המטבחון של גולדה

פוסטים אחרונים

בת פרעה

בביתה, מול הספרייה.
אני מתרגשת.

שיחה עם יוכי ברנדס.

1

יוכי ברנדס, מבחינתי, היא מי שפתחה בפני את התנ"ך. מי שהראתה לי שאני לא מודרת ממנו. מי שלימדה אותי שגם לי – אישה, חילונית בעלת קריירה, גם לבנותיי, גם לנשות החינוך שאיתן אני עובדת- לכולנו יש בתנ"ך שורשים. ברנדס לימדה אותי, שיש בתנ"ך, במקורות, הרבה נשים משמעותיות, שעיצבו מנהיגות אחרת, שכמעט לא מדברים עליה.

ברנדס איפשרה לי לקחת את ניתוחיה המבריקים ולהעביר אותם הלאה, להשפיע, דרכם ואיתם. ללמד (גננות, מפקחות, מנהלות ורכזות אשכולות גנים) דגם אחר למנהיגות, מנהיגות שמתקיימת באחוות הנשים של רות ונעמי, בתכנון והאומץ של אסתר, במפגש אמיתי עם האחר של בת פרעה.

אנחנו מתחילות.

יש לי רשימה סדורה של שאלות. כשתכננתי את השיחה, חשבתי, שלא יהיה נכון, לצלול מראש לשאלות ש"הכי" מעניינות אותי. אז הכנתי שאלות מבוא הכרחיות כגון: " איך זה להיות אישה מאמינה ופמיניסטית"…  אבל, אני עוד לא לוחצת  "REC", במכשיר ההקלטה, כשיוכי ברנדס אומרת משהו על פסח שמתקרב וכבר המחשבות מתגברות… ואיכשהו מסתננת לי שאלה, ממש לא לפי הסדר…. עליה…. על הדמות שהכי מעניינת אותי: בת פרעה… אני מספרת  ליוכי עד כמה התחברתי ונתרמתי מהמנהיגות הסקרנית והחומלת של בת פרעה.

ואני שואלת:

איך את מאפיינת את המנהיגות של בת פרעה, ושל יתר האימהות, שעליהן כתבת בספר "שבע אימהות"?

2

יוכי: כתבתי את הספר מתוך רצון לדלות קולות של נשים מתוך עולם פאטריאכלי. ההיסטוריה מסופרת על ידי הקבוצות החזקות המנצחות. אני תמיד כותבת ומתעניינת בקבוצות שהפסידו את ההיסטוריה. ב"קולות האחרים". כתבתי את "מלכים ג'" מנקודת המבט של בית שאול, את "הפרדס של עקיבא" מנקודת המבט של בית שמאי, ואת "שבע אימהות" מנקודת המבט של הנשים.

"שבע אימהות" היה הפעם הראשונה שכתבתי ספר עיון. ספרי החדש, "היהדות שלא הכרנו", הוא הפעם השנייה. את ספרי הפרוזה שלי אני יודעת שאוהבים … ביחס לספרי העיון, אני מודה שחששתי. כמה אני שמחה שהם מעוררים הד, ומהווים מקור השראה וחשיבה. כשאני שומעת, למשל, איך את נעזרת בהם בעבודתך החינוכית, אני כל כך מאושרת.

ולגבי שאלתך על בת פרעה: היא דמות עוצמתית מאין כמותה, אבל בסיפור שבו היא מתוארת הפוקוס נתון למשה. הוא המוקד בסיפורים. כשקוראים את התנ"ך בקריאה הרגילה עוברים עליה בשלושה פסוקים ועלולים להחמיץ אותה. אני אוהבת ומעריצה אותה, והקדשתי לה פרק ב"שבע אימהות", ועוד פרק, עם קריאה שונה, גם בספר החדש שלי "היהדות שלא הכרנו", שבו אני מדגישה את היותה חסידת אומות עולם הראשונה בהיסטוריה.

בספר "שבע אימהות" החלטתי לכתוב ספר עיון שלא סתם יספר על הנשים בתנ"ך (ספרים כאלה כבר נכתבו לפני), אלא שיחשוף את הקולות הנשיים שמסתתרים בו. הקול הנשי בתנ"ך הוא קול סודי  ומסתתר. אם הוא לא היה מסתתר הוא לא היה שורד…. אבל בגלל שהוא מסתתר עלולים לא לשמוע אותו. צריך חושים של בלשית כדי לגלות אותו (זו הסיבה שרות גווילי המאיירת צירה אותי כמו שרלוק הולמס על כריכת הספר "היהדות שלא הכרנו").

3

כשהתחלתי לכתוב את "שבע אימהות" לא ידעתי שאעסוק ב"אימהות". התכוונתי לאסוף סיפורים שאני מזהה אותם כסיפורים נשיים, ואז, לעשות שלושה דברים:
אחד- לכתוב את הסיפור (כי לפעמים הסיפור הוא קרוע או דל מאוד). שתיים-  להסביר למה אני חושבת שזה קול נשי. שלוש- להסביר את האופן שבו הסיפור נשאר- בזכות מה הוא שרד.

בעודי אוספת את הסיפורים: אחד, אחד, אחד, אחד… גיליתי, שיש קו משותף לכולם. קו שלא ידעתי עליו לפני שהתחלתי לכתוב. גיליתי שלכל הסיפורים יש קונבנציה אחת.

