המטבחון מארח את סנדרה רגב

תכירו את סנדרה רגב, תושבת כפר ורדים שבגליל. בת 51 נשואה +3.
סנדרה היא גולדה וותיקה וחברה מאוד טובה של הגולדות. כמעט 5 שנים ניהלה סנדרה עסק אישי לאימון וגישור. לפני שלוש שנים הציעו לה לקנות חברת השמה בשם 'קידומים פרסונל' וסנדרה החליטה ללכת על זה. תפסנו אותה לשיחה על קבלת החלטות ועל ההבדלים בין ניהול עסק קטן לניהול חברה בע"מ.

סנדרה רגב - קידומים פרסונל

סנדרה רגב – קידומים פרסונל

 

בקיץ 2010, ישבה סנדרה רגב, אז מאמנת ומגשרת עצמאית, לשיחה עם בעלה עינן בנושא: 'פני העסק לאן'. עינן רגב, סמנכ"ל פיתוח בחברת הייטק ובעל ניסיון כמנכ"ל שהקים וניהל מרכז פיתוח, הוא השותף האולטימטיבי של סנדרה לסיעור מוחות. "הוא תמיד תמך בי והיווה מראה שדרכה ראיתי דברים מזוויות אחרות. באותו קיץ הגעתי למסקנה, שאחרי 5 שנות פעילות, אם אני לא מעוניינת לעשות בעסק פעולות דרסטיות כמו העברת הפעילות למרכז הארץ, ואני לא הייתי מעוניינת, כדאי לי לבחון את ההזדמנות שנקרתה בדרכי."

ההזדמנות עליה מדברת סנדרה, היא ההצעה שהגיעה מבעלת החברה "קידומים פרסונל" למכור לסנדרה את הסניף הצפוני מתוך השניים שפעלו ב-2010. החברה הוקמה ב- 1985 ובשיאה מנתה 9 סניפים. לאחר שנות המשבר הכלכלי, נותרה החברה עם סניף מצליח מאוד בבאר שבע וסניף מדדה בתפן שבגליל.     

 למה החליטה בעלת החברה למכור את הסניף הצפוני?
"משום שהיא חצתה את ה-70 והרגישה שאין לה כוחות להתחיל מחזור חיים חדש לחברה. היא אישה מדהימה שפעילה בהמון תחומים אבל היא התעייפה קצת. בעצת רואה החשבון שלה, היא החליטה להשאיר את הסניף הדרומי בבעלותה ולמכור את הפעילות הצפונית של החברה."

הבחירה של בעלת החברה בסנדרה, לא הייתה מקרית. סנדרה, הנדסאית תעשיה וניהול במקצועה ובעלת תואר ראשון בסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ומשאבי אנוש מאוניברסיטת בר אילן, עבדה בחברה משנת 2000 עד 2002 כיועצת השמה, אז נסעה עם משפחתה לחו"ל. כששבו לארץ ב-2005 חזרה סנדרה לעבוד בחברה עד שב-2006 החליטה, מסיבות משפחתיות, לפתוח עסק עצמאי. "כל השנים שמרנו על קשר, גם בתקופות שלא עבדתי בחברה. הרבה פעמים היא הציעה לי תפקידי ניהול אבל תמיד דחיתי אותם. ידעתי שהיא אדם חזק מאוד וכל פעילות שארצה לעשות, תהיה בצל שלה. זה לא משהו שרציתי להיות בו."

 כשסנדרה הבינה, שהפעם מתכוונת המייסדת לרדת מהבמה, היא ועינן החלו לשקול את הרעיון ברצינות.

