צעד אחד לשינוי קריירה ובחירת עיסוק חדש
חוה ניסנבוים למגזין פאוזה

אנשים רבים כל כך רוצים לחולל שינוי בקריירה אך הם לא מאמינים שיצליחו או לא יודעים מאיפה להתחיל. תחושת חוסר אונים ובלבול הן תחושות טבעיות בזמן שינוי והן מיוחסות לחשש מעזיבת המוכר ומעבר אל הלא ידוע. תקופה זו תסתיים בהצלחה ובמהרה אם תקפידו ליישם את העצות הבאות.

התאמה
התשובה לשאלה 'מהו העיסוק המתאים לי?' נעוצה במילה 'התאמה'. צריכה להיות התאמה בין העבודה שלכם לבין 'מי שאתם' – הדברים שמלהיבים אתכם, היכולת שלכם, הצרכים וההעדפות שלכם. בטווח הרחוק מידת ההתאמה לעבודה היא זו שקובעת את הצלחתכם הכלכלית והפסיכולוגית.

הגדירו את שאיפות הקריירה שלכם
מהן הציפיות שלכם מעבודה: עניין? למידה? הערכה? ביטוי אישי? השתייכות?. ציינו את החשיבות של כל צורך בעבודה. כעת, חשבו על עבודות שעונות על הצרכים החשובים לכם, ונפו עבודות שלא עונות על הצרכים החשובים לכם.

בחנו את השינוי בראייה ארוכת טווח
היו מוכנים להתייצב למול העובדות המרות ביותר של המציאות העכשווית, יהיו אשר יהיו: ירידה בשכר, קיצוץ בחוגי הילדים או עייפות ופחד. בה בעת עליכם לטפח נושאים בעלי חשיבות ארוכת טווח ולשמור על אמונתכם כי למרות כל הקשיים תחוללו שינוי מוצלח.

התמסרו לתהליך חקירה מחשבתי ומעשי
איזו מחויבות חדשה תתאים לכם? רשמו כל מחשבה שעולה לכם בהקשר זה, מדי יום. דמיינו כי מרכיבי העיסוק שלכם הם חלקים בפאזל שתמונתו היא העיסוק החדש שלכם.

רישמו למשל, איך נראה החלק של סביבת העבודה: האם יש בו אנשים או שאתם עובדים מול מחשב? האם אתם בבית או בחוץ? רישמו במה אתם מצטיינים. כשרון טבעי הוא זה המצוי בפעולות שאתם "נסחפים" לעשות, פעמים רבות מגיל צעיר.

התייחסו לכל חלק בפזל באופן בלתי תלוי מהתמונה השלמה – מחשבה מוקדמת על עבודה עשויה לדכא מחשבה חדשה ויצירתית ("איך אני אעשה מזה כסף?" או "איך אני אגיע לזה?").

כדי לגלות חלקים חדשים, התנסו בפעילויות חדשות. פעילויות אלו עשויות להתגלות כעיסוק החדש שלכם, אך רוב הסיכויים שהן "רק" יחשפו חלקים נוספים, משמעותיים בפזל.

 גישה חיובית
נסחו מחדש אמרות ביקורתיות שמקורן באשמה או בושה. אם אתם רוצים לחולל שינוי זה לא אומר שאתם "לא יציבים" או ש"כולם מרוצים ממצבם ורק אתם לא". אולי לכם יש צרכים גבוהים כמו 'מימוש אישי'? אולי לכם יש משהו אמיתי להעניק לעולם הזה ואסור לכם לקפוא על השמרים?.

התחייבו למעבר הדרגתי, לא פתאומי. בכל פעם שאתם עוסקים במשהו חדש, או חושבים על משהו חדש, הפסיקו לעשות דבר אחד ישן. כך תתקרבו בהדרגה ובביטחון למחויבות החדשה.

תכנון, התמדה ונחישות
דמו את תהליך השינוי למרתון – אתם עומדים לצאת לריצה ארוכה. כדי לסיים אותה בהצלחה, עליכם להתכונן היטב, להצטייד בנחישות ולשמור על קצב קבוע. לרצים באמת, הצטיידו בתמר או בבננה.

לאלה המחוללים שינוי, הצטיידו בפצצות אנרגיה אחרות – חבר טוב, ספר מצוין או מומחה.

 

צעד אחר צעד לשינוי קריירה ובחירת מקצוע
צעד אחר צעד לשינוי קריירה ובחירת מקצוע