אני יכולה לראות גם איך הסיפור נוצר. אני ממש רואה את האמא, או הסבתא, יושבת במיטה ליד הנכדה, או הילדה, משכיבה אותה לישון, ואומרת: "בתי, נכדתי, בואי ואספר לך סיפור על אישה מאוד גדולה שחיה פעם…" ותמיד הסיפור הוא כזה: "… והיא לא הלכה בתלם, היא לא עשתה את מה שהם תמיד אומרים לנו לעשות (הם זה הפאטריאכליים), היא לא צייתה לחוקים ולכללים. היא הלכה לפי מה שהיא רוצה. היתה לה אישיות משלה. היה לה מוסר משלה. היה לה רגש משלה. והיא לא התכחשה לעצמה."

אבל הדבר הכי מדהים שגיליתי הוא הסיום. אם הסוף של הסיפור היה: "וכולם שנאו אותה ונידו אותה", הייתי מזהה אותו כסיפור פאטריאכלי  קלאסי. אבל הסיפורים שאני מזהה כסיפורים נשיים  ת-מ-י-ד הסוף שלהם הוא כזה: "ובזכות הבת המרדנית הזו שלא צייתה, עם ישראל חי!"
הנשים המרדניות הן אלה הביאו להישרדותינו. ולכן קראתי לספרי "שבע אימהות". הרי בת פרעה היא לא אמא ביולוגית שלנו, אבל אילו היא לא היתה, לא היה משה, ובלי משה, אנחנו לא קיימים. כך גם יתר הנשים בספרי. כולן אימהות שלנו. חלקן אימהות ביולוגיות וחלקן לא.  אבל אלו הנשים שבזכותן עם ישראל קיים.

האימהות שלנו הן נשים שלא הלכו בתלם. לא במובן של לשבור מיתוסים, לנפץ קונבנציות ולפוצץ את העולם… בכלל לא. אבל אלו נשים שיש להן "אני" חזק מאוד. והוא  גם רגשי, גם מוסרי, גם חוקי וגם אינטלקטואלי. יש להן תובנות משלהן. הן  חיות בתוך עולם פאטריאכלי, אך הן לא מוכנות להיות חלק מהעדר ולהגיד או לעשות כמו כולם. הן לא מוכנות להיות "ילדות טובות", למרות, שהרבה יותר נוח להיות ילדה טובה, הרבה יותר נוח, אפילו היום… ובטח אז, בעולם פאטריאכלי.

הנשים האלו לא מוכנות לציית לכל החוקים של החברה שבה הן חיות. הן שואלות את עצמן: רגע, אני מאמינה במסרים, בחוקים ובדרכים המקובלים הללו? וכשהתשובה היא "לא", אז הן מסרבות להשתתף במשחק, והן מוכנות לשלם את המחיר. וזה מה שמאפיין אותן כנשים, כבני אדם.

אני רוצה להדגיש, שאני לא יודעת מה באמת היה ומה לא היה. זה לא משנה. אני מתייחסת לסיפורים. לסיפורים המכוננים שלנו. לסיפורים שבזכותם אנו קיימים. הסיפורים האלו מביאים אמירה מאוד עוצמתית לתרבות שלנו. התרבות שלנו היא, לכאורה, תרבות של צייתנות. והנה, היא מעמידה במרכזה דווקא את המרדנות.

טל: תרבות הצייתנות באה לידי ביטוי היום במה שאני מכנה "תרבות של לייק"- לייק של הפייסבוק שמשמעותו כפולה ולא סתם…. לייק של "לחבב" ולייק של "כמו", מחבבים, מקבלים את מי ש-"כמו", לעומתה מי שלא ב"זרם"- אישה או איש ילד או ילדה הוא כבר לא כל כך" לייק". את בהחלט מדגישה את המילה "מרדנות" כשאת מתארת מנהיגות. מרדנות היא לא לייק…. וכשאני מתייחסת ל"מרדנות" בסדנאות ובהרצאות תמיד מתעורר שיח. מעניין אותי להבין למה את מתכוונת במילה "מרדנות"?

יוכי: "מרדנות" נחשבת לתכונה שלילית. אני שואלת לעיתים בהרצאות שלי: "אם הייתי אומרת שחז"ל מספרים על בת שהיא מרדנית, מה הייתם חושבים?" והתשובות תמיד מצביעות על התייחסות ל"מרדנות" כתכונה שלילית. בת מרדנית נחשבת למי שמצווים להרוג אותה או להוציא אותה מהחברה. ואני מראה איך כשחז"ל אומרים על בת פרעה או מיכל בת שאול שהן מרדניות, הם אומרים את זה מאוד בחיוב. זה לא אומר שכל מרדנית תזכה לגישה חיובית. כמובן שלא . אבל יש בתרבות שלנו הרבה הערצה למרדנים. ובמיוחד למרדניות. לא מרדנות במובן של התרסה תמידית ואוטומטית. לא מרדנות של "להכעיס". אלא מרדנות שנובעת משיקול דעת עצמאי. אני לא מוכנה לעשות את מה שמקובל רק משום שזה מקובל. אני לא מוכנה ללכת בתלם ולציית רק בגלל שזה נוח ומתגמל. מדובר בנשים  שמבינות שעצם העובדה ש"הרוב" אומר משהו לא אומר שזה הדבר הנכון. הן מבינות שזה יכול להיות טעות… יש כאן מסר שהוא לגמרי  הפוך מתרבות ה"לייק" שכל כך פופולרית בימינו. הנשים התנ"כיות הללו ממש לא מקבלות לייקים מהחברה שהן חיות בתוכה… הן מוכנות לשלם מחיר חברתי ומחיר אישי מאוד כבד בשביל לא ללכת כעדר בתלם הפטריארכלי.

