שיחת מאיירות על שינויים, התפתחויות ויוזמות בעסק

המאיירת אלית אבני-שרון מארחת בביתה את חברתה, הסופרת-מאיירת מירי לשם-פלאי, לפגישה לקראת יריד האמנים שיתקיים בקרוב בחצר של אלית.

אלית אבני-שרון ומירי לשם-פלאי

אלית: שלום מירי, איזה כיף שבאת!
מירי: הי אלית, איזה יופי פה! תתחדשי על הבית. אז זו החצר שבה נערוך את היריד?
אלית: כן, איזו התרגשות! זה כבר ממש קרוב!
מירי: אפשר לראות קצת מהמוצרים שעיצבת?
אלית: הנה משהו ממש חדש שיצרתי עכשיו, לקראת היריד.

אלית אבני-שרון

מירי: דייי! איזו בובה מתוקה! וזה כל כך את… עם כל הורוד והנצנצים. אבל יש לי הרגשה שבמשך השנים האיורים שלך השתנו. לא תמיד האיורים שלך היו כאלה שמחים ומתוקים.

כרטיסי ביקור של אלית אז והיום – מצא את ההבדלים...

כרטיסי ביקור של אלית אז והיום – מצאי את ההבדלים…

אלית: נכון, יש בזה משהו. אני חושבת שזה שינוי שעברתי בעיקר מאז שהפכתי לאמא. הבובה החדשה הזו למשל, היא בהשראת חוג הבלט של הבת שלי. בכלל, מאז שבתי נולדה אני מאיירת יותר ספרי ילדים ומוצרים לילדים. אז מה את מביאה ליריד?
*
מירי: אני אביא כמובן את הספרים שלי, והכנתי הדפסים של איורים שלי. הנה, הבאתי להראות לך כמה שכבר מסגרתי.

מירי לשם פלאי

איורים: מירי לשם פלאי

 

אלית: אויש, זה מהמם. כל החיות החמודות האלה! את פשוט מצאת לך פינה משלך, עם כל הטבע והחיות.
*
מירי: נכון, אני עושה את מה שאני הכי אוהבת. וזה חשוב בעיני למצוא נישה ולהתמקד בה. ככה את גם בונה לך קהל. במשך השנים הפכתי להיות מזוהה עם הנושא של הטבע לילדים. זה גם טוב מבחינה שיווקית וגם נותן לי המון סיפוק להרגיש שאני משפיעה בתחום שחשוב לי.

מירי לשם פלאי

מירי לשם פלאי

*
אלית: אבל גם אצלך היו לא מעט שינויים בקריירה. פעם איירת המון ספרים של סופרים אחרים אבל נראה לי שהרבה זמן לא איירת ספר של מישהו אחר, זה נכון?
*
מירי: נכון מאד. האמת שהחלטתי להפסיק עם זה לגמרי… כיום אני מאיירת רק את הספרים שאני גם כותבת. זו היתה החלטה לא פשוטה, לוותר על ההכנסה כמאיירת.
*
אלית: אז למה בעצם עשית את זה?

מירי: אני אסביר לך. כשאני כותבת ומאיירת ספר בעצמי, הוצאת הספרים משלמת עבור כל ההוצאות של הפקת הספר אבל לוקח זמן עד שאני מתחילה לקבל תשלום מתמלוגים, בעקבות מכירות. לעומת זאת, כשהייתי מאיירת ספר עבור לקוח, קיבלתי את התשלום בתום העבודה. לכן, היה לי קשה לוותר על העבודה כמאיירת. אבל בזמן שאיירתי לאחרים, מצאתי את עצמי מחכה לרגע שבו אוכל סוף סוף להתקדם עם הספר הבא שלי. כמו שאת יודעת, איורים לספר זו עבודה אינטנסיבית וממושכת. ובכל פעם לפני שסיימתי פרויקט אחד, כבר נכנסה ההזמנה הבאה. כך יצא שאיירתי ברצף כמות של ספרים ובמשך כמה שנים לא הצלחתי למצוא זמן לספרים שלי! זה ממש תסכל אותי. עד שלא יכולתי יותר. הבנתי שאני צריכה לכרות את הענף הזה מ"עץ" הקריירה שלי, למרות שזה היה צעד קשה ומפחיד. בהתחלה באמת הרגשתי ירידה בהכנסות וזה היה מלחיץ, אבל זה פינה לי זמן לקדם פרויקטים אחרים, ואובדן הענף הזה בסופו של דבר השתלם. אפשר לומר שהענפים האחרים בקריירה קיבלו יותר מזון מהשורשים והתחילו ללבלב…
*
אלית: אז מהם מקורות הפרנסה העיקריים שלך כיום?