 איזה פוטנציאל ראית בחברה?
4"ידעתי שאני קונה חברה במחיר נמוך אבל עם מוניטין ולקוחות שהולכים איתה כבר 20 שנה. מכיוון שהכרתי את השוק, את הנפשות הפועלות בו ואת העבודה מבפנים, חשבתי, שבמאמץ מסוים, ניתן לשקם אותה ולהביא אותה למצב שהיא מפרנסת אותי ואת העובדות שלי." עבודת ההבראה כללה בעיקר ביסוס מערכות היחסים עם הלקוחות- מחפשי העבודה והארגונים: ראיונות במשרד, שיחות טלפון, ביקורים במפעלים, מיילים וברכות לאירועים. לאחרונה החל המשרד להוציא שני ניוזלטרים חודשיים, אחד למועמדים ואחד למגייסים. "חשוב לי, שמנהלות משאבי אנוש בארגונים, שצריכות חוות דעת על מישהו, גם אם הוא לא הגיע דרכי, תדענה שהן יכולות לצלצל אלי ואני אעזור להן. אני רוצה שמחפש העבודה יראה בקידומים פרסונל צפון בית בו ניתנת לו התמיכה והעזרה עד למציאת העבודה."

מה היה החשש הכי גדול שלך לפני הרכישה?
"היו לי הרבה חששות. בכל זאת מדובר בהשקעה רצינית, לא בכמה אלפים בודדים. תהיתי אם באמת אוכל לממש את התוכנית שלי להבראה, שאלתי את עצמי, האם הדברים שאני זוכרת מלפני 5 שנים עדיין רלוונטיים והאם יש הצדקה לקיום חברה בתחום הזה. הפחד הכי גדול שלי, היה מהניהול.מעולם לא ניהלתי עובדים ותמיד חששתי מזה למרות שמסביבי כולם אמרו  'את חייבת, זה מאוד מתאים לך'."

 איזה בדיקות עשית?
"בדקתי את הביצועים של החברה בשנתיים שלפני הרכישה. לא עשיתי סקר שוק, בדיקת מתחרים או סביבה - פעלתי מתוך אינטואיציה. פתחתי את ספרי החשבונאות ועשיתי חשבון שבתהליך עבודה מאומץ, שבו אהיה חלק מהצוות, אפשר יהיה להבריא את החברה ולהביא אותה להצלחה תוך זמן  קצר יחסית. עשינו צפי אופטימי וצפי פסימי וזהו. ברגע שהחלטנו ללכת על זה, ניהלנו משא ומתן על התנאים."   

 מה הייתה ההתמודדות הראשונית שלך?
"כשנכנסתי לחברה עבדו בה מזכירה ושתי יועצות השמה שידעתי שאני לא ארצה להמשיך לעבוד איתן. הייתי מוטרדת  מההחלפה אבל לא לקחתי בחשבון שהן יתפטרו. אבל זה מה שקרה. האחת התפטרה מיד עם החלפת הבעלות והשנייה החזיקה שבוע נוסף. ביקשתי ממנה שתישאר כדי לתת לי זמן להסתגל ולמצוא מישהי אחרת, אבל היא לא רצתה. זה הכניס אותי לחשש גדול מאודדאגתי איך אמצא חלופות, מה יקרה. הרי כל חודש צריך לשלם חשבונות, לא משנה מה עושים. הסיטואציה אילצה אותנו להשקיע יותר כסף ממה שתכננו. אבל לא הייתה ברירה. לקחנו בחשבון טעות כזו או אחרת, אבל לא בסדר גודל כזה, זה היה משהו שלמדנו ממנו. הייתי צריכה לתת מענה מיידי ללקוחות. לגייס עובדות חדשות ולהכשיר אותן כשאני בעצמי רק בהתחלה. זו הייתה התמודדות מאוד רצינית. ידעתי איך להכשיר עובדות אבל לא ידעתי איך לבחור אותן. איזה אופי אני מחפשת?, איזה כישורים? כל הדברים האלה היו חדשים לי לגמרי. נעזרתי בחברה טובה שלי שהיא פסיכולוגית תעסוקתית  אבל הכי הרבה סמכתי על החיבור שלי עם המועמדות. גייסתי שתי עובדות ויצאנו לדרך. לאחר כשנה וחצי, קיבלתי החלטה משיקולים כלכליים וארגוניים לוותר על המזכירה. לא ישנתי שבוע. היום, שנתיים וחצי אחרי, עובדות איתי שתי יועצות השמה טובות וקבועות והצפי לשנתיים הקרובות הוא לשכור עובדת השמה נוספת כדי שאני אוכל להתרכז רק בניהול ומזכירה במשרה חלקית."  