יש לנו בתרבות אמונה שהאדם נברא בצלם אלוהים, אז מה זה בצלם אלוהים? אחד הפירושים שאני אוהבת ומתחברת אליו הוא זה: אלוהים נטע בתוכנו מוסר והבנה ורגשות, שבאמצעותם אנחנו יכולים להגיע לבד, בעצמנו, לטוב. היכולת להגיע לטוב, היא בתוכנו, ואנחנו צריכים באמת להקשיב. צלם אלוהים נמצא באדם. ואותן נשים תנ"כיות האמינו בזה וידעו  שחברה יכולה לטעות ושחוקים יכולים להיות מרושעים וששלטון יכול להיות שלטון רשע. אבל אם אני אקשיב באמת לקול הרגשי והמוסרי שפועם בתוכי, אני אדע  למצוא את הדרך הטובה.  היה לנשים האלה ביטחון עמוק בעצמן. הן ידעו שהן יכולות למצוא בעצמן את הדרך.

טל: מה את למדת באופן אישי מהדמויות המשמעותיות האלו שאת מנתחת וכותבת עליהן?

יוכי: גם אני מרדתי במשפחתי, בהורי, ובחרתי לי בדרך משלי. הרבה שנים הרגשתי רגשות אשמה על זה שציערתי את ההורים שלי. זה עדיין כואב לי. אבל כשהתחלתי ללמוד ולכתוב על הדמויות הנשיות התנ"כיות הללו, וכשזיהיתי את הקונבנציה של המרדנות שכל כך מאפיינת אותן,  זה נתן לי המון כוח.  אז נכון, באותו רגע הן מצערות… הן מצערות את הסביבה שלהן, וגורמות כאב לאבא, לאחים ולילדים…. אבל בזכותן עם ישראל חי.

זה מצד אחד. אבל כמו תמיד, גם הפעם יש צד שני… אז מצד שני זה נתן לי עוד תובנה כביכול הפוכה. תובנה ביחס ל"איפוק". לא לפוצץ את המוסכמות החברתיות באגרסיביות. לא  להאבק בכל דבר עד הסוף. לדעת את המגבלות. לדעת שלפעמים היכולת להשמיע קול היא דווקא בשקט ומאחורי הקלעים. לא צריך תמיד לפרוץ לקדמת הבמה ולצרוח. האיפוק של הנשים התנ"כיות לימד אותי המון.

טל: כשאת מדברת על ה"איפוק" אני חושבת על אסתר המלכה. מהניתוח שלך בספר אני למדתי שאסתר משתמשת באופן שאפשר לקרוא לו – חתרני, בתפיסות הפטריארכליות לגביה, בתפיסה שלה כ"ברבי" בלבד. היא משתמשת בזה כדי להשיג את מטרתה. בעיני היא גם מלמדת אותנו מהו אומץ – היא מפחדת ופועלת למרות הפחד, היא מתכוננת וחושבת שלושה ימים…. היא מלמדת המון אודות מנהיגות.

יוכי: האיפוק אכן מאוד מאפיין את אסתר המלכה. בימינו, הרבה קולות בתוך השיח הפמיניסטי הם קולות מהללים ומשבחים את ושתי…. וזה בסדר גמור. ובכל זאת אנחנו צריכות לזכור שוושתי נכשלה. אפשר להעריץ אותה על כך שהיא "הלכה עם זה עד הסוף". אבל מה יצא מזה? היא נפלה וכל בנות מינה נפלו יחד איתה. ואסתר עם כל ה"ברביות" שלה, היא דווקא הצליחה, ואיתה כל בנות מינה. כלומר, יש משהו מאוד חכם בדרך של אסתר. הרבה שנים ראיתי באסתר בובה צייתנית שמשחקת לפי כללי המשחק הפטריארכלי. היא הטעתה אותי. ולא רק אותי. במגילה עצמה כתוב שכל גבר שפוגש בה מיד מתאהב בה. היא נתפשת כאישה הצייתנית המושלמת.  אבל אסתר יודעת להשתמש בנשיות שלה באופן גאוני. בהגיע הרגע היא מגלה חכמה אדירה שאין דומה לה. חכמה שהוחבאה מתחת לבגדים ולאיפור. באמצעות החכמה הזו היא מצליחה לגבור על המן. האיש שנחשב להכי חכם בממלכת שושן.  ובזכות ההצלה הזו של אסתר עם ישראל חי.

אז מבחינתי, מה שלמדתי, זה שהמרדנות חשובה ועוצמתית, אבל לפעמים, כדי שהיא באמת תהיה אפקטיבית, היא צריכה להיות "מרדנות מאופקת", מרדנות מסתתרת. היא צריכה להיות מאוד בשליטה. שליטה עצמית היא תכונה שאני מעריכה מאוד. החיים לימדו אותי כמה התכונה הזו חשובה. תמיד הלכתי בדרך משלי. לעיתים זה פגע בחברה שבה צמחתי. לפעמים זה פוגע עד היום באנשים שחשובים לי. אז נכון, אני מרדנית,  אבל בזכות הנשים התנ"כיות לימדתי את עצמי לעשות את המרדנות באיפוק ובשליטה מוחלטת.
וכאן נכנס גם עניין המחיר. לא תמיד הנשים האלה סיימו את חייהן באושר ובעושר. לפעמים הן חיו בצער ובכאב. למשל, רחל, אשת רבי עקיבא, גיבורת ספרי הקודם.  גם רחל היא אמא שלנו. בזכותה  יש לנו יהדות. הרי היהדות זה חז"ל. שרדנו כעם בזכות המהפכה של חז"ל. אם היינו נאחזים רק בתנ"ך היינו נכחדים, כפי שקרה לכל העמים הקדומים. כי התנך  לאחר חורבן בית המקדש הפך במידה רבה ללא רלבנטי. המהפכה של חז"ל כוללת המון אנשים, אך ממוקדת ברבי עקיבא, שנחשב לאבי התורה שבעל פה. ומי ש"עשתה" אותו  זו רחל. ולמרות שאנשים נורא אוהבים שהסיפורים נגמרים ב"הם חיו בעושר ואושר…", בספר "הפרדס של עקיבא"   אני מתארת עד כמה הם לא חיו באושר ועושר. הם היו אומללים. המחיר שהם שילמו היה נורא, בעיקר המחיר של רחל, כי עקיבא לפחות קיבל תהילה ונחשב, ואילו רחל בקושי מוזכרת.

