אפשר בהחלט לבחור בערוצי שיווק אחרים, מחוצה לרשת בכלל. אבל אפשר גם לגשת לכתיבה בגישה אחרת. נינוחה יותר, מתאימה יותר למי שאתם.

היום בפודקאסט אני מארחת את ליאת עברי עיני, עורכת ב-ynet, מרצה, מנחת סדנאות כתיבה, מלווה ומאמנת אנשים בכתיבה. יחד איתה נחשוף את הפער בין הפחד של אנשים ממה יגידו על הכתיבה הגרועה שלהם לבין המציאות שמהר מאוד הם מגלים שהם יודעים לכתוב, לספר על העשייה שלהם ואפילו ליהנות מהעניין הזה.

אנשים עוסקים בנושאים אפורים, למשל עו"ד בתחום נזיקין. על מה היא תכתוב ברשת חברתית? וליתר דיוק, מי ירצה לקרוא?

ליאת: "כשזה נוגע לאנשים ולעשייה שלהם כולם מבחינתי מעניינים. לכל אחד ואחת יש סיפור ולכל אחד יש את התשוקה שלו לעבודה. כלומר אם אדבר עם אותו עורך דין לענייני נזיקין ואשאל אותו מה היה התיק שהכי ריגש אותו או מה הטיפ הכי חשוב שהוא יכול לתת לאנשים, כנראה זה כבר לא יראה כל כך אפור. צריך פשוט להבין מהן הרגעים המעניינים בשגרה, ועליהם לשים את הזרקור.

"אנשים צריכים להבין שאותו עורך דין מקצוען בתחומו ובנאדם שעושה את העבודה שלו מכל הלב. זה הכול. אם אותו עורך דין יחליט שהוא מעלה את המודעות לתחום שלו ואחת לשבוע-שבועיים מסביר מה עושים במקרה של פגיעה מבור ברחוב, רשלנות אצל רופאת עור או כל דבר אחר, ואם אני אצטרך עורך דין ואקרא את הפוסטים שלו, יש סיכוי גבוה שאגיע אליו כי מבחינתי אני כבר מכירה אותו.

"אותו דבר לגבי מאמנת עסקית, דיאטנית או כל תחום אחר. אני רוצה לשמוע על הדרך שלהם, קצת על מאחורי הקלעים, סיפורים, דילמות, תובנות, שיתנו ערך אמיתי מכל הלב. זה כל כך משתלם".

הכתיבה האישית, ההצצה אל מאחורי הקלעים, לדבר על המוטיבציות שלהם לעשייה. כל אלה, לא פוגעים בפאסון? בדימוי המעונב, המקצועי.

ליאת: "גם לי באופן אישי החשיפה לא פשוטה ולא טבעית. בפייסבוק שלי לא תראי אף תמונה של המשפחה שלי ואני לא מתייחסת אליו כיומן אישי. מה שאני אומרת לאנשים שאני עובדת איתם דרך הסדנאות והליווי – תכתבו ותחשפו עד כמה שאתם מרגישים בנוח. חשיפה אישית יכולה להיות גם מקרה קטן מאוד שקרה לכם או מחשבה שעברה לנו בראש. ממש לא צריך לחשוף את הקישקע. מצד שני כן להיות אותנטיים ולא לדבר בסיסמאות ובכללי מדי כי אז זה פשוט לא מעניין".

ומה לגבי מקצועות דיסקרטיים יותר? כתיבה על סיפורים מהקליניקה של הפסיכולוגית קלינית או של הסקסולוגית. לא בטוחה שהחשיפה נכונה לכל אחד.

ליאת: "חשוב מאוד לשמור על פרטיות של לקוחות אבל אפשר לקחת כל מיני סיפורים ומהם להרכיב משהו ולשנות את הפרטים. המטופל הוא לא האישו אלא המסר שרוצים להעביר ואפשר לעשות את זה בהרבה מאוד דרכים".

תוכלי להבחין רגע בין המטופל למסר?

