התחברי

האם הקמת עסק תהפוך אותך לעשירה יותר או לענייה יותר?

מדי שנה נפתחים בארץ כ-45 אלף עסקים חדשים, אך במקביל, 35 אלף בתי-עסק נסגרים לאחר שלא עמדו ביעדי הרווח שלהם. אז מה הופך את חלום היזמות לסיוט כלכלי ומקצועי?

» מדור הקמת עסק

כתבתה של שגית פסטמן

מ' לא יכול שלא לחייך במרירות לנוכח הרעיון שעצמאי יכול להתעשר - ובגדול

לפני כ- 10 שנים הוא הקים עסק עצמאי בתחום הצילום, לאחר שעבד במשך שנים רבות כשכיר באחד ממפעלי התעשייה הביטחונית. הוא ניצל את כספי הפיצויים כדי לממן את העסק, ואז גילה כמה קשה לשרוד כעצמאי. לאחר כמה שנים הוא פשט את הרגל, והיום - כעבור 3 שנים - הוא עדיין שקוע בחובות כבדים.

מ:' "החלק הכי גרוע היה ההתחככות עם הבנקים. פעמיים בשבוע הייתי צריך לדבר עם הפקידים כדי שלא יחזירו צ'קים שלי, שייתנו לי קצת אוויר מבחינה פיננסית ושלא יסגרו לי את החשבון. מבחינה מקצועית היה לי קשה לנהל את העסק, היות שכל הזמן הייתי צריך לרדוף אחריהם.

"
צרה אחרת הגיעה מכיוון העירייה: יום אחד הם החליטו לשפץ ולהרחיב את הרחוב שבו היתה החנות שלי. הם לא הודיעו לנו, אלא פשוט הציבו דחפור מול החנות והפכו את המדרכה. זרם הלקוחות פחת מאוד במשך כמה חודשים, כי היה קשה להיכנס לחח נות. התארגנו כמה בעלי חנויות וניסינו לדבר עם פקחי העירייה, אבל הם לא הסכימו אפילו לתת לנו הנחה בתשלומי הארנונה. אחרי כמה חודשים כאלה כבר לא היה לי כדאי להמשיך להפעיל את העסק."

לדברי מ,' גם כשרצה לסגור את החנות נתקל בקשיים: הבנקים, הספקים ובעלי עניין אחרים רצו לגבות את החובות בו במקום וסירבו לפרוס את התשלומים. "הרגשתי כמו נבלה שזאבים מנסים לפשוט ממנה את העור כל עוד הגופה חמה," מסכם מ' בעצב.

רק רבע מהעסקים שורדים
עוד בשנות ה-70 שרה דולי פרטון באופן כובש את המנון השכירים האולטימטיבי - וקיטרה על העבודה המשרדית מ-9:00 עד ,17:00 ועל כך שהיא נשלטת על-ידי בוסים עריצים שלא נותנים לה קרדיט. אבל מה בעצם האלטרנטיבה? לקום בבוקר ולדעת שאין לך בוס על הראש, ושכל צעד שתעשי היום יהיה למען העסק שלך.

"
כדי להיות עצמאי צריך סוג מסוים של אופי. זו תפיסת חיים שונה, שלשמחתנו הולכת וצוברת תאוצה בקרב צעירים וצעירות בארץ," מאבחן מוטי שפירא, מנכ"ל ארגון העצמאים והעסקים בישראל, "מנגד, יש קבוצה גדולה של אנשים שפורשים בגיל 55 ותופסים מצב רוח יזמי. גם הם עצמאים פוטנציאליים."

ד"ר דפנה קריב מהמסלול האקדמי במכללה למינהל חוקרת בשנים האחרונות את תחום היזמות בארץ ובחו"ל. לדבריה, "הנתונים החד-משמעיים הם שלמרות חבלי הלידה הקשים, היזמים ששורדים לא מבינים איך לא יצאו לעצמאות עסקית שנים קודם לכן. נכון שפעמים רבות הם פועלים במצבי אי-ודאות ויש להם לא מעט תקופות קשות, ובכל זאת בטווח הארוך כולם מעידים על עצמם שמצבם טוב יותר - מבחינה פיננסית, מקצועית ונפשית."

לדברי ד"ר קריב,ישראל היא מדינה יזמית באופיה, ומבחינה סטטיסטית היא מככבת בשנים האחרונות בעשירייה הפותחת של המדינות שבהן שיעור היזמים הוא גבוה - לצד ארצות הברית, קנדה, ברזיל וארצות סקנדינביה.

אז אם המצב טוב כל-כך, למה לעצמאים רע כל- כך? לדברי שפירא, מדי שנה נפתחים בארץ כ-45 אלף עסקים חדשים. במקביל, 35 אלף בתי-עסק נסגרים לאחר שלא עמדו ביעדי הרווח שלהם.