4

טל : אני חושבת שזה אחד מהמאפיינים של המנהיגות שנזכרות בשבע אימהות. הן לא מצפות לתהילה…. גברים מבינים שאולי הם ישלמו במוות על מעשיהם אבל הם מבינים שאם יצליחו ולא ימותו יזכו לתהילה. נראה לי, שחלק ניכר מהאימהות מתבוננות על העתיד וההצלחה באופן אחר.

יוכי: מיכל בעיני היא הדוגמא הכי טובה…. מיכל יודעת שהיא מצילה את דוד לא בגלל שהיא תקבל פרס. להיפך. המשמעות של ההצלה של דוד  היא שמיכל לא תזכה לחיות ולהיות איתו. האהבה של מיכל לדוד היא האהבה הכי אלטרואיסטית שיכולה להיות. היא פשוט מצילה את דוד, כי היא מצילה את דוד. היא מבינה שזה מה שהיא צריכה לעשות. הנשים המשמעותיות הללו מונחות בפועלן על ידי מטרות לטווח רחוק. אישה מנהיגה מודעת לזה שכשהיא עושה משהו, לא בטוח שבסוף היא תהנה ותנוח על זרי הדפנה. אבל היא יודעת שגם אם היא עצמה לא תהנה מזה, תהיה לזה השפעה על בנותייה, נכדותייה, נינותייה.

טל: כשדיברת על רחל, חשבתי על רחל המשוררת. רחל שבתקופה מאוד שמרנית ופטריארכלית הצליחה להכניס מסרים סודיים (פאלימפססטיים) בשירים שלה כמעט לכל בית. גם היא מנהיגה בעיני.

יוכי: אני מאוד אוהבת את רחל המשוררת. היא אחת הסיבות שהביאו אותי לקרוא לבתי הקטנה רחל. רחל המשוררת כתבה: "תִּקְרְאִי נָא בִּשְׁמִי לְבִתֵּךְ הַקְּטַנָּה". ממש ראיתי את זה כצוואה של מי שמבחינתי נחשבת לאחת האימהות הספרותיות הגדולות שלי.

טל: מי באמת היו האימהות הספרותיות שלך? היו עוד חוץ מרחל?

יוכי: רחל ולאה גולדברג  היו פורצות הדרך, ועוד יותר מהן זלדה, שהשירה הדתית שלה חודרת אל שורש נשמתי.  שלושתן משוררות.  הרבה שנים חשבתי שאין לי אימהות ספרותיות בפרוזה, אלא רק בשירה. עד שגיליתי לפני כעשר שנים את הספר "שאני אדמה ואדם" של יפה ברלוביץ, חוקרת ספרות ומגדר, שחושף סיפורים מדהימים שכתבו נשים בדור הראשון והשני של הציונות. סיפורים נפלאים! יפה ברלוביץ חשפה את הקולות הנשיים של ראשית  הספרות העברית. הספר הזה היה עבורי חוויה עצומה ומשמעותית. נפעמתי לגלות שהיו סופרות עבריות כבר דורות לפני! שאני ובנות דורי, ואפילו הסופרות בדור שלפנינו, לא היינו הראשונות בספרות העברית. היו סופרות עבריות ענקיות לפנינו.
ואת יכולה לתאר לעצמך איך התייחסו אל הסופרות העבריות הראשונות ואל הסיפורים שלהן.  אמרו עליהם שהם "סיפורי זבל", "סיפורי חדר מיטות",  אמרו ש"זו בכלל לא ספרות", כינו אותה "ספרות נשים", אגב כמו שעשו לבנות דורינו בהתחלה….

טל: יש קטע מקסים שכתבה עמליה כהנא כרמון, לכבוד ערב שעסק בנושא ספרות נשים שהתקיים בשנת 1983  על ספרות נשית. היא דימתה את הכתיבה הנשית לשחיה של מדוזה הנזרקת בתוך המים הלוך וחזור כשחווית החיים השולטת באופן מסורתי כחשובה בים היא חווית החיים של הדולפין הנע במהירות במיים. כהנא כרמון כתבה, כי למדוזה שרוצה לספר על חוויותיה, נשארת אחת מתוך שתי אפשרויות:  או לכתוב על התנועה המהירה במיים כחוויה שהיא יודעת עליה מתוך השמועה, או לכתוב על חווית המדוזה ואז היא גוזרת על עצמה שוליות מחוץ לדרך המלך של הספרות…. כהנא כרמון מספרת איך היא עצמה קיבלה ביקורת, שבה נטען כי הכתיבה שלה היא "מינורית" משום שהיא עוסקת "ב"מערכת מצומצמת של דמויות פועלות"…

יוכי: אכן, אני וחברותי הסופרות נהדפנו בתחילת דרכינו. בדיוק כפי שתיארה עמליה כהנא כרמון (בדור שלפנינו). גם אני וחברותיי זכינו בדיוק לביקורות מהסוג הזה. וגם היום, למרות שחלה התקדמות,  עדיין סופרת לא נכללת ברשימת  הסופרים הנחשבים בדורנו… מקסימום יתייחסו אליה כ"רבת מכר", או "סופרת מצליחה". לשמחתי הציבור לא מתייחס לזה כך. הציבור אוהב וקורא בלי קשר למגדר. והיחס הזה של הציבור מחלחל אט אט גם לביקורות ולאקדמיה. ועדיין יש מבקרים שכותבים על הספרות שלנו "ספרות וסת". ככה. במילים כאלה.

