התחברי

תקופת מבחן עם אלון גל

אם את בתחילת דרכך כעצמאית, לבטח גם לך מציקות שאלות כמו : העסק יצליח? לא יצליח? להשקיע כסף? או לחסוך כסף? לקבוע מחיר נמוך? או מחיר גבוה? "גולדה" החליטה לשים קץ לשאלות הרולטה ופנתה אל אלון גל לקבל תשובות של... מאמן!

» מדור העצמה

אלון גל"80% מהעסקים שנפתחים", טוען אלון גל, "נסגרים בשנה הראשונה". הנתון הזה יכול לעורר פחדים ודאגה בקרב יזמיות רבות, אך דווקא אלו שמצליחות, סבור אלון גל, "הן אלו שלא חוששות להעז, שלא מפחדות לטעות ושדחייה אינה משתקת אותן". בהנחה שלא תפסת רגליים קרות, הנתון הזה יכול להוביל למחשבה פוזיטיבית לעשות הכול נכון כדי שהעסק יצליח.

אבל האם יש דבר כזה נכון או לא נכון?

"לא צריך להשקיע בכל מקום אפשרי"
"עד היום", אומר אלון גל, "עם כל הידע והניסיון שיש לי, איני יכול לנבא מי היזמת שתצליח ומי לא, אני כן יכול לזהות התנהגויות מקדמות הצלחה כגון: העזה, חריצות נחישות, עבודה קשה ובעיקר הצבת מטרה: לדעת לאן ללכת ולנקוט בפעולות יזומות יומיומיות על מנת לקדם את המטרה."

רבות מפרשות את הפעולות שעליהן מדבר גל, כפעולות המצריכות כסף שאותו... הן לא ממש רוצות למהר ולהוציא. אלון גל מפתיע בתשובתו ואומר: "הן צודקות!, זה מה שהופך את הנשים לכל כך חכמות. לא צריך לרוץ ולהשקיע בכל מקום אפשרי לקידום העסק. רבים מבעלי העסקים בטוחים שהשיטות היחידות לקדם עסקים הן פרסום, יחסי ציבור וקידום מכירות. אין ספק שאלו הן דרכים מצוינות אבל יקרות.

לרוב העסקים המתחילים יש תקציב מוגבל, שלא לומר מזערי ולכן חשוב להשקיע את רוב פעולות השיווק, לפחות בשלב הראשוני, בפעולות שיכולות להיעשות על ידי בעלת העסק בעצמה למשל: יצירת שיתופי פעולה עם עסקים משלימים, נטוורקינג (רישות עסקי- א.ז)", שגל טוען שהוא "חוזקה נשית ידועה, פגישות יזומות עם לקוחות פוטנציאלים וכדומה."

על מנת לקבוע את סכום ההשקעה בעסק, מציע גל "לבנות תכנית פעולה בעת היציאה לדרך, המנבאת (מתוך חישוב משוער) מהן הפעולות הנדרשות לגיוס X הכנסות בזמן נתון. הסכום או האחוז הרלוונטי להשקעה משתנה בהתאם לסוג העסק ותלוי במה רוצים ליצור, בדרכי הפעולה האפשריות  ובתוצאות שאותן רוצים להשיג."

"כסף הוא אמצעי, הוא לא טוב ולא רע"
אם יש לך מטרה ברורה, נחישות להצליח ואת עובדת קשה כדי לשווק את עצמך כמה שיותר בכמה שפחות כסף, את בדרך הנכונה! אבל רגע, האם את דואגת לתמחר את המוצרים או השירות שלך בצורה נכונה?

אלון גל חושב שבעידן של ימינו אין סיבה שנשים לא תעמודנה על שלהן ותדרושנה מחירים כמו אלו שדורשים הגברים, אבל למציאות סיפורים משלה ואלון גל מספר אותם: "אני נפגש עם נשים שעבורן ערכים כמו אימהות, אכפתיות, אמפטיה, רגישות, מתנגשים עם הצלחה כספית ורווח כספי גבוה. יש נשים", הוא אומר, "שחושבות שכסף זה דבר גרוע, נוראי ומלוכלך ולכן מתביישות לגבות כסף, מתביישות לבקש כסף ואומרות שהן לא טובות בזה. נשים אלו צריכות ללמוד שהן מנהלות מערכות יחסים עם אנשים ולא עם כסף. כסף הוא בסך הכול אמצעי, הוא לא טוב ולא רע. הוא עוד דבר שיש לנו בעולם ושצריך לנהל אותו. לכן, קודם כל תאמיני שמגיע לך ותדרשי כסף על השירות שאת נותנת."

"להדגיש את הדברים בהם אנחנו כן טובים"
אם את חלוצה בתחום מסוים, סביר שלא יהיה לך קשה לבדל את העסק ולבלוט, שהרי במילא אין עוד אלפים שעושים בערך או בדיוק את מה שאת עושה, אבל מה לגבי תחומים רוויים כמו אימון, טיפול או גראפיקה, איך נשים אלו יכולות לבדל את העסק מהמתחרים?

"הטיפים שאני נותן לכל אישה בכל נישה", אומר גל", "היא לזהות מהן אותן תכונות / התנהגויות / חוזקות, שבזכותן היא מבטיחה ליצור לעצמה תוצאות טובות ומערכות יחסים איכותיות במהלך החיים שלה. דוגמאות לחוזקות הן הקשבה או אופן ביטוי, יכולת הבחנה וגם פרקטיות ועשייה. "רובנו", טוען גל, "מתעסקים רוב היום בלנסות ולתקן את מה שלדעתנו איננו טובים בו, הרבה יותר חזק ופשוט, לזהות ולהדגיש את הדברים שבהם אנחנו כן טובים. זוהי גם דרך מצוינת לחזק את הביטחון העצמי, להסתכל במה שאנחנו כן, ולא במה שחסר לנו.

אז אם יש כל כך הרבה למה כל כך הרבה נשים מתייאשות בדרך?

"הגשמת חלום היא דרך ארוכה"
"שלוש השנים הראשונות של העסק", מתאר אלון גל את התקופה ההתחלתית של עסק, "הן בדרך כלל שנות בנייה. בעלת עסק, בעיקר אם עבדה קודם שכירה, יורדת ברמת החיים וגם נדרשת לעבוד מאד קשה, לעיתים, מסביב לשעון. לפעמים מופיעות הוצאות לא מתוכננות, תוצאות שציפינו להשיג בתחילת הדרך לא תמיד מושגות. שלוש השנים הראשונות הן מעין שלב הסתגלות, תקופת מבחן.

חשוב להתכונן נפשית-מנטאלית לכך שהגשמת החלום שלך היא דרך ארוכה ולא פשוטה הדורשת מאמץ. לא פעם, המשברים המופיעים בדרך, מנפצים לבעלת העסק את האוטופיה שהיא הולכת להרוויח הרבה כסף בזמן קצר ובקלות. כשמגיעים לכך מוכנים, הרבה יותר קל להתמודד עם הקשיים והמשברים שיופיעו. רבות הפעמים בהן נדרשת עשייה מרובה של פעולות שלא הורגלת לעשות קודם בתפקידים קודמים, כמו, ליזום שיחות טלמרקטינג לשיווק העסק שלך, ליצור שיתופי פעולה, לעבוד מול ספקים ולטפל בכל הפרטים הקטנים הכרוכים בכך. מאחר ולא תמיד יש תקציב להחזיק עובדים בתחילת הדרך, נדרשת בעלת העסק לטפל בכל ענייני העסק מ-א' ועד ת'.

כדי שנדע שהעסק בכיוון הנכון חשוב לעבוד מול תכנית יעדים מוגדרת. להציב יעד שנתי לעסק, ולגזור מתוכו נקודות מדידה רבעוניות וחודשיות על מנת שניתן יהיה לעצור בכל שלב, לבחון איפה אני נמצאת אל מול היעדים שהצבתי ולתקן כל הזמן, דרך עשייה."

תגובות

קרן לב 24.08.2010 | 13:20

השכרת ציוד לאירועים http://www.starevents.co.il

בת אל אוקרט 05.05.2009 | 10:48

כמאמנת אני מאמינה שאם את עושה את הדבר מתוך אהבה עזה עם התמדה ,נחישות ,סבלנות וכוונות טובות ההצלחה מגיעה בסופו של דבר!
בהצלחה יקירותי

רינה בן-עמי 05.05.2009 | 06:57

מיקוד ונשימה עמוקה מסכימה שבחירת עיסוק אהוב ומהנה, יתרום לתחושת הסיפוק.
ו... כן, חלומות מתגשמים, רק שזה לא קורה ביום אחד, וטוב שכך. כי הזמן מביא עמו רק ברכה - למידה בתהליכים, התפתחות, "התבשלות", אשר בסופו של דבר מביאים להתמקדות וללא ספק גם לתוצאות.
בהצלחה לכולן!

נעמה ברוש 05.05.2009 | 05:06

בחירת תחום העיסוק אלון, כמובן, צודק. מה שעשוי מאד לחזק ולעזור בנק' משבר זה תחום העיסוק: אם העסק מגיע מה'בטן' ואת ממש אוהבת ונהנית מהתחום, ההרגשה הטובה עוזרת לנסוק גם כשיש קשיים. ולפעמים, לבצע פרויקט צדדי ב'שביל הנשמה'גם אם אינו רווחי.

הוסיפי תגובה לכתבה זו
הוסיפי תגובה דרך פייסבוק

למאמרים נוספים בנושא העצמה