התחברי

אגס ותמר בתפוח הגדול

הסרט "סקס בעיר הגדולה 2" מבוסס על הסדרה הטלוויזיונית המצליחה. מי שזכו לתכשט את הנשים בסרט הן שתי מעצבות תכשיטים ישראליות בעלות סטודיו לצורפות בנוה צדק. "אגס ותמר" סוגר בקיץ עשור לקיומו, אבל פותח המון כיווני התחדשות

» מדור מעוררות השראה

כתבתה של אריאלה זמיר

חמישה ימים לפני יציאת הסרט "סקס בעיר הגדולה", לאקרנים, אומרת לי עינת אגסי, בראיון טלפוני, שהן מחכות בקוצר רוח לבאות. "אנשים שואלים אותנו מה הן יענדו?", מתארת אגסי את הבאז שיוצר סביבן הסרט "והאמת?", היא מתוודה "אין לנו מושג. אנחנו גם מחכות לראות מה הן יענדו ואיך זה יראה." בדבר אחד אגסי בטוחה "אנחנו נראה את זה בצניעות יחד".

בעיר הגדולה

 

כשאגסי אומרת "יחד" היא מתכוונת לתמר הראל-קליין, החצי השני שלה בעסק לצורפות ועיצוב תכשיטים "אגס ותמר". הראל-קליין (44) נשואה +1 ואגסי (38) נשואה +2 צמודות כבר כמעט עשור. כל כך צמודות שהן נשמעות בדיוק אותו הדבר "אני יודעת, מתנצלת אגסי, "כבר לא נעים לי". הן נפגשו ב-1992 בבית הספר לצורפות "אומנית" ביפו. קליין הייתה אחרי לימודים של צילום במדרשה לאומנויות ברמת השרון  ואגסי אחרי שנה של לימודי צורפות בבית. מהר מאוד הן הבינו שהחיבור המדהים ביניהן הוא חברתי אבל לא רק. "ראינו שאנחנו מדברות באותה שפה" מתארת קליין את הכימיה.

אגס ותמר

 

יהלום עטוף בזהב
השפה האומנותית המשותפת לאגסי ולקליין היא תכשיטים עשויים עבודת יד המשלבים  ישן וחדש.  "החשיבה היא צורפות, אבל לא קלאסית", מאפיינת אגסי את הסגנון. הן לא נצמדות לדיוק אלא לחומר. הן עובדות הרבה עם זהב 24 קראט ו- 22 קראט, "שזה כמו לעבוד עם חמר", מתארת קליין את ההרגשה, עם כסף ועם מטבעות עתיקים. הן משבצות אבני חן ומשלבות רצועות עור. לפני שלוש שנים גילו את היהלומים. "זה לא יהלום וטבעת זהב שמחזיקה אותו", מבדלת קליין את המוצרים "זה יהלום עטוף בזהב".  

תכשיט אגס ותמר חצי שנה אחרי האבנים היקרות נכנס לעסק  איש יקר אפילו יותר. אלי חלילי. ישראלי שגר בניו יורק.  "חלילי היה איש מכירות מוכשר מאוד של חברת תכשיטי יהלומים בלגית," משרטטת קליין קווים לדמותו של האדם שאיתו יצרו סוג של שותפות. חלילי לא נשבה בתכשיטים הבלגים אבל התאהב בתכשיטים של "אגס ותמר". באחד מביקוריו בארץ הופיע בסטודיו והתעקש על פגישה.

חלילי החל לשווק את "אגס ותמר" בתפוח הגדול. תחילה לחנויות ולגלריות ולאחר מכן להפקות אופנה של מגזינים נחשבים כמו: "VOGUE", "ELLE" ו-"ALLURE". לטקס האוסקר הכניס כמה פריטים ועד לפתחה של דונה קארן הגיע. קארן שפתחה לאחרונה חנות קונספט בשם "URBAN ZEN " של בגדים, כלים ותכשיטים מוכרת בחנות גם תכשיטים של הבנות.   