טל: אני מניחה שהם מתכוונים  לקטול ולהעליב. אבל כשמסתכלים על זה שוב, אולי באופן חתרני, אפשר להתייחס לביטוי הזה "ספרות וסת" גם כביטוי מעצים…

יוכי: זה עוד דבר שאני למדתי מיפה ברלוביץ. הזדעזעתי לגלות שחלק מהסופרות הענקיות שלנו בדורות הראשונים כתבו סיפור או שניים והפסיקו. כן, הפסיקו! איזה הפסד לספרות! לא רק להן! הן היו אומללות עד סוף ימיהן. אדם שרוצה ליצור ולא יכול הוא אומלל. חלק היו תופרות או שפנו למקצועות אחרים… למה?, למה הן הפסיקו? כי הן לא עמדו בממסד הספרותי הגברי הפטריארכלי שאמר להן: אתן כותבות זבל!! אתן כותבות לא חשוב! אתן כותבות על דברים קטנים ולא משמעותיים. והן לא גייסו את הכוח להגיד שלמרות הדיבורים הן ימשיכו ליצור את היצירה שלהן. גם היום סופרות מצליחות מקבלות לעיתים ביקורות מזלזלות ולעיתים נעצרות בכתיבה. ובכל זאת היום זה שונה. לרובנו יש היום את הכוח להמשיך וליצור.
אנשים רבים חושבים שאני סופרת מפונקת. שהכול הלך לי בקלות. אבל זה לא נכון. תחילת דרכי הספרותית לא היתה פשוטה. הייתי צריכה להתמודד גם מול העולם החרדי והדתי שהוקיע אותי, וגם מול ממסד הספרותי שלא ידע איך לאכול אותי ואת ההצלחה שלי.  פתאום מגיחה משום מקום אישה שצמחה בעולם החרדי ומעיזה לכתוב לציבור החילוני, ועוד להצליח. איזו חוצפה. מי היא בכלל? ההורים שלה לא היו בפלמ"ח, היא לא שייכת לקבוצת "יפי הבלורית והתואר". בשנים הראשונות הממסד הספרותי הסתער עלי בשצף קצף. היום זה שונה. למדו לעכל אותי.  יש נגדי עדיין ביקורות שוללות ומבזות,  אבל בסך הכל אני זוכה בשנים האחרונות להרבה אהדה והערכה… הנה, גדול החוקרים בספרות, פרופ' יגאל שוורץ, הוא היום העורך שלי. אני לא יכולה להגיד היום שאני מקופחת. אבל אני כן יכולה להגיד שעדיין אני מקבלת פה ושם  ביקורות שסופרים גברים לא יקבלו. ושאני לא אשכח את הקושי בשנים הראשונות. הלוואי ואצליח לעזור ככל יכולתי לסופרות הצעירות. בעיקר כאלה שמגיעות מתרבות אחרת, שונה. כמוני.

טל: הדברים האלו מאוד משמעותיים. משמעותיים מאוד גם עבורי באופן אישי. דיברת על ברלוביץ ודיברת על "מה זה להיעלב" על ההפסד האישי והחברתי שנוצר בשל ההעלבות. כסופרת למעשה אם את מתחברת לעולם הפטריארכלי אז זה אולי יותר קל… אם את מביאה מסר שונה אז תמיד את בעוד התמודדויות… ומהצד השני זה גם עוד אנרגיה עוד משמעות… מסרים שאינם עולים בקנה אחד עם אלו הפטריארכליים, תמיד גוררים המון אנרגיות קשות. בעולם שלי, כשאני מכניסה לייעוץ הארגוני את הפריזמה המגדרית… כשאני  משלבת את המסרים המגדריים בפיתוח המנהיגות החינוכית… זה תמיד מסר שונה שיש לו משמעות ושמביא התנגדויות…. ואת אומרת… דווקא מהמקום הזה אחרי עשרים שנה של עשייה… תקבלי כוח… גם ולמרות הביקורות… תמשיכי ותראי ממרחק של עשייה רבת שנים- ההתנגדויות לא נעלמות אך הן פוחתות והקרדיט וההוקרה הציבורית עולה ומשתלמת.

5

יוכי: איזה כיף לדבר איתך על זה. זה בדיוק זה. זו אחוות נשים… הקונבנציה הפטריארכלית אומרת נשים תמיד רבות. שרה והגר, רחל ולאה, חנה ופנינה. הכוח של הגברים הפטריארכליים מתבסס על סכסוכים בין נשים. ויש נשים שעד היום משתתפות במשחק ומנסות לדכא ולהנמיך את בנות מינן.  ואני מראה כמה אחוות הנשים היא כוח מנצח. והיא תמיד היתה. בזכותה נשים הצליחו להגיע  מהתחתיות לצמרת. כמו רות ונעמי.  עד היום יש את המשפילות והמסכסכות,  ויש את המפרגנות והתומכות.  וכשיש אחוות נשים, זו עוצמה מטורפת.

