פעם קולגה קיבלה את פניי בפתח הדלת ואמרה, "הינה היועצת שרצה למרחקים ארוכים…". הבוקר עצרתי אחרי הריצה וחשבתי מה בתכונות של רצה יכול לעזור לי להגיע לפודיום "הכשרת יועצים עסקיים".

 

אני יוצאת לריצה. קילומטר ראשון מישורי מאפשר לי להתחמם, ואני רצה אותו בקצב קל. עוד מעט תגיע עלייה תלולה. אני מכירה אותה – אורכה 800 מ', ואני צולחת אותה בספירה לאחור – 700 מ', 600, 300, 100 מטרים… עכשיו אני כבר אחרי העלייה, וקילומטר שלישי מגיע, ירידה.

אני מתקדמת מקילומטר לקילומטר, עוד מעט חצי ריצה מאחורי, ואני מתחילה לחזור. מתקדמת ליעד, תחנה אחר תחנה. והינה כבר 7 דקות אחרונות, 6, 5…

גם את המסלול להכשרת יועצים עסקיים אני מחלקת לחלקים קטנים – מתקדמת בהדרגה מפרק למידה אחד לפרק הבא. צעדים מדודים.

השבוע סיימנו את הפרק של המודל העסקי, פרק קשה – עלייה של ממש. רבע קורס כבר מאחורינו (מפגש חמישי מתוך 20).

במפגש 6 נסדיר נשימה. המפגש הזה הוא הזדמנות עבורי לקבל סימנים והתראות מהגוף – לבדוק האם הגזמתי או דרשתי ממנו יותר מדי, אולי מהר מדי. הקשבה לסימנים מוקדמים תאפשר להימנע מפציעות ולהתקדם בקצב הרצוי.

בשבוע הבא עלייה חדשה – הניהול הפיננסי. ארבעה מפגשים אינטנסיביים, שידרשו מאמץ מרוכז. ואחריהם מישור ארוך – יחידת לימוד על תפקיד היועץ העסקי. זה החלק הרך. ואחריו פרק ההתנסות, סטאז'.

 

התמדה
היעד הסופי הוא יועצים מצוינים. לשם אני מכוונת, אבל כרגע אני לא מסתכלת רחוק מדי, המבט ממוקד בהשגת המטרה הקרובה. סיכום הרבע הראשון בצורה טובה.

אומנם אני יודעת איך להגיע ליעד הסופי, אבל שום דבר לא בטוח, שום דבר לא בכיס שלי – זה לא נגמר עד שזה נגמר. הלמידה בקורס מתגמלת אך תובענית. בכל רגע יכול להגיע משבר. הגוף עייף, השריר נתפס, ובכל זאת אני אהיה שם איתם על המסלול. צעד ועוד צעד עד שזה נפתח. לא מוותרים! לא כי אני נוקשה – כי אני מחויבת.

דיבור חיובי
כמו בפסיכולוגיית הספורט, גם בהוראה הכול צריך להיות חיובי: "אני קשובה", "אני ממשיכה הלאה". אין מקום לאמירות שליליות כמו "אל תשברו" או "אל תעצרו", כי בתת מודע הן זורעות מחשבות שליליות. כדי להיאבק במחשבות השליליות (כמו "אל תוותרו") רצים למרחקים ארוכים נוהגים לספור את הקילומטרים שלהם או את הנשימות.

גם אנחנו – מתמקדים בכאן ועכשיו, מתמודדים עם הקושי הנוכחי, היעד לא יברח לשום מקום, אבל את כוחותינו אנחנו ממקדים באתגר הקרוב. בסוף נזכה לקטוף את פירות העבודה הקשה.

אני אהיה איתם עד סוף המרוץ. וגם אחריו. כי הכשרת יועצים עסקיים זו ריצה למרחקים ארוכים.