צלוחית וחמש טבעות
לפני שבע שנים החלו אגסי וקליין את דרכן המשותפת במכירת תכשיטים של צורפת אחרת.

מיד עם סיום לימודיה בבצלאל התברר לאגסי שלאחת מחברותיה שם, סטודיו לצורפות בנווה צדק. החברה יצאה לחופשת לידה וביקשה מהן לשמור על החנות. "החלטנו לבדוק איך זה יהיה להיות ביחד ועם חנות" מספרת קליין.

עוד בבית הספר לצורפות "אומנית" פנטזנו השתיים על משהו משותף. הסטודיו בנוה צדק קלע לפנטזיה "מקום שקט שאפשר לשבת בו ביחד ולעבוד", מגדירה אגסי את האידיאל התמים. "ידענו", אומרת קליין, "שאם נהיה בדיזנגוף או בשנקין כל הזמן יכנסו לקוחות ויפריעו לנו לעבוד. "אני יודעת שזה נשמע מוזר", קולטת קליין את האבסורד.

אחרי שלושה חודשים הודיעה להן היולדת שהיא לא חוזרת לסטודיו. "הבאנו סיני שסייד, קנינו ארון תצוגה בשוק הפשפשים, תלינו 2 מדפים ועם צלוחית וחמש טבעות פתחנו את העסק".   

העסק נמצא ברחוב שבזי. חנות-סטודיו שלא עולה על 50 מ"ר עם גלריה המאכלסת 5 אנשים שהייתה עד לפני שנה מחסן. המקום מקרין צניעות, פשטות וטבעיות בדיוק כמו בעליו.

"היום", מתארת קליין, "כשאני באה לכאן לפעמים ביום שבת כדי לקחת משהו מהסטודיו, המקום שוקק חיים, לפני 10 שנים היו פה בעיקר מקומות נטושים ושקט.  

ציפיות לא גבוהות
 השקט לא גרם לקליין ולאגסי לחשוב על שיווק. "כלום". הן מסכמות את הפעולה שהייתה אמורה לחשוף אותן לנשים בעיר הגדולה או לפחות לבנות כנען. "לא העזנו לפרסם. זה נראה לנו גדול", חושפת קליין את הפחדים. כשאני לוחצת, אגסי עושה מאמץ לשחזר "אני הייתי רגילה לחיים הסטודנטיאליים. בחודשיים הראשונים עוד עבדתי במכירות כבלים בערוצי זהב ולתמר היו קצת חסכונות משלה."בזמן שאגסי למדה בבצלאל קליין הרוויחה מעבודות צילום וממכירת תכשיטי אופנה "לחנויות די ידועות בדיזינגוף" שעיצבה בביתה.

הן מתעקשות שלא לקחו הלוואות והשקיעו רק במינימום. הן כן משכו קצת כסף מההתחלה. "הציפיות לא היו גבוהות. היינו מאושרות מכל לקוחה שקנתה, וכל סוף שבוע התרגשנו מהכסף שנכנס", מתארת אגסי את הצמיחה הצנועה. "התקדמנו לאט- לאט- לאט- לאט" אומרת קליין ולא חוסכת ב"לאטים".

לאט אבל בטוח צבר העסק תאוצה בשיטת השיווק הכי ישנה והכי פשוטה. פה לאוזן. "אנשים באו במיוחד אלינו," מתמוגגת קליין "זה היה מאוד מחמיא".

אחרי חמש שנים כשהחנות הצמודה להן התפנתה, הן הרחיבו ושיפצו קצת את המקום.     

למה עכשיו?
כשחלילי נחת בסטודיו שלהן לפני כמעט שלוש שנים, הוא הבטיח כי יביא אותן לעיר הגדולה. אמר ועשה. "הגענו עד הקצה" מתארת קליין את המצב בעקבות החדירה לתפוח.  "היינו מותשות". המכירה בחו"ל יצרה המון  ניירת ודוחות. הן החליטו לקחת מנהלת סטודיו. "התלבטנו בזה המון", מתארת קליין את הקושי. שבעה חודשים אחר כך, כשהצפיפות גדלה ותנועת הקונים לא אפשרה להן להתרכז בעשייה, הן עברו לסטודיו קטנטן וצנוע מרחק רחוב אחד מהחנות.

