התחברי

על עבודה ואהבה

"מה הקשר בין עבודה לאהבה?!" שאלה אותי אימי בפליאה, "90% מהאנשים עובדים במשהו שהם לא אוהבים. עובדים כי צריך להתפרנס".

» מדור הקמת עסק


מאת: חגית בכר–אריאב, מנחה למימוש תעסוקתי

חגית בכר   אריאביש אנשים שמגיל צעיר כבר יודעים מה הם יעשו כשיגדלו. כששאלתי את יוסי הספר שלי מתי הוא ידע שהוא רוצה להיות ספר הוא ענה לי: "בגיל 12". כבר אז היה לו ברור שיום אחד תהיה לו מספרה. בגיל 22 הוא לקח הלוואה ופתח מספרה משלו. מאז עברו  20 שנה, יוסי והמספרה עדיין עושים חיל. הספר שלי מתפרנס ממשהו שהוא אוהב. לפעמים כמו במקרה הזה הכשרון מתגלה בעודנו צעירים ומתאחד עם אהבה לתחום מסויים וכשאנו בוגרים מתורגם למקצוע שאוהבים ומתפרנסים ממנו. אנחנו מעדיפים להסתכל על אנשים שעובדים ומתפרנסים ממשהו שהם אוהבים כאל יחיד סגולה בני מזל.

 

ומה עם כל השאר?
האם גורלם של כל השאר נגזר להתפשר על עבודה שאינם אוהבים?

כשסיימתי את התואר הראשון שלי במדעי החברה הייתי מבולבלת ולא ידעתי במה ארצה לעבוד, באחד הימים נכנסה אימי לחדרי ושאלה אותי איזו עבודה אני מחפשת, עניתי לה שאני עדיין לא יודעת אבל אני יודעת שאני רוצה לעבוד במשהו שאוהב. לשמע תשובתי, פתחה אמא שלי זוג עיניים ואמרה: "מה הקשר בין עבודה לאהבה? 90% מהאנשים עובדים במשהו שהם לא אוהבים, עובדים כי צריך להתפרנס!"


אימי כמו רבים וטובים אחרים מתייחסת לפרנסה כקריטריון קריטי בבחירת מקצוע. בשביל אימי מקצוע טוב נמדד ביכולתו לתגמל: כסף. קביעות. יציבות.

אנשים רבים כל כך זונחים שיקולים רגשיים כמו הנאה, סיפוק, עניין ומשמעות, למרות שאלו מניעים אנשים לעבוד ולהצליח. אלא שאהבה למקצוע לרוב איננה נתפשת כשיקול לגיטימי שכדאי לקחת אותו בחשבון ולרוב אף נתפשת כעומדת בניגוד לפרנסה. התפישה הזו מושרשת בנו עד כדי כך שאני שומעת אותה מחבר'ה צעירים שעדיין לא יצאו לשוק העבודה וכך הם מנמקים את בחירתם ההולכת ומתגבשת: "אני אעבוד בעשרים שנה הקרובות ואעשה כסף ובגיל 40 או 50 אוכל להפסיק לעבוד כי יהיה לי כבר מספיק כסף ואז אוכל לעשות את כל מה שאני אוהב באמת." ועוד: אני אעבוד במהלך היום במשהו שאני לא בהכרח אוהב ונהנה ממנו וכשאגיע הביתה בערב אתפנה לעיסוקים האחרים שאני אוהב לעשות"

 

ג'ימס קולינס וג'רי פוראס כותבי הספר "לנצח נבנו" (ספר העוסק במכנה המשותף ל - 18 החברות העסקיות המצליחות ביותר) מדברים בספרם על עקרון "עריצותו של ה-או" עיקרון שדוחף אנשים להאמין כי הדברים צריכים להיות א' או ב' אך לא שניהם יחד. אותן חברות עסקיות המוזכרות בספר מוצאות דרך שבה יוכלו להשיג את א' ואת ב' בעת ובעונה אחת וכל הזמן. לדוגמא, אם בד"כ חברה צריכה להכריע בין עלויות נמוכות לאיכות גבוהה הרי שאותן חברות מוצאות דרך להוזיל עלויות ולשמור על איכות גבוהה כלומר הן עושות את הבלתי אפשרי על פי תפישתנו הן מצליחות גם לאכול מהעוגה וגם להחזיק בה שלמה.

ובהקשר שלנו, אנו נוטים להאמין שניתן לעבוד במקצוע שתהיה בצידו פרנסה טובה או שנאהב אותו אך לא נוכל לשלב בין השניים.   אם גם אתם מחזיקים באמונה זו תשאלו את עצמכם האם נתקלתם פעם באדם שעובד במקצוע שהוא אוהב וגם מתפרנס לשביעות רצונו.

כשאנחנו מסכימים באמת להרחיב את החשיבה שלנו ומאפשרים לעצמנו לחשוב בגדול על התקיימותם של זה וגם זה, על לעבוד במקצוע שנאהב וגם להתפרנס לשביעות רצוננו נפתחות להן מגוון אפשרויות מקצועיות המשלבות גם את האהבות שלנו וגם פרנסה. אפשרויות אלו יכולות לצוץ בתנאים של חשיבה רחבה ללא גבולות, חשיבה שנקודת המוצא שלה היא אמונה כי זה אפשרי, אפשר לעבוד במקצוע שאוהבים וגם להרוויח לשביעות רצוננו.

בסיום המאמר כותבים קולינס ופוראס על עיקרון "הגאוניות של גם": "בלתי רציונאלי? אולי, נדיר? כן, קשה? בהחלט."


ואני מוסיפה בהקשר שלנו: תשאלו את עצמכם, האם לא הייתם מעדיפים לקום בכל בוקר לעשייה מקצועית שאתם אוהבים ואשר מעניקה לכם תחושה של סיפוק משמעות והנאה?

 

חגית בכר - אריאב

054-6374508

מקורות
"לנצח נבנו". קולינס ופוראס. פקר,הוצאה לאור.

כתבות נוספות בנושא בחירת מקצוע שאוהבים:

עבודה מהבית - יעל אשד עזבה משרה בכירה כשכירה, חזרה הביתה והקימה עסק עצמאי. איך היא עשתה את זה ולמה?

הקמת עסק עצמאי- רוצה להיות בוסית של עצמך? בידקי האם את מתאימה לניהול עסק.

תגובות

מיקי 23.05.2010 | 15:42

כל כך מדויק! כשאוהבים את העבודה זה כמו לקום בכל בוקר לדייט חלומי!

ליאת 21.05.2010 | 05:09

גם וגם זה שילוב כמו היוגה גם וגם, זה שילוב כמו היוגה! אומנות של שילובים. המאמר מעורר השראה וכל כך רלוונטי- לי היתה תפיסה כל החיים שאי אפשר לשלב בין עבודה לאהבה.
היום אני יודעת שאפשר- ההכרות איתך הציפה וחידדה את זה. תודה

חברה שלך 20.05.2010 | 15:11

את צודקת אין ספק שאהבה ועבודה זה זכות אם מצליחים באמת לשלב בינהם, את יקירתי הצלחת...רואים- בקרוב אצלי, מעריצה שלך מזה שנים.

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא הקמת עסק