התחברי

סדרת אימון, טור חמישי: המראה באימון

בטור החמישי מסבירה איילת שטיין, מאמנת בכירה, כיצד להשתמש בטכניקת השיקוף כדי להפיק את המיטב שבך

» מדור הקמת עסק

לטור הקודם בסדרת האימון, לחצי כאן

"מראה מראה שעל הקיר, היש יפה ממני בכל העיר?"
המשפט המפורסם הזה לקוח מסיפורה של שלגיה. מי לא היתה רוצה שתהיה לה ראי קסמים כזה?

ראי שיוכל להגיד לה את האמת תמיד, ללא פניות, ללא מניפולציות.
שכנשמע דברים טובים נדע לבטח שהם נכונים.
שנוכל להפנות אליה שאלה בכל נושא שבאמת חשוב לנו ולקבל תשובה אמיתית.

לכל אחת מאיתנו יש אנשים עימם היא יכולה להתייעץ, לשאול על נושאים חשובים עבורה, על עצמה, על היכולות שלה והאפשרויות שלה. האנשים האלו יכולים להיות בני משפחה, חברים, עמיתים לעבודה או ללימודים. לכולם איכפת מאיתנו והם רוצים בטובתנו. אך האם תמיד יאמרו לנו את האמת? האם הם ישכילו לאמור לנו את האמת גם בצורה שנוכל ללמוד ממנה ולהפיק ממנה את המרב עבורנו?

חלק מהסובבים אותנו מכירים רק חלק קטן מהאישיות שלנו ובמקרים רבים מה שהם חושבים לטוב עבורנו אינו תמיד כך, כי הם חווים אותנו דרך הפילטרים שלהם.

ואיך אתן רואות את עצמכן?
האם התמונה שלכן אמיתית?
האם אישה בעלת בטחון עצמי נמוך, תכיר בכישוריה בדומה לאישה בעלת בטחון עצמי גבוה?

לעיתים אנחנו כל כך מעורבות רגשית (ברור, הרי מדובר בחיים שלנו) עד שאנחנו מתקשות לראות את התמונה כולה כפי שהיא באמת, או כפי שהיא יכולה להיות כך שתהיה הטובה ביותר עבורנו.

אנחנו עלולות לפספס הזדמנויות, לא לנצל משאבים קיימים ולבחור באפשרויות הפחות טובות עבורנו. וכל זה, כי לא ראינו הכל. בדיוק כפי שאנחנו ניגשות למראה לבדוק את הכובע או האיפור שהם חלק מההופעה שלנו ולא נוכל לוודא את צורתם ללא המראה, כך גם היבטים אחרים בחיינו מצריכים מראה, וזו יכולה לבוא בצורת אדם אחר המשקף לנו את עצמנו. ככל שהאדם האחר יכיר אותנו טוב יותר, יהיה פחות מעורב רגשית וידע את עבודת השיקוף - כך המראה שלנו תהיה חלקה ותספק לנו תמונה אמיתית ללא עיוותים.

אחד הכלים הבסיסיים של אימון הוא שיקוף
המאמנת לומדת להקשיב למתאמנת בצורה כזו, שתשים לב למה שנאמר, לאופן בו הוא נאמר וגם למה שלא נאמר. המאמנת משקפת למתאמנת את מה שהיא שומעת בצורה כזו שהמתאמנת נהיית מודעת יותר לעצמה,למשאבים שלה ולאפשרויות שלה.

לדוגמה, מתאמנת שחיפשה עבודה מעל שנה, כבר היתה מיואשת וחשבה לחזור וללמוד מקצוע אחר. במהלך האימון הבנתי שהיא לא מודעת לכישורים שלה ולאיכויות המיוחדות לה ולמעשה אין היא מאמינה ביכולתה. חוסר הביטחון בעצמה לא הלם את התארים והציונים שהיא הציגה, דבר שגרם לבלבול אצל המעסיקים הפוטנציאלים ואי קבלתה לעבודה. שיקוף של התכונות שלה ומעבר אינטנסיבי ומפורט על החוזקות שלה והיתרונות שלה מול מועמדים אחרים, יצרו אצלו גישה אחרת שהתבטאה בראיונות עבודה ואפשרה לה להיכנס למעגל עבודה בתפקיד ההולם את כישוריה האמיתיים.

עכשיו אתן המראה של עצמכן
עד כה, עסקנו בשיקוף ע"י אדם נוסף המתלווה אליכן לתהליך.

אני מזמינה אתכן לנסות שיקוף מסוג אחר. בשיקוף זה אתן המראה של עצמכן.

לשם כך נשתמש בכוחה של המילה הכתובה.
קחו דף ועט, מצאו לכן כמה דקות פנויות ללא הפרעה והתמסרו לכתיבה.
רשמו כל דבר העולה על דעתכן. ובעיקר: מה מטריד אתכן, מה אתן אוהבות, רוצות, חושבות או פוחדות ממנו. מה גורם לכן אושר ומהן התכונות והכישורים שלכן.

אל תבקרו את עצמכן, פשוט רשמו הכל, גם מה שנראה לא חשוב או לא קשור.

הניחו את הדפים בצד וחיזרו וקראו בהם מאוחר יותר. תפגשו בהם מראה של עצמכן, הכל כתוב, לא מצונזר לטוב ולרע - זה אתן. כל דבר שרשום שם יכול לפתוח בפניכן אפשרויות חדשות ולשפר את חייכן. עתה נותר בפניכן התהליך המרתק של ההבנה והפקת המיטב מעצמכן J

 

"אל תאמין במראית עיניך. כל שהן מראות לך הוא גבול בלבד. התבונן בכוח הבנתך, גלה את הדברים הידועים לך מכבר ותמצא את הדרך לעוף." - ריצ'ארד באך ,מתוך הספר "השחף"

איילת שטיין, מאמנת אישית המתמחה באימון לשינוי קריירה ופרישה.

תגובות

דפנה 26.05.2009 | 21:29

תודה (+ הצעה)
כבר הבעתי את תודתי והצעתי בכתבה הקודמת (אליה הגעתי מהכתבה הזו)- ואני מצפה (בקוצר רוח : ) לכתבה על התהליך של ההבנה.... האם תהיה?

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא הקמת עסק