לא רק סטודיו שכרו אגסי וקליין אלא גם את שירותיה של יחצנית עצמאית שעבדה בביתה . "העזנו לחשוב" מסבירה קליין את השינוי בתפיסה, "ש"אגס ותמר" זה מותג ואפשר להתחיל לפרסם אותו. כשהגיעו העיתונאיות הן שאלו 'אבל למה עכשיו?'".

התשובה שתולה באופיין של השתיים: "אנחנו צריכות מאוד להרגיש", מתוודה קליין, "המון שנים שאלו אותנו למה אנחנו לא מפרסמות ולא פותחות עוד חנויות. אנחנו לא אוהבות לקפוץ מעל מה שאנחנו עושות. גם כשזה קורה אנחנו לא בטוחות שזה בסדר."

טבעתבסדר או לא, זה קורה! "אגס ותמר" התחדש לאחרונה גם במנהלת ייצור ויועץ ארגוני זה בנוסף על שלושה צורפים שעובדים במקום ועוד 4 מוכרות. משרד יחסי הציבור שלהן הוחלף לפני שלושה חודשים.  

בספטמבר האחרון פתח חלילי בניו יורק חנות שלו עם השם שלהן. "זו הגשמת חלום", מתארת אגסי את ההרגשה. החנות, הניהול והשיווק בחו"ל -באחריות חלילי אבל  "הסניף בניו יורק" כפי שנהנית קליין  לכנותו הוא שלהן בשאר המובנים: "אותו קונספט. אותה נגיעה".  

ל"אגס ותמר" אין כוונה להפוך לרשת. "ניו יורק זה מיקום אחר וקהל יעד אחר" הן מנמקות.

אחר, זה בטח ירגיש לאגסי ולקליין הנאמנות לאותנטיות שלהן, כשיצפו ב"סקס בעיר הגדולה".

אחת הקונות כבר קלטה את הפער בשדרים כששאלה "אז זאת החנות?"

תגובות

יולי 06.10.2008 | 21:03

כל הכבוד לכן ששמרתן על צניעות! ישר כח!!

חנה 02.08.2008 | 10:19

אגס ותמר לא לכל אחד יש מלאך ששמו אלי חלילי במנהטן

פרידה ס 21.06.2008 | 19:22

כן ירבו כתבות כאלה כתבה מרתקת, ומעוררת מחשבה על כך שהרבה דברים אפשריים ... צריך חזון אומץ ומזל..........

ששון זמיר 18.06.2008 | 18:19

הכתבה על אגס ותמר לאריאלה,
הכתבה מענינת ומוצלחת. התיאור יפה ,מדגיש את הצד העסקי אבל לא פחות את הפן האישי, ההרגשות,
הלבטים, איך זה התחיל והמבט קדימה. יש הצלחה
בוודאי, אבל זה לא בא במזל. ורואים את הסיבה.
קשיים, התלבטויות, אבל יש נחישות להצליח.
כתבה ערוכה היטב. כל הכבוד, אריאלה.

דליה 03.06.2008 | 15:06

אגס ותמר בתפוח הגדול נפלא לקרוא על יוצרות מוכשרות ,צנועות ומעוררות השראה

דורית אלטר (ברוך לשעבר) 02.06.2008 | 08:44

כיף, כיף גדול!!! אני חברת ילדות של עינת. לא היינו כלל בקשר מזה שנים רבות אבל כיף, כיף, כיף גדול לקרוא על מה שקורה לה ומה שהיא עושה. כל הכבוד עינת!!! הצלחת לרגש אותי.

שירלי חן 02.06.2008 | 00:04

איזה כייף לשמוע כאלה ספורי הצלחה כל הכבוד לכן! שתמשיכו להנות מהעשייה. התכשיטים מקסימים.

Karen 01.06.2008 | 01:39

כל הכבוד!!!! מעורר השראה!!!

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא מעוררות השראה