כבעלת חברה, היו דברים שנאלצת לוותר עליהם?  
"וויתרתי על העסק הקודם שלי! על לקוחות וותיקים וחדשים. יחד עם זאת, הידע שרכשתי עם השנים כעצמאית והניסיון, משמש אותי היום בחברה. אחרי הכול יש שם את הכול: אימון, גישור, משאבי אנוש. גם אנתרופולוגיה "

 אלו הבדלים את מוצאת בין העבודה בחברה לעבודה בעסק האישי?
"זה אחרת לגמרי. החברה עשתה לי סדר. היא נותנת לי סוג של שקט. בעסק האישי לא היה לי יום ולא לילה. לא שבת ולא חג. כל היום רדפתי אחרי הלקוח הבא, אחרי הרעיון הבא ואחרי החידוש הבא. הייתי צריכה שיכירו אותי. עשיתי המון פעולות שיווק ופעולות נטוורקינג שהניבו מעט פירות ביחס להשקעה בהם. את החברה קניתי עם מוניטין ועם לקוחות וותיקים שהייתי צריכה רק לשקם את מערכת היחסים איתם. אחרי חצי שנה, כשהחברה התאזנה התחלתי למשוך משכורת. חזרתי להיות חלק מפרנסת המשפחה. זו הייתה תחושה משמעותית עבורי. היום כבעלת חברה, כל הוצאה נבדקת בקפידה. עשיתי שינוי דרסטי בסטיילינג האישי שלי. אני קמה בבוקר, מתאפרת ויוצאת למשרד. אין לי יותר את תחושת הלבד ובסוף יום העבודה, אני חוזרת למשפחה ולדברים האחרים שלי."

משרדי קידומים פרסונל בתפן

משרדי קידומים פרסונל בתפן

 לא חשבת לקחת מנכ"ל בשכר?
"לא, כי חשוב לי להוות דוגמה אישית ולהיות עירנית למתרחש בשטח- אני חלק מצוות היועצות. הקשר האישי עם הלקוחות חשוב במיוחד בתחום ההשמה. אנשים שמחפשים עבודה נמצאים בצומת רגיש וחשוב שיפגשו אדם מוכר שמשרה ביטחון.  מחפשי העבודה מגיעים אליי כי הם מכירים אותי באופן אישי ולאחר שנתיים וחצי של פעילות רצופה ומאומצת הם מכירים גם את שתי היועצות הנוספות בקידומים."

 עם איזה סוג של ארגונים עובדת 'קידומים פרסונל צפון'?  
"עם מפעלי ייצור בצפון. מפעלים המשלבים פלסטיקה, מתכת ואלקטרוניקה וגם מפעלים קלאסיים של מזון, פלסטיקה, מתכת ומים. לחברה יש מיקוד חזק מאוד. אנחנו מכירות את התעשייה הזו לעומק עד רמה של סוגי המכונות והטכנולוגיות ואת כל סוגי התפקידים בה."

מה הדבר המשמעותי ביותר שקרה מאז שקנית את החברה?
"האמת שקרו כמה דברים משמעותיים. קידוימים פרסונל צפון חזרה להיות שחקן משמעותי בשוק ההשמה, אני מושכת משכורת כל חודש והעובדות שלי אוהבות את העבודה. אבל הדבר הכי משמעותי בעיני היא העובדה שקידומים פרסונל צפון עוזרת להרבה אנשים למצוא עבודה חדשה. אין מספק מזה!."

רוצה לשוחח עם סנדרה? התקשרי 04-9872117