דניאל מצליח, מנכ"ל הרשות לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, מנדב נתון לא אופטימי נוסף: בין כל 10 בתי-עסק קטנים שנפתחים בישראל, רק 2-3 מצליחים לשרוד יותר משנתיים. מה הופך את חלום היזמות - שפותח אשנב לחיי עושר ואולי גם אושר - לסיוט כלכלי ומקצועי?

חבורה של גנבים
אם תשאלו את שפירא, הוא יספר לכן שהמדינה עדיין לא הפנימה את חשיבותם של העצמאים הקטנים ומסרבת לספק להם הגנה כלשהי או סיוע. "נגיד את זה חד וחלק," הוא מצהיר, "הביטוח הלאומי 'דופק' את העצמאים בהרבה היבטים הנוגעים לביטוח, ומס הכנסה מצידו גיבש מדיניות מעוותת, שלפיה עצמאים יחידים משלמים מס גבוה יותר מחברות. הגישה הכלכלית של המוסד הזה היא שקבוצת העבודה המדוברת היא חבורה של גנבים מעלימי מס. הם נוהגים כלפיהם בחשדנות ויורדים לחייהם. ובעצם, למה לא? קל יותר 'להתלבש' על עסקים קטנים מאשר על תאגידים שמפעילים מחלקות משפטיות מתוחכמות.

"
בעיה נוספת קשורה למדיניות המאקרו של ישראל. בממשלה ובממשל המקומי יש אטימות לעניין. רוב השרים הכלכליים שאיתם נפגשנו בשנים האחרונות מאמינים שאם מצב המשק ישתפר באופן כללי, מצבם של העצמאים ישתפר איתו. כיוון שכך, הם לא רוצים לתת לנו תמיכה מיוחדת."

איזה גורם שלטוני הוא הבעייתי ביותר מבחינת העצמאים?
 "
השלטון המקומי הוא הכי גרוע. יש שם ממש התעמרות של הפקחים. העיריות מעוניינות רק בפתיחת מרכזי מסחר מפוארים, בלי להתחשב בעסקים האחרים שבעיר, והן מקשות בנוגע לחניה ועוד."

בעלי העסקים בהחלט מבינים על מה שפירא מדבר. למשל לריסה מלמוד, שפתחה לפני כמה חודשים סלון כלות בבאר שבע. "הבעיה הקשה ביותר שנתקלתי בה היתה מחסור במידע," היא אומרת, "לא תמיד היה לי ברור מהן הדרישות של הרשויות, למשל בכל הנוגע לרישוי עסקים. גם השגת המימון לעסק לא היתה קלה. הבנקים לא רצו לתת לנו גרוש - הם מסתכלים תמיד על הסיכון העסקי ולא על הסיכוי העסקי. בסופו של דבר קיבלנו הלוואה מהבנק רק בזכות קשרים אישיים של קרוב משפחה. רצינו הלוואה גדולה יותר, אבל סירבו לתת לנו ונאלצנו להסתפק במימון מצומצם."

עו"ד ליבנת אביטל אזולאי היתה עד לפני שנתיים שכירה במשרד עורכי דין גדול. מהר מאוד היא הגיעה למסקנה שעדיף לה לצאת לדרך עצמאית. "רציתי משכורת טובה, לעבוד עבור עצמי, ושיהיה לי החופש המקצועי לבחור בעצמי את התיקים שאני מטפלת בהם."

מהרגע שהחליטה להפוך לעצמאית ועד שעשתה זאת בפועל עבר פחות מחודש: "לא התרשמתי שקשה לפתוח עסק בישראל," היא אומרת, "אם אין לך עבר מקצועי בעייתי, כמו פשיטת רגל, הרשויות לא מקשות עליך. מנגד, התחושה היא שפשוט זורקים אותך למים."

לאחר שעשתה כמה צעדים בתחום, הבינה אביטל אזולאי שהקושי הוא בעיקר ההתנהלות מול רשויות המס: "חייבים להעסיק מישהו שידאג לשקט רק בחזית הזאת, אחרת מבזבזים המון זמן על ניהול במקום על הפן המקצועי. הבעיה היא שלהעסיק מישהו במשרה כזו זו מעמסה לא קטנה לעסק בראשית דרכו."

 "
יש הרבה דברים שמקשים עליך כשאתה עצמאי," אומר דויד כץ, עצמאי העוסק בעבודות חשמל, "דוגמה אחת לכך היא העיוות במסגרת מה שנקרא 'שווי השימוש ברכב.' אני מחזיק ברכב ככלי עבודה, אבל עליי לשלם מס כאילו אני שכיר שמקבל רכב מהעבודה כהטבה. למה?

 "
עצמאים מופלים גם מבחינת הזכויות הסוציאליות. אם אני סוגר את החברה, אני לא זכאי לדמי אבטלה. לעומת השכירים, זו עמדת נחיתות משמעותית."