אני מכבה את מכשיר ההקלטה ויוכי מביאה את הספר החדש וכותבת לי הקדשה בפנים. אני אומרת לה שעידן ביתי הבכורה תתרגש… "באמת" היא מכירה אותי? היא שואלת…. בוודאי אני משיבה. את "שבע אימהות" אני מעבירה אל בנותי  במגוון דרכים…  בסוכות כשקנינו בד לסוכה הוא היה מרוצף בתמונות  של מנהיגים מהתנך (כולם גברים כמובן) – אברהם יצחק יעקב, יוסף, ראובן, משה…. לקחנו דפי ציור והבנות ציירו נשים מנהיגות… מתוך הספר. את אסתר ומיכל ובת פרעה ורות ונעמי ….

6

ואיך הן הכירו אותן? היא שואלת אותי.

אני מספרת להן … מתרגמת לשפתן את "שבע אימהות". בפסח שעבר לקחתי את התנך והקראתי ממנו ממש. דיברנו על המיילדות ועל מרים וכמובן על בת פרעה…
בבית הספר של עידן הקמתי בתוך "מנהיגות הורים" את "ועדת מגדר ומנהיגות" כל חודש אנחנו מתייחסות למנהיגה אחרת ועכשיו, לפני פורים, העברנו מערך פעילות בכיתות שכלל התייחסות ליום האישה ולשורשים של האמירה הנשית האמיצה, הפעילות על פי צו הלב, דרך וושתי ואסתר…

"אני כל כך שמחה שזה ממשיך הלאה אל הילדים" אומרת יוכי.

"אולי תכתבי ספר ילדים…", אני מציעה….

"לא חשבתי על זה…" היא עונה….   "תראי…. אין לי מספיק דמיון. "

ואני המומה. כבר הבנתי ש"תוכה כברה". היא לא אומרת את זה סתם בהצטנעות…. היא מתכוונת לכל מילה.  אני נזכרת ומזכירה לה את הסצנה המדהימה בשבע אימהות. הסצנה בה מיכל עומדת מאחוריה, לוחשת לה והיא כותבת את דבריה… איך הקטע הספציפי הזה וכל הכתיבה בכלל, המחייה את המחשבה ואת הרגש ואת העשייה של האימהות, יכולה להיות מלווה באמירה לגבי חוסר דמיון?

"זה לא בדיוק דמיון", היא עונה "אני חוקרת עליהם ואז אני מדברת איתן…."

אני חושבת על הדברים שלה… "את יודעת…" אני אומרת לה, "אני בעצם מבינה עכשיו ש"זה לא דמיון". המילה "דמיון" פשוט לא מתאימה לזה. יש דברים שאין להם מילים בשפה…. בעצם…. לרוב הדברים החשובים אין מילים בשפה…

אני חושבת על המנהיגות החדשה שהיא מציגה, מנהיגות שמחוברת לעתיד, לילדים ולילדות שיוולדו…. והאמירה שלה לגבי הדמיון מתבהרת עבורי. יש משהו בהווה, בעתיד, שמחובר לעבר. זה שונה כל כך מהדיכוטומיה הגברית, קו לינארי "דולפיני" של חיים, נפרד מהעבר, נפרד מהעתיד. המציאות היא המשכית ואנחנו והאימהות המנהיגות שלנו,  נושאות אותה.
זה לא דמיון.

בניגוד לערבים אחרים, בערב של יום השיחה עם יוכי ברנדס, אני לא מקריאה סיפור לעידן ורז. אני יושבת ליד מיטותיהן ומקריאה להן את ההקדשה שכתבה לי יוכי … ומספרת להן שהיום פגשתי אישה אמיצה… אישה שפועלת על פי הלב שלה גם כשהרוב חושבים אחרת…. אישה שנתנה לי עוד המון כוח, רעיונות ו-משמעות.

לאתר של טל ברייר בן מוחה

פוסטים קודמים

שיחת מאיירות על שינויים, התפתחויות ויוזמות בעסק

אלית אבני-שרון ומירי לשם-פלאי

אלית: שלום מירי, איזה כיף שבאת!
מירי: הי אלית, איזה יופי פה! תתחדשי על הבית. אז זו החצר שבה נערוך את היריד?
אלית: כן, איזו התרגשות! זה כבר ממש קרוב!
מירי: אפשר לראות קצת מהמוצרים שעיצבת?
אלית: הנה משהו ממש חדש שיצרתי עכשיו, לקראת היריד.

אלית אבני-שרון

מירי: דייי! איזו בובה מתוקה! וזה כל כך את… עם כל הורוד והנצנצים. אבל יש לי הרגשה שבמשך השנים האיורים שלך השתנו. לא תמיד האיורים שלך היו כאלה שמחים ומתוקים.

כרטיסי ביקור של אלית אז והיום – מצא את ההבדלים...

כרטיסי ביקור של אלית אז והיום – מצאי את ההבדלים…

אלית: נכון, יש בזה משהו. אני חושבת שזה שינוי שעברתי בעיקר מאז שהפכתי לאמא. הבובה החדשה הזו למשל, היא בהשראת חוג הבלט של הבת שלי. בכלל, מאז שבתי נולדה אני מאיירת יותר ספרי ילדים ומוצרים לילדים. אז מה את מביאה ליריד?
*
מירי: אני אביא כמובן את הספרים שלי, והכנתי הדפסים של איורים שלי. הנה, הבאתי להראות לך כמה שכבר מסגרתי.

מירי לשם פלאי

איורים: מירי לשם פלאי

 

אלית: אויש, זה מהמם. כל החיות החמודות האלה! את פשוט מצאת לך פינה משלך, עם כל הטבע והחיות.
*
מירי: נכון, אני עושה את מה שאני הכי אוהבת. וזה חשוב בעיני למצוא נישה ולהתמקד בה. ככה את גם בונה לך קהל. במשך השנים הפכתי להיות מזוהה עם הנושא של הטבע לילדים. זה גם טוב מבחינה שיווקית וגם נותן לי המון סיפוק להרגיש שאני משפיעה בתחום שחשוב לי.

מירי לשם פלאי

מירי לשם פלאי

*
אלית: אבל גם אצלך היו לא מעט שינויים בקריירה. פעם איירת המון ספרים של סופרים אחרים אבל נראה לי שהרבה זמן לא איירת ספר של מישהו אחר, זה נכון?
*
מירי: נכון מאד. האמת שהחלטתי להפסיק עם זה לגמרי… כיום אני מאיירת רק את הספרים שאני גם כותבת. זו היתה החלטה לא פשוטה, לוותר על ההכנסה כמאיירת.
*
אלית: אז למה בעצם עשית את זה?

מירי: אני אסביר לך. כשאני כותבת ומאיירת ספר בעצמי, הוצאת הספרים משלמת עבור כל ההוצאות של הפקת הספר אבל לוקח זמן עד שאני מתחילה לקבל תשלום מתמלוגים, בעקבות מכירות. לעומת זאת, כשהייתי מאיירת ספר עבור לקוח, קיבלתי את התשלום בתום העבודה. לכן, היה לי קשה לוותר על העבודה כמאיירת. אבל בזמן שאיירתי לאחרים, מצאתי את עצמי מחכה לרגע שבו אוכל סוף סוף להתקדם עם הספר הבא שלי. כמו שאת יודעת, איורים לספר זו עבודה אינטנסיבית וממושכת. ובכל פעם לפני שסיימתי פרויקט אחד, כבר נכנסה ההזמנה הבאה. כך יצא שאיירתי ברצף כמות של ספרים ובמשך כמה שנים לא הצלחתי למצוא זמן לספרים שלי! זה ממש תסכל אותי. עד שלא יכולתי יותר. הבנתי שאני צריכה לכרות את הענף הזה מ"עץ" הקריירה שלי, למרות שזה היה צעד קשה ומפחיד. בהתחלה באמת הרגשתי ירידה בהכנסות וזה היה מלחיץ, אבל זה פינה לי זמן לקדם פרויקטים אחרים, ואובדן הענף הזה בסופו של דבר השתלם. אפשר לומר שהענפים האחרים בקריירה קיבלו יותר מזון מהשורשים והתחילו ללבלב…
*
אלית: אז מהם מקורות הפרנסה העיקריים שלך כיום?

מירי: אני עורכת מפגשים, שעות סיפור, וסדנאות לילדים. מזמינים אותי בעיקר לבתי ספר, גנים, ספריות. ואני מאד אוהבת את זה! חשוב לי להכיר את הילדים, להרגיש את הקהל שלי, כדי שאוכל ליצור עוד סיפורים ואיורים שהם יאהבו.

אלית: את יודעת, גם אני עשיתי שינוי לפני כמה שנים. השינוי שלי היה בנושא התמחור. הייתי לוקחת מחירים די זולים עבור האיורים שלי ועבדתי המון, אבל תמורת הכנסה קטנה. כשהרגשתי שאני כבר מספיק מקצועית, קיבלתי החלטה להעלות את המחירים שלי. ואז, כמו מה שאת מתארת בדימוי של כריתת הענף – גם אצלי, בשלב הראשון, היו פתאום פחות לקוחות ופחות הכנסות וזה היה מלחיץ. אבל החלטתי להמשיך בעקביות עם המהלך ועם הזמן הגיעו לקוחות יותר איכותיים ועבודות יותר רציניות וההכנסה גדלה.
*
מירי: וואו, אלית – איזה יופי המוצרים האלה! תחתיות לכוסות, דפי צביעה, רגע, אלה לא איורים שאיירת מזמן?

אלית אבני שרון

איורים: אלית אבני שרון

*
אלית: כן, זו סדרת איורים ללוח שנה שהכנתי לפני 15 שנים. אבל זה מה שיפה – אפשר להפוך אותם למשהו חדש! פעם לא ידעתי את זה, אבל בזכות העובדה שהתחלתי להתעמק ולהתמצא בנושא זכויות יוצרים – למדתי המון דברים חשובים. למשל, שליוצר יש זכויות מסוימות על היצירה שלו גם אם לקוח הזמין ושילם עליה, אלא אם סוכם אחרת. יש מאיירים שלא יודעים אפילו שהאיור המקורי צריך לחזור אליהם ושייך להם לפי החוק! אז התחלתי לבחור איורים שלי ממבחר האיורים שעשיתי במשך השנים, ולהפוך אותם למוצרים לילדים – מנורות לילה, תמונות, כרטיסי ברכה…
*
מירי: תקשיבי, את ממש הפכת לנושאת הדגל של נושא זכויות היוצרים. את כל כך פעילה בתחום – כתבת על זה הרבה בבלוג שלך וגם ארגנת הרצאות למאיירים עם עורכי דין, יזמת את פרויקט החוזה לדוגמא- שבו עו"ד ניסח חוזה לשימוש של המאיירים ויוצרים אחרים בארץ. כל הכבוד!
*
אלית: כן, זה ממש חשוב בעיני שיוצרים יכירו את הזכויות שלהם. רק ככה אפשר לשפר את המעמד שלנו. אבל גם את פעילה לא פחות למען הסופרים והמאיירים. את עושה כל כך הרבה בתפקיד שלך כמנהלת אגודת SCBWI בישראל! ( SCBWI היא אגודה בינלאומית גדולה לסופרים ולמאיירים לילדים, עם סניפים רבים בעולם. מירי מנהלת את הסניף הישראלי שלה. אלית עוזרת לה, ואחראית על תחום המאיירים בסניף). http://israel.scbwi.org/

מירי: תודה. בעיני מאד חשוב לפתוח לסופרים ולמאיירים הזדמנויות בחו"ל. לא שזה פשוט, ואף אחד לא מחכה לנו שם, אבל כיום יש המון אפשרויות להגיע לעבוד עם לקוחות מחו"ל, שפעם לא היו.
*
אלית: נכון, בזכות האינטרנט העולם פשוט התכווץ. את יכולה לשבת בבית ולאייר ספר שיצא לאור בארה"ב למשל. בשביל זה נסענו לבולוניה יחד, ליריד ספרי הילדים הבינלאומי. וואי, איזה כיף היה!

מירי: נכון, זו היתה חוויה מדהימה. פגשנו מו"לים מארצות שונות, המון סופרים ומאיירים ואין ספור ספרים מכל העולם. כמו שאמרת, העולם כאילו התכווץ ולכן אני שמתי לי למטרה להגיע עם הספרים שלי לחו"ל. שם השוק הרבה יותר גדול משוק הספרים הקטנטן בארץ. הצלחתי כבר עם ספר אחד שלי שתורגם לאנגלית ויצא לאור בהוצאה אמריקאית. ועכשיו אני ממש "יורה לכל הכיוונים"… עובדת בו זמנית על 5 ספרים חדשים, 2 בעברית ו- 3 באנגלית, שאותם אני מגישה למו"לים בחו"ל.
*
ומה איתך, אלית – אני זוכרת שהיו לך בבולוניה פגישות עם מו"לים שהתעניינו בספר הדיגיטלי שכתבת ואיירת.
אלית: נכון. ברור לי שספרים דיגיטליים זה העתיד, אז החלטתי להתנסות וליצור ספר דיגיטלי אינטראקטיבי, עם אנימציות ומשחקים. תקשיבי, זה לדעתי הדבר הכי חשוב – כל הזמן להסתכל קדימה, להיות פתוח לשינויים. אסור לפחד, ולפעמים צריך לקחת סיכונים.
השקעתי המון זמן ומאמץ בפיתוח של הספר הדיגיטלי שלי וזה סוג של הימור, כי אני לא יודעת אם בסופו של דבר הוא יתפרסם ויצליח. אבל זה הימור שהחלטתי לקחת. אני רואה הרבה יוצרות שמפחדות מטכנולוגיה ולא רוצות להתנסות בדברים חדשים ולדעתי הן עושות טעות ועלולות להיתקע בקריירה שלהן. אני חושבת שהפתיחות לשינויים היא אחד המפתחות להצלחה.
*
מירי: את צודקת לגמרי. התנאים בעולם משתנים ויש גם שינויים אחרים – אנחנו משתנות. למשל שתינו אימהות, וברור שקצב העבודה השתנה בעקבות האימהות. יש לנו פחות שעות לעבוד, ואנחנו משתדלות לעבוד יותר מהבית ופחות להתרוצץ בחוץ. כשיש ילדים נוצר גם צורך להגדיל את ההכנסה ולכן אין ברירה – כמו שאמרת, צריך לקחת סיכונים מידי פעם.
*
אלית: אני באמת חושבת שרק אם מוכנים להתנסות בדברים חדשים אפשר להישאר במקצוע מבלי להשתעמם או להתרושש… גם היריד הזה הוא סיכון שהחלטתי לקחת. פעם ראשונה שאני מנסה כזה דבר, אבל מעניין אותי לקחת יוזמה ולנסות דברים חדשים!

9

מירי: טוב, אליתוש, אני צריכה לזוז. ניפגש ביום שישי!
אלית: תודה שבאת, ממי. אני כבר לא יכולה לחכות…

האתר של אלית: http://elite-illustrator.com/
האתר של מירי: www.mirileshem.com
דף הפייסבוק של היריד האביבי בחצר של אלית
*

המטבחון מארח את הנדלניסטית רותם נמיר פרדס

 

רותם נמיר פרדס (54), גדלה בקיבוץ שדות ים בקיסריה בשנות השישים, במקום ובמדינה שבהם לא ספרו כסף. "היחס לכסף," היא מסבירה, "היה כאל דבר לא מוסרי. משהו שלא צריך להתעסק איתו יותר מידי."

לא להתעסק איתו יותר מידי, זה אפילו פחות ממה שאבא של נמיר פרדס בחר להתעסק איתו "סבא וסבתא שלי היו מהמתיישבים הראשונים בפרדס חנה", מספרת נמיר פרדס, "באותם ימים, כל המתיישבים קיבלו מהברון 30 דונם קרקעות ותוספת של 2.5 דונם אדמה למשק עזר. סבא וסבתא שלי גרו בחלק שבו המתיישבים קיבלו בנוסף ל-30 דונם עוד 9 דונם למשק עזר. זה פשוט עצום," היא פוסקת.   

 MAN_7705

"אנחנו מסודרים ולא צריכים את הכסף"

"כשאבא שלי היה, בן 9 שלחה אותו המשפחה ללמוד חקלאות ב'מקווה ישראל'. התכנון היה  שהוא יחזור לנהל את המשק. אבל הוא בחר ללכת ולהקים את קיבוץ שדות ים ושימש במשך שנים בתפקידי ניהול של הקיבוץ. פעם בשבועיים היה חוצה ברגל את עשרת הקילומטרים של החולות שהפרידו בין הקיבוץ לפרדס חנה כדי לייעץ למשפחה בנושא ניהול המשק והספרים. מתי לזרוע, מתי לקטוף, מתי