ההבדל בין הסטודיו של אביבית יזהר, מעצבת אופנה, לעוד חנות בגדים הוא כמו ההבדל בין טלנובלות לדרמה זוכת אוסקר: כאלה יש בכל פינה, כזו יש רק אחת

 הסטודיו של מעצבת האופנה אביבית יזהר בגני יהודה, ליד סביון, מיוחד לפחות כמו המיקום שלו. במתחם כפרי קטן, מוכר רק ליודעי ח"ן, הכולל חנויות בוטיק ייחודיות וממוקם בין עצים ירוקים ושלווה פסטורלית. רק אם תלכו עד הסוף ותפנו ימינה, תגיעו לשם. ההבדל בין הסטודיו של אביבית לעוד חנות בגדים הוא כמו ההבדל בין טלנובלות לדרמה זוכת אוסקר: כאלה יש בכל פינה, כזו יש רק אחת.

בקיר הכניסה מוטבע לוגו עם שמה באותיות נחושת גדולות, וחלון שמאפשר הצצה לעולם המופלא שבפנים. נכנסתי. קירות תכלת מעוטרים בעבודות אמנות מקוריות ("כמו בבית שלי", היא תספר לי, ותעיד על הביתיות של המקום).

אביבית, שתקבל את פניכן בחביבות, תדע למצוא לכן את הבגד שיהלום אתכן בדיוק. "המכנה המשותף לכל הבגדים הן הגזרות המתוחכמות והבדים הנעימים", היא מסבירה. "אנחנו הנשים, אין לנו זמן בבוקר. הבגד צריך להיות נוח, מוכן ללבישה, וכמובן, שיראו שההופעה מושקעת, כלומר גם מתוחכם.

"אני משחקת כל מיני משחקים עם הבגדים. הנה חולצה שנראית סתם, אבל היא ממש לא. תראי, מעלים את זה למעלה…", היא מדגימה, ופתאום חולצה שנראית בצורה מסוימת על הקולב, לפתע נראית שונה לגמרי על הגוף, ולא זו בלבד, אפשר לשחק איתה בכל מיני צורות: סגורה או פתוחה כעליונית, לפי מצב הרוח, האופי, המראה והנוחות של כל אחת. "נוח זה אומר שזה גם מחמיא לגוף וגם מיוחד ושונה", מוסיפה אביבית.

מיהי האישה האידיאלית בעינייך?
אביבית לא רק מעצבת לכל אישה באשר היא אישה, היא רוצה להעניק לנשים שבדרך כלל זוכות למגוון מצומצם יחסית של אפשרויות, את מה שמגיע להן. "בקיץ, בתכנון ליצור בגדים לנשים גדולות. אני אוהבת שמנות, את האופי שלהן", היא מצהירה. "אין אצלי אישה אידיאלית. כל אחת אידיאלית לעצמה. אישה צריכה להיראות טוב, ואני מלבישה אותה עד שאנחנו, הלקוחה ואני, רואות ומרגישות שזה נוח ונראה טוב. זה צריך להיות מקובל על שתינו".

מי הלקוחות שלך?
"מגיעות אליי נשים שאוהבות אופנה ומעריכות אופנה". נשים שיוצאות בבוקר לעבודה והיום נמשך להן עד מאוחר – להן אני מעצבת בגדים.

אני משתעממת מהר  – כל שבוע משהו אחר

יש כאן בגדים שונים וקולקציה מגוונת.
"אצלי אישה יכולה להיכנס כל שבוע ולמצוא משהו אחר. יש כאן בגדים צמודים ופתוחים, קטנים וגדולים. אני עובדת נורא קשה וכל הזמן מציירת, זה לא בא בקלות, אני הופכת דפים ומשנה ציורים שוב ושוב, כדי שזה ייצא מעניין. זו חשיבה אחרת וכך אני מצליחה לבנות קולקציה לנשים בכל המידות ובסגנונות שונים. אני משתעממת מהר ולכן חייבת לגוון ולחדש. בקולקציה אני תמיד מרכיבה גם אביזרים משלימים וכמו שאת רואה יש פה תכשיטים חלקם שלי ואחרים של קולגות ובמגוון סגנונות חלקם אירופאים או אסיאתיים אחרים מאפריקה וגם קולקציית הצעיפים בעיצובים שונים חלקם שלי וחלקם של אומנים אחרים".

ידעתי שיש לי את זה

אביבית (40), אם לשלושה ילדים המתגוררת בקריית אונו, החליטה לוותר על חנות במרכז העניינים בתל אביב, על ההכרה והפרסום שאולי יגיעו יותר מהר בדרך זו, כדי להיות קרובה לבית.
"טוב לי במקום הזה, נעים לי כאן", היא מודה, ומוסיפה: "אני רוצה לגרום לאנשים לבוא אליי ובכלל אני מאמינה שבשביל חנות טובה הייתי הולכת רחוק מאד ואלו גם הטיפוסים שבאות אלי".

את לא מפרסמת מודעות, לא עורכת תצוגות אופנה ולא מוציאה קטלוגים כמו מעצבות אחרות. איך לקוחות שומעות עלייך?
"אין לי תקציב לפרסום או יחצ"נות, אבל נשים באות אליי, לראות אותי, לשמוע את חוות דעתי. הן יודעות שאם משהו לא מתאים לאישה אני אומרת לה לא לקחת, כלומר הן סומכות עליי. ואז הן באות פעם ועוד פעם. יש לי לקוחות שחוזרות כל חודש. חוץ מזה, אני משווקת לחנויות מחוץ לאזור. אבל נשים יודעות שפה יש קולקציה גדולה, דברים נוספים, הגישה אינטימית מאד והיחס מקצועי – אז הן באות. באופן כללי השמועה על המקום עוברת מפה לאוזן, כל אחת שמרוצה מספרת לאחרות וכך מתרחב המעגל.

סטודיו אביבית יזהר
גני יהודה-סביון
המתנחלים 1.
03-5342001

צילום: מיטל גנוט, רגעים מנצחים       איפור: שלומית לנגרמן, סטודיו שלומית