יעל אשד, מנחת קבוצות, כותבת על הכלים שסייעו לה בתהליך שינוי הקריירה שחוללה – תהליך שהוביל אותה ליצירת החיים שתמיד רציתי לחיות.

"לא בגלל שהדברים קשים איננו מעיזים, בגלל שאיננו מעיזים הם קשים …" (סנקה).

היום, לאחר שהעזתי ושיניתי, אני מתחברת יותר מתמיד למשפט זה שנשאתי עימי לאורך כל תהליך השינוי שעברתי.  כן, העזתי, שיניתי ואני חיה … ואפילו בשמחה ובכיף!

במשך יותר מ- 20 שנה התמחיתי במערכות מידע במגוון תפקידי ניהול בכירים בארגונים גדולים, עיסוק מתגמל אך תובעני. ככל שעברו השנים רציתי להיות קרובה יותר לאנשים ולהיות שותפה לעשיית הבדל בחייהם.

כיום, לאחר תהליך ארוך ומרתק שעברתי, אני עוסקת באימון אישי לחיים, הנחיית קבוצות בתנועה לגוף ולנפש וסדנאות לאימון אישי בקבוצה – "מחר חדש" – לאנשים המעוניינים להיות אילו המנהלים והמעצבים את חייהם.

מתנה גדולה זו עבורי להעביר לאחרים מנסיוני, את התובנות והכלים שבהם הסתייעתי אני בתהליך השינוי. כלים שבעזרתם הצלחתי ללכת מעבר לפחדים, לא לתת לעובדה שהנני אם חד-הורית ל 4 ילדים לעצור אותי מלשנות את דפוס ההתנהלות שלי מ" צריכה" ל" רוצה".

אני שמחה לשתף אתכם, בכתבה זו, בכלים ובדרכים שסייעו לי ושרתו אותי בתהליך השינוי שלי שהוביל אותי ליצירת החיים שתמיד רציתי לחיות.

1. העיזו לחלום, הגדירו לעצמכם במדוייק איך הייתם רוצים שהחיים שלכם ייראו,אפשר לכתוב, לצייר או לרקוד את החלום.

2. באתם לעולם כדי לתת משהו מעצמכם, משהו ייחודי, גלו אותו והביאו אותו לידי ביטוי – מה שאנחנו באמת רוצים לעשות הם הדברים שבאמת נוצרנו לעשותם.

3. הזכירו לעצמכם – מגיע לכם לחיות את החיים האילו כמו שאתם רוצים !

4. היו קשובים לסביבה, שימו לב למסרים מהיקום, מילים של שירים, אנשים שפוגשים בדרך, לא סתם דברים נקרים בדרככם, היו פתוחים לקבל, פיתחו את החשיבה, הקשיבו הסכימו לקבל וקחו מה שמתאים לכם.

5. יש כוח למילים, הקשיבו לשיחות שלכם עם עצמכם, השתמשו רק במילים מעצימות.

6. עשו תהליך פרידה מסודר ממקום העבודה הקודם.  כמו מרוץ שליחים: החזיקו בשתי הידיים  את שני הדברים ,הישן והחדש , כשתרגישו שאתם מוכנים עזבו לאט לאט יד אחת…

7. עשו את תהליך השינוי בצורה מבוקרת , החלטה מודעת מאפשרת לעשות את הדרך בצורה שקולה.

8 לימדו את ההתנהלות הכספית שלכם, רישמו הוצאות הכנסות, בידקו מראש את הזכויות שלכם ממקום העבודה, לימדו את המחיר האמיתי ותהיו מוכנים לו נפשית

9. היו קשובים לעצמכם, להדרכה הפנימית שלכם, הקשיבו לתחושות הגוף. תהיו בדממה : מדיטציות, הליכות בטבע, הניחו לפרקי זמן את המחשבות בצד, מתוך השקט וההתבוננות הפנימית עולים הרבה תובנות.

10. העזרו בכל מה ומי שעושה לכם טוב ואל תשתפו בתהליך  אנשים שיכולים לרפות את ידיכם, תדאגו לשמור על עצמכם במיטבכם, עליכם להיות בשיא הכוח והאמונה, תתרחקו מכל דבר ואדם הזולל מכם אנרגיה ואינו תומך בכם בדרככם האמיצה.

11. דאגו "למלא את הבאר" שלכם – דאגו במיוחד בתקופה זו לעסוק בכל אותם דברים שמביאים לכם שמחה – פגישות עם חברים, ריקודים,ספרים, יצירה …

12. עיסקו הרבה בתנועה, ריקוד וספורט – העבודה עם הגוף מעלה את רמת האנרגייה, החיוניות ונותנת כוח. מעבר לשמחה ולבריאות, פעילות זו משפיעה על המצב הנפשי והרוחני, אתם מרגישים שאתם חיים.

13. דברו והקשיבו לאנשים שכבר עשו את השינוי  ואל תחסכו – היוועצו במומחים ככל שנדרש (יועץ פיננסי, מאמן,יועץ תעסוקתי…).

14. כיתבו הרבה, כל תחושה, מחשבה, פחדים, רעיונות ,הכתיבה משחררת, במהלך הכתיבה דברים מתבהרים, ממליצה ללכת עם פנקס  קטן צמוד אליכם בו תוכלו לרשום כל רעיון שעולה.

15. השתדלו, מפעם לפעם, לבלות עם עצמכם בטבע (ים, שדה, גינה). מקומות אילו מעוררים תחושה מיידית של שלווה, רגיעה, שחרור ובעיקר תחושה של כוח גדול ושפע שהיקום מזמן לכולנו.

16. אספו ושימו לנגד עיניכם משפטים מחזקים ומעוררי השראה  וזכרו ש"היקום גומל לאמיצים!".

17. הקשיבו לשירים מעצימים, מוסיקה ושירים נקלטים בתת ההכרה שלנו.

18. תרגיל קטן שיעזור לכם ליצור בהירות  ולגלות מה אתם באמת רוצים:

הכינו לעצמכם שלוש רשימות :

רשימת שחרור –  הכינו רשימה של כל אותם דברים שאתם מוכנים לוותר עליהם.   רגשות,אמונות,חפצים,אנשים,מערכות יחסים  שכבר אינם משרתים אתכם בחייכם – פנו מקום לחדש! .

רשימת הזמנה – הכינו רשימה של כל אותם דברים שאתם מזמינים לחייכם, כל המשאלות והתשוקות כאילו לא קיימת מגבלה כלשהי, העיזו לחלום.

רשימת הוקרות – ערכו רשימה של כל הדברים שעליהם אתם אסירי תודה ומודים היום בחייכם ואותם דברים שעליהם אתם מוקירים את עצמכם.

וכמילות השיר  –

"…. בלי להתכוון תן לעצמך ללכת
כל החישובים ייגמרו מאליהם
כמו העץ שקם לתחייה מן השלכת
משהו בך יאמר לך
המשך

הו, לך ישר,
לך לבד,
אל תפחד.
אל תכעס,
לך תמים,
לך אחד….."

מברכת אתכם בברכת דרך צלחה ומהנה !

שלכם, יעל