מירי: אני עורכת מפגשים, שעות סיפור, וסדנאות לילדים. מזמינים אותי בעיקר לבתי ספר, גנים, ספריות. ואני מאד אוהבת את זה! חשוב לי להכיר את הילדים, להרגיש את הקהל שלי, כדי שאוכל ליצור עוד סיפורים ואיורים שהם יאהבו.

אלית: את יודעת, גם אני עשיתי שינוי לפני כמה שנים. השינוי שלי היה בנושא התמחור. הייתי לוקחת מחירים די זולים עבור האיורים שלי ועבדתי המון, אבל תמורת הכנסה קטנה. כשהרגשתי שאני כבר מספיק מקצועית, קיבלתי החלטה להעלות את המחירים שלי. ואז, כמו מה שאת מתארת בדימוי של כריתת הענף – גם אצלי, בשלב הראשון, היו פתאום פחות לקוחות ופחות הכנסות וזה היה מלחיץ. אבל החלטתי להמשיך בעקביות עם המהלך ועם הזמן הגיעו לקוחות יותר איכותיים ועבודות יותר רציניות וההכנסה גדלה.
*
מירי: וואו, אלית – איזה יופי המוצרים האלה! תחתיות לכוסות, דפי צביעה, רגע, אלה לא איורים שאיירת מזמן?

אלית אבני שרון

איורים: אלית אבני שרון

*
אלית: כן, זו סדרת איורים ללוח שנה שהכנתי לפני 15 שנים. אבל זה מה שיפה – אפשר להפוך אותם למשהו חדש! פעם לא ידעתי את זה, אבל בזכות העובדה שהתחלתי להתעמק ולהתמצא בנושא זכויות יוצרים – למדתי המון דברים חשובים. למשל, שליוצר יש זכויות מסוימות על היצירה שלו גם אם לקוח הזמין ושילם עליה, אלא אם סוכם אחרת. יש מאיירים שלא יודעים אפילו שהאיור המקורי צריך לחזור אליהם ושייך להם לפי החוק! אז התחלתי לבחור איורים שלי ממבחר האיורים שעשיתי במשך השנים, ולהפוך אותם למוצרים לילדים – מנורות לילה, תמונות, כרטיסי ברכה…
*
מירי: תקשיבי, את ממש הפכת לנושאת הדגל של נושא זכויות היוצרים. את כל כך פעילה בתחום – כתבת על זה הרבה בבלוג שלך וגם ארגנת הרצאות למאיירים עם עורכי דין, יזמת את פרויקט החוזה לדוגמא- שבו עו"ד ניסח חוזה לשימוש של המאיירים ויוצרים אחרים בארץ. כל הכבוד!
*
אלית: כן, זה ממש חשוב בעיני שיוצרים יכירו את הזכויות שלהם. רק ככה אפשר לשפר את המעמד שלנו. אבל גם את פעילה לא פחות למען הסופרים והמאיירים. את עושה כל כך הרבה בתפקיד שלך כמנהלת אגודת SCBWI בישראל! ( SCBWI היא אגודה בינלאומית גדולה לסופרים ולמאיירים לילדים, עם סניפים רבים בעולם. מירי מנהלת את הסניף הישראלי שלה. אלית עוזרת לה, ואחראית על תחום המאיירים בסניף). http://israel.scbwi.org/