מבלבלים את היזם
ד"ר קריב לא מתעלמת מטענות אלה, אך לדעתה גם אופיו של היזם הישראלי טומן בחובו כמה בעיות. "היזמים בארץ עובדים באופן אינטואיטיבי, ולא 'לפי הספר.' הם יצירתיים מאוד, אבל בשלבים המאוחרים של בניית העסק קשה להם לעבוד בצורה מסודרת: הם לא חותמים על חוזים כמו שצריך, אין להם דוחות פיננסיים ולא הערכות כלכליות. אפשר להגיד שבארץ יש תרבות עסקית של הפקת רעיונות - אבל חסרה תרבות של ייעוץ עסקי שיעזור לטפח את הרעיונות האלה."

מהיכן נובע הקושי הזה? 
"
בארצות הברית ובקנדה, למשל, מחנכים ליזמות מגיל בית-הספר. הילדים לומדים מהי חשיבה אסטרטגית, מושגים בסיסיים בכלכלה ועוד. בנוסף, יזמים ישראלים רבים מתלוננים שהרשויות בארץ משחקות משחק כפול: מצד אחד הן כאילו מעודדות יזמים, ומנגד הן מערימות קשיים, דורשות אישורים מסוגים שונים, מתנהלות בסחבת, לא מספקות הטבות - והרשימה עוד ארוכה."

"בקנדה, בכל מחוז או עיר גדולה יש גוף מסוים שפעילותו מוקדשת כולה לנושא היזמות. אותו גוף מספק מענה כולל לפונים אליו - מייעוץ משפטי וכלכלי, דרך ייעוץ עסקי, תדמיתי ושיווקי ועד מתן הלוואות. גוף כזה הוא מתוחכם יותר מכל הגופים שפועלים היום בישראל. בנוסף, יש סוכנויות או איגודים רבים שנותנים מענה נקודתי ליזמים שונים, כמו סוכנויות הפועלות למען נשים או מתמקדות בתחומי ההי-טק והביו-טכנולוגיה. התקציב של הגופים האלה מגיע מהמדינה."

לדעת ד"ר קריב, הגופים שכן עוסקים בנושא בארץ עושים זאת בצורה חובבנית. "חלק מהרשויות שאמורות לספק מענה לעצמאים אינן מתואמות ביניהן, מאגרי הנתונים שלהן שונים זה מזה ולא מדויקים, וכל צורת הרישום פתלתלה ומסורבלת. כל אלה מבלבלים מאוד את היזם."

מי שמסנגר על הרשויות הוא דניאל מצליח, מנכ"ל הרשות לעסקים קטנים ובינוניים: "לעסקים קטנים וזעירים אין חסמים משמעותיים ברמת הרשויות," הוא טוען, "יש מעט עסקים שצוברים חובות, מסתבכים עם הרשויות ועושים הרבה רעש - ובעיקר יוצרים דימוי רע למוסדות כמו מס הכנסה. על-פי ניסיוני, מי שמשלם בזמן לא מסתבך."  

אז למה הנתונים הסטטיסטיים קשים כל-כך? 
"
לדעתי, הסיבה לכך היא מחסור בידע מקצועי בניהול עסקים. בעלי עסקים רבים בונים תזרים עסקי לא נכון, מתמחרים בצורה שגויה את העסק, נותנים שירות גרוע, משווקים באופן גרוע,  ולא מוכנים להקשיב לעצות טובות."

ומה לגבי הטענה שאין בארץ גוף שמלמד את כל אלה?
"
אני לא מסכים עם זה. אנחנו מפעילים עשרות מרכזים לטיפוח יזמות ברחבי הארץ. אנחנו נותנים שירות טוב, הכולל פגישות עם מומחים, בדיקות כדאיות כלכלית ובניית תוכנית עסקית. יש עם מי לדבר. מצד שני, המדינה מקצה לנו רק 15 מיליון שקל בשנה - וזה סכום שמקשה עלינו להפוך לגוף חזק הפועל למען העצמאים."

ח"כ סטס מיסז'ניקוב, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ויו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, מכיר לעומק את הבעיות של העצמאים בארץ. היום הוא מקדם 3 הצעות חוק בתחום: מתן דמי אבטלה לעצמאים, הצעת חוק שתאפשר לעסקים קטנים ובינוניים להשתתף במכרזים ממשלתיים, והצעה שתאפשר למובטלים להמשיך לקבל דמי אבטלה גם במהלך הקמתו של העסק העצמאי.

מה יקרה אם מצב העצמאים לא ישתפר?
"
אני מאמין שהמצב ישתפר. בכל מדינה מתוקנת עסק קטן הוא מנוע צמיחה חשוב בקידום הכלכלה. אצלנו לא משקיעים בתחום אפילו השקעה מינימלית - וזה חייב להשתנות. אני מאמין שאנחנו על הפסים הנכונים.

כתבות נוספות בנושא כדאיות כלכלית של הקמת עסק עצמאי:

מודל עסקי - למה חשוב שתבני מודל עסקי?באדיבות אתר nrg (שרון מרוז)

 

 

תגובות

אורלי 07.11.2010 | 12:43

35 אלף עסקים נסגרים בשנה?!! מנין את לוקחת את הנתונים הסטטסטים על מספר העסקים שנפתחים ונסגרים בשנה?

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא הקמת עסק