התחברי

הסכם שותפות עסקית - הבסיס לשותפות מוצלחת

בכתבה הקודמת סקרנו את הטעויות הנפוצות בכניסה לשותפות עסקית ואת ההשלכות שלהן. בכתבה זו נסביר כיצד ליצור יסודות נכונים לשותפות טובה.

» מדור ייעוץ משפטי

"כאשר שותפות מתחילה במסגרת של הסכם שותפות עסקית, הסיכוי שלה להצליח גדול יותר. הסכם שותפות כולל מספר חלקים - בחלק הראשון נעשות ההגדרות "הטכניות" של השותפות - מה כל שותף מביא, מהם תחומי האחריות של כל שותף ומה התרומה המצופה של כל אחד מהם. בחלק הבא מוגדרת התכנית לעתיד של השותפות-  יעדים, תכנית עסקית, תכנית השקעות ובחלק השלישי מוגדרת התמורה אותה מקבל כל שותף עבור השקעתו." מסביר עו"ד אריה שורץ המתמחה בדיני חברות ומשפט מסחרי.

"החלק הרביעי של הסכם שותפות עסקית כולל את ההכנה לחיכוכים אפשריים או למקרה שבו החבילה מתפרקת. חלק זה כולל פירוט של האופן בו תתבצע חלוקת הרכוש שנצבר על ידי השותפות, כיצד לצמצם נזק מיותר, כיצד תתאפשר יציאתו של שותף מבלי לגרום נזק לשותפות, האם לשותף שפרש מותר להתחרות בשותפות או אפילו לעבוד עם לקוחות וספקים שהיו עם השותפות וכן הלאה. נושאים אלו הם נושאים רגישים וקשים לדיון, אך עו"ד מנוסה בתחום דיני חברות או יועץ עסקי יוכלו לסייע לשותפים לעתיד לגבש אותו." ממשיך עו"ד שורץ.

 

 

"הסכם שותפות מהווה את הפעם הראשונה שבה נבדקת היכולת של השותפים לגשר על הפערים ביניהם, ללכת לקראת האחר וליצור מתוך חילוקי הדעות מקום המתאים לשני השותפים יחד. בתהליך הזה ניתן לוודא שקיימת תקשורת טובה בין השותפים, ושהכיוונים שלהם הם מתכוונים כשהם מדברים של שותפות עסקית מתואמים. הסכם שותפות עסקית מאפשר לבחון האם תתכן בין השותפים המיועדים מערכת יחסים המבוססת על כבוד הדדי והכרה בחוזקות ובחולשות של כל אחד מהם ולא על אגו." מסביר גיל אורלי, מנכ"ל יבולים  מקבוצת מבטח סימון, המעניקה שירותי יעוץ פיננסי, אימון וייעוץ עסקי. 

לדברי גיל אורלי "בכדי ששותפות תצליח לשמר את היתרונות שלה יש צורך ליצור מנגנונים שישמרו על התקשורת הבריאה בין השותפים. מכיוון שלאורך הדרך יש נקודות קטנות של חוסר הסכמה ואולי של ויתורים והתקפלויות, חשוב שלא יצטברו אצל השותפים תסכול וכעס שיגרמו בטווח הארוך לחיכוכים ובטווח הקצר להפניית האנרגיה הנדרשת לתפעולו של עסק לאפיקים לא יעילים. כדאי לקיים ישיבות עדכון שבועיות, ולהיות עם אצבע על הדופק לא רק לגבי מצב העסק אלא גם לגבי תחושות השותף כלפי השותפות."  

עו"ד אהוד צלטנר, היה חלק משותפות לפני שהקים את בית הספר EZ Way פסיכומטרי: "העסק הראשון שלי היה שותפות עם שני חברים קרובים, שהביאו איתם את החוזקות שלהם לשותפות להקמת עסק מצליח ומשגשג. כאשר נכנסנו לשותפות ערכנו הסכם שותפות עסקית בו לכל אחד מאיתנו ניתנו תחומי אחריות המתאימים לו ולערך המוסף שהביא לשותפות, ומכיוון שהיינו חברים טובים הרגשנו שאנחנו יכולים לבטוח באחר ולדעת שהעסק מתקתק כיאות גם כשאחד השותפים נעדר עקב מילואים, חו"ל או כל סיבה אחרת."

" בכדי ששותפות תצליח כדאי שהשותפים ישלימו באיכויות המקצועיות שלהם אחד את השני, ושתהיה להם את היכולת והנכונות לבזר אחריות ולאפשר את מרחב המחיה של השותף האחר." עו"ד צלטנר פרש מהשותפות בכדי להקים את חברת הפסיכומטרי שלו, אך בשל ההסכם המקדים הפרישה היתה לא טראומטית עבור כל הצדדים שאף נותרו בקשר קרוב גם אחריה. לדבריו "גם כשידעתי שאני עומד לפרוש היה ברור לי שאני אסייע לשותפים שלי להמשיך ולהצליח בעסק גם בלעדי, וידעתי שהם יכבדו את החלטתי ולא יווצר מצב שבו אחד הצדדים יחוש מקופח, כיוון שאת מה שקורה בעת פרישת שותף כיסינו כבר בשלב הקמת העסק." מסביר מנכ"ל EZ Way פסיכומטרי.

"אפשרות אפיק שותפות הוא כניסה לשותפות עסקית בעסק פעיל. בכדי לצלוח בצורה טובה את החבירה לחברה הקיימת עליכם לבדוק את כל ההסכמים והאישורים המעידים על הרווחיות של העסק, על הבעלות, על הנכסים שלו, על העובדים וזכויותיהם, על מצבו המשפטי, התנהלותו הכלכלית ועוד. אם לחברה קיימים מסמכי יסוד בקשו לראות אותם שכן מרגע שתהפכו לשותפים בחברה, מסמכים אלו יחייבו גם אתכם. נסו ללמוד את מערכות היחסים הקיימות בעסק על ידי בדיקה של השטח לפני החתימה על הסכם שותפות, ואף שקלו לחסום על הסכם בשלבים המבוסס על עמידה ביעדים כלכליים בכדי להקטין את הסיכון." מסכם עו"ד אריה שורץ.

בהכנת הכתבה השתתפו עו"ד אריה שורץ, בעל משרד עורכי דין המתמחה בדיני חברות, גיל אורלי, מנכ"ל יבולים יעוץ פיננסי ועו"ד אהוד צלטנר, מנכ"ל EZ Way פסיכומטרי.
קריאה נוספת באתר משרד עו"ד אריה שורץ:
הסכם שותפות.

 

 

תגובות

Kimai 20.07.2010 | 14:45

טעימה על קצה המזלג
אבל יש טעם ויש ריח.
בהחלט מסעדה מומלצת.

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא ייעוץ משפטי