מירי: תודה. בעיני מאד חשוב לפתוח לסופרים ולמאיירים הזדמנויות בחו"ל. לא שזה פשוט, ואף אחד לא מחכה לנו שם, אבל כיום יש המון אפשרויות להגיע לעבוד עם לקוחות מחו"ל, שפעם לא היו.
*
אלית: נכון, בזכות האינטרנט העולם פשוט התכווץ. את יכולה לשבת בבית ולאייר ספר שיצא לאור בארה"ב למשל. בשביל זה נסענו לבולוניה יחד, ליריד ספרי הילדים הבינלאומי. וואי, איזה כיף היה!

מירי: נכון, זו היתה חוויה מדהימה. פגשנו מו"לים מארצות שונות, המון סופרים ומאיירים ואין ספור ספרים מכל העולם. כמו שאמרת, העולם כאילו התכווץ ולכן אני שמתי לי למטרה להגיע עם הספרים שלי לחו"ל. שם השוק הרבה יותר גדול משוק הספרים הקטנטן בארץ. הצלחתי כבר עם ספר אחד שלי שתורגם לאנגלית ויצא לאור בהוצאה אמריקאית. ועכשיו אני ממש "יורה לכל הכיוונים"… עובדת בו זמנית על 5 ספרים חדשים, 2 בעברית ו- 3 באנגלית, שאותם אני מגישה למו"לים בחו"ל.
*
ומה איתך, אלית – אני זוכרת שהיו לך בבולוניה פגישות עם מו"לים שהתעניינו בספר הדיגיטלי שכתבת ואיירת.
אלית: נכון. ברור לי שספרים דיגיטליים זה העתיד, אז החלטתי להתנסות וליצור ספר דיגיטלי אינטראקטיבי, עם אנימציות ומשחקים. תקשיבי, זה לדעתי הדבר הכי חשוב – כל הזמן להסתכל קדימה, להיות פתוח לשינויים. אסור לפחד, ולפעמים צריך לקחת סיכונים.
השקעתי המון זמן ומאמץ בפיתוח של הספר הדיגיטלי שלי וזה סוג של הימור, כי אני לא יודעת אם בסופו של דבר הוא יתפרסם ויצליח. אבל זה הימור שהחלטתי לקחת. אני רואה הרבה יוצרות שמפחדות מטכנולוגיה ולא רוצות להתנסות בדברים חדשים ולדעתי הן עושות טעות ועלולות להיתקע בקריירה שלהן. אני חושבת שהפתיחות לשינויים היא אחד המפתחות להצלחה.
*
מירי: את צודקת לגמרי. התנאים בעולם משתנים ויש גם שינויים אחרים – אנחנו משתנות. למשל שתינו אימהות, וברור שקצב העבודה השתנה בעקבות האימהות. יש לנו פחות שעות לעבוד, ואנחנו משתדלות לעבוד יותר מהבית ופחות להתרוצץ בחוץ. כשיש ילדים נוצר גם צורך להגדיל את ההכנסה ולכן אין ברירה – כמו שאמרת, צריך לקחת סיכונים מידי פעם.
*
אלית: אני באמת חושבת שרק אם מוכנים להתנסות בדברים חדשים אפשר להישאר במקצוע מבלי להשתעמם או להתרושש… גם היריד הזה הוא סיכון שהחלטתי לקחת. פעם ראשונה שאני מנסה כזה דבר, אבל מעניין אותי לקחת יוזמה ולנסות דברים חדשים!

9

מירי: טוב, אליתוש, אני צריכה לזוז. ניפגש ביום שישי!
אלית: תודה שבאת, ממי. אני כבר לא יכולה לחכות…

האתר של אלית: http://elite-illustrator.com/
האתר של מירי: www.mirileshem.com
דף הפייסבוק של היריד האביבי בחצר של אלית
*