התחברי

רגע לפני שנכנסים לשותפות - כיצד מונעים מהחלום להפוך לסיוט?

חלק לא מבוטל מהשותפויות העסקיות מתחיל בחברות אמיצה ומסתיים בטונים צורמים. בחלק זה של הכתבה עו"ד אריה שורץ יסביר מהן הטעויות הנפוצות שגורמות לשותפויות להתפרק ושרית גושן פנטי תספר על החוויה האישית שלה משותפות שהתפרקה.

» מדור ייעוץ משפטי

הקמת עסק היא עניין גדול ורציני, ועל כן נשים רבות מעדיפות להתחיל את הקריירה כעצמאיות במסגרת של שותפות עסקית עם חברה טובה, או קרובת משפחה שנדמה לנו שיהיה נעים לעבוד איתה. הכניסה לשותפות עסקית מלווה בהרבה מאד התרגשות ותחושה של הגשמת חלום שדוסקס על כוסות קפה רבות, אך לפעמים זמן לא רב מפתיחת השותפות החלום הופך לסיוט ורצף של האשמות הדדיות.

שרית גושן פנטישרית גושן פנטי, כיום מנכ"ל ובעלת "סידורים", המתמחה בתחומי מעבר דירה, סידור הבית והעסק ושלל שירותים נלווים, חוותה את הסיטואציה הזו על בשרה, כאשר הקימה את העסק הראשון שלה בתחום סידור בתים מקצועי, עם חברתה הטובה. "השאיפה של שתינו היתה תמיד לעבוד ביחד, כיוון שנהנו כל כך מהשעות שבהן היינו יחדיו ורצינו להגדיל את המינון שלהן. כאשר עלינו על הרעיון של סידור בתים מקצועי, מקצוע שלא היה קיים בארץ עד אז, החלטנו להקים את העסק שלנו כשותפות, ומתוך אמונה בחברות שלנו לא חשנו צורך לקיים הסכם שותפות מראש."

עו"הקמת עסק היא כמו חתונה, ובכדי לא לקלקל את ההתרגשות עם מספרים והסכמים, רבים מהשותפים נמנעים מחתימה על הסכם שותפות, כפי שרבים מהזוגות נמנעים מהסכם נישואין. בסיטואציה הזו, קשה לעצור ולחשוב על המקרה הגרוע ביותר ולעומת זאת קל להתפתות להאמין שיהיה טוב ומוצלח, וזו הבעיה שמובילה בסופו של דבר לפירוקן של שותפויות רבות." אומר עו"ד אריה שורץ, המתמחה בתחום דיני חברות ומשפט מסחרי.

לאחר התחלה מוצלחת ומתוקשרת היטב, השותפות שנרקמה בין שרית גושן פנטי לחברתה הטובה נראתה מבטיחה למדי, אך לאחר למעלה מ-10 שנים, הבקיעים שנוצרו מתחת לפני השטח החלו להתגלות. במקרה של שרית ושותפתה, הרקע לבעיות נבע מחזון ושאיפות שונים בנוגע לעתידו של העסק. בנקודה זו של חוסר הסכמה נוצרה התנגשות בין הגישות הניהוליות השונה שבהן אחזה כל אחת מהשותפות, שהוביל לפירוק השותפות על ידי שרית והקמת העסק הנוכחי שלה - "סידורים".

"מכיוון שבשותפות מאוגדים יחדיו שני אנשים שונים, קיימת סבירות גבוהה כי הציפיות שלהם בנוגע לנושאים שונים לא יהיו מתואמות, על אף שהם חולקים תחומי עניין רבים. כאשר הפער בין הציפיות משליך על רמת ההכנסה שלנו ועל האופן שבו אנו רואים את העתיד, נכנס למשוואה רגש קשה של תסכול, ומתחילה מערכת של מניפולציות הדדיות וניסיון לנווט את האחר לפי דרכנו והאינטרס שלנו. בשלב זה מצטרף למשוואה רגשות קשים נוספים - אכזבה ופגיעה באמון, שהורסים את הבסיס עליו מושתתת השותפות והידידות." מסביר עו"ד שורץ.

לדברי עו"ד שורץ, "כדאי לזכור כי שותפות עסקית כוללת זהות בין השותפות לשותפים - אם השותפות חייבת כסף למישהו כל אחד מהשותפים נחשב כחייב מלא של כל החוב, וכי שותפים חייבים נאמנות אחד כלפי השני קודם כל. אם קורה מצב שבו השותפים מסוכסכים, הנאמנות לאחר נפגעת והנזקים שיגרמו לשותפות ישפיעו עלינו כמו גם על השותף במידה ואין לנו הסכם שותפות המגדיר כיצד לפעול, ויותר מכך, כיצד לפרק נכון את החבילה." 

"מה שמביא לפירוקה של שותפות הוא אחד משני סוגי בעיות - מבית או מחוץ. כאשר אנו מדברים על בעיות מבית אנו מדברים על חיכוכים שיכולים לקבל אופי אמוציונלי ולהביא לבעיות באפיקים שונים וחשובים של העסק אפילו לשיתוקו. העירוב של רגשות ושל אגו בתהליך הופך את הנזקים האפשריים לחמורים יותר כיוון שרגשות כמו נקמנות ו"חינוך" האחר יכולים לסבך עניינים. הבעיות מחוץ שיכולות להביא לפירוק שותפות עסקית נובעות מדיני חברות המגדירים זהות בין השותפות לשותפים, שבמסגרתה נושים יכולים לקחת את רכושו של כל אחד מהשותפים בנוסף לרכוש השותפות המשותף." ממשיך עו"ד שורץ.

"מניסיוני, בשותפות עסקית בין חברים, דווקא כאשר דברים לא הולכים כמו שצריך במקום לנסות ולתקן מבליגים כי מדובר בחבר טוב שלא רוצים לפגוע בו. עם הזמן, ההבלגה הופכת לניסיון לצמצם מגע כדי לא להחשף לדברים המכעיסים ופתאום מפסיקים לקיים פגישות שותפים. הניסיון להמנע מנגיעה במקום הכואב הוא שגורם בסופו של דבר לפיצוץ, כיוון שבמהלך תקופה ארוכה נאגרים כעסים ותסכולים, ובאופן כמעט בלתי נמנע הוא הורס גם את השותפות וגם את החברות. כניסה לשותפות היא כמו מעבר לבית חדש. בהתחלה אנחנו מאמינים שנצליח לשמור את הכל נקי ומסודר על פי לוח זמנים מוסכם, אבל כולנו יודעים שבסופו של דבר אנחנו מאפשרים לאבק להצטבר בפינות. בכדי למנוע מצב כזה בשותפות עסקית, כדאי לערוך הסכם שותפות הכולל את כל הפרטים וכל התרחישים." מסכמת שרית גושן פנטי. 

בהכנת הכתבה השתתפו שרית גושן, מנכ"ל "סידורים", המתמחה בשירותי מעבר דירה ומשרד, סידור וארגון הבית והעסק ועו"ד אריה שורץ, בעל משרד עורכי דין המתמחה בדיני חברות.

קריאה נוספת באתר משרד עו"ד אריה שורץ: שותפות עסקית.

בחלק הבא של הכתבה: הסכם שותפות עסקית - הבסיס לשותפות מוצלחת.

תגובות

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא ייעוץ משפטי