ליאת: אני אתן דוגמה – למשל תזונאית שעובדת עם מישהו שמתאמן לתחרות איש הברזל יכולה לכתוב כל כך הרבה על הנושא, ועד פעם – אותו מטופל בכלל לא מעניין אלא איך היא בונה את התפריט, מהם השיקולים שלה, דילמות שעולות וגם טיפים שיכולים לעזור לאנשים שעוסקים בספורט בצורה מאוד אינטנסיבית, למשל לדבר על חלבון ופחמימות וגם לדבר על כך שזה ממש לא רק טכני אלא גם מנטלי ואיך היא עוזרת בכל התהליך הזה ומה קורה כשיש נפילות בדרך. זה מעביר את המסר שהיא מבינה עניין ולא רק מחלקת תפריטים, שהיא אנושית ומקצועית, וזה מה שאנשים מחפשים".

שכנעת אותי. עכשיו נשאר רק להתמודד עם הפחד. אנשים חוששים לצאת החוצה, להיחשף, להצטלם. אפשר לאמן את שריר האומץ?

ליאת: "אין לך מושג כמה אני מבינה אותם. יש אנשים שאני עובדת איתם ואנחנו כבר מגיעים לפוסט טוב שמרוצים ממנו וקשה להם לעשות את הפעולה הזאת של ה'פרסם'. הם חוששים ממה יגידו ואולי חלילה הם עפים על עצמם יותר מדי ועוד כל מיני.

"לא רק שאני לא שופטת אלא כל כך מבינה את המקום הזה, ואז אנחנו מתחילים לפרק את הפחד ולחשוב מה הדבר הכי נורא שיכול לקרות ואחר כך מה יכול להיות נחמד מהדבר הזה ואולי הם יוכלו לעזור לאנשים אחרים כי יש סיבה שהם עושים את מה שהם עושים. אחרי פעם, פעמיים, שלוש הם לא מבינים ממה הם כל כך חששו אבל זה בהחלט תהליך וכל אחד צריך לבדוק מה יכול לעזור לו להתמודד איתו. סדנה, חברה טובה שתתמוך, אולי סגנון אחר שיהיה להם קל יותר איתו. יש אינסוף אפשרויות".

דיברנו על שריר האומץ, מה לגבי שריר הכתיבה. לא נולדנו אתגר קרת. אנשים אומרים "אין לי את זה", את הכישרון לכתוב. "אני מעדיף לשלם למישהו שיכתוב לי".

ליאת: "אני מאמינה שכתיבה טובה היא 20% כישרון ו-80% לימוד וכתיבה. גם אני שתמיד ידעתי לכתוב, השתתפתי בלא מעט סדנאות כתיבה שכל אחת עזרה לי. למדתי את כל סוגי הכתיבה כי אני באמת מאמינה שכתיבה טובה זה שריר.

"אפילו לפני חצי שנה לקחתי איזו סדנה נחמדה ונהנתי ממנה. לפעמים גם כדאי ליהנות מהדרך ולהפוך אותה לקצת פחות טכנית. הדבר שאני הכי אוהבת אצל אנשים שאני מלמדת אותם זה לא שהם מספרים לי על חיבורים שנוצרו אלא שהם מגלים שזה דווקא נחמד העניין הזה. כי אני מבינה שאם נחמד להם יש סיכוי שהם יתמידו והתמדה היא הדבר הכי חשוב".

ליאת תודה רבה, קיבלנו ממך המון ידע וכלים. אני מקווה שפתחנו לעצמאיות ולעצמאים צוהר לנחיתה רכה ברשת. לגשת לרשת בנינוחות, בטחון ובדיוק רב יותר.

נסו, תרגלו, כתבו לליאת – הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלה או לסדנת הכתיבה שלה.

קבוצת ווטצאפ שקטה "חושבים יצירתי" עם עצות והשראה על כתיבה ברשת: https://chat.whatsapp.com/Jiu8ZSApBqW7P1L81WCY75