחנו צריכות לשאול, "אם את צריכה לבחור במנגנון אחד ויחיד שבאופן שיטתי יעלה את רמת ההכנסה לאורך זמן, איזו פעולה (X) תשפיע בצורה המשמעותית והיציבה ביותר לאורך לזמן על ההכנסה הזו. שימי לב למילה 'יציבה'. לא מדובר בהכנסה מהירה או ב-'פיק'. גם אין מדובר על צמיחה לשם צמיחה אלא בזיהוי הלחם-והחמאה שלך, או את היד שמאכילה אותך - הפכי אותה ליציבה וסולידית ככל האפשר.

השאלות שיעזרו לך לזהות את המנוע הכלכלי הן אלו:
- מהי הדרך הכי טובה למכור כדי להגיע ליעד שחלמת להשיג?
- מהם הדברים שמהם יכולת להתפרנס, אם היית חייבת להתפרנס?

לאחר שהתשובות לשלושת השאלות יהיו בידייך, כל שעלייך לעשות הוא לחפש את החפיפה בין שלושת המעגלים.

בשלב הזה נכון יהיה אם תשאלי את עצמך,
- מהם הדברים שאת עושה ללא התלהבות או עושה  ולא מצליחה בהם - את הדברים האלו אני מציעה לך להפסיק לעשות.
- האם יש דברים שאת לא עושה ושווה לך לשקול ברצינות לעשות אותם.  בדרך כלל אלו החלומות שאת לא מעזה להגשים. ודווקא הם עשיית הליבה שלך.

מודל הקיפוד אינו עניין של  'זבנג וגמרנו',  למרות שכשהקוצים יוצאים, זה אכן יכול להיות כך, יש כאן תהליך שלא ייפתר הלילה או תוך כדי קריאת המאמר. אבל בעזרת עיבוד, חידוד ודיוק אין ספק שגם העסק שלך יכול להביס כל שועל שירצה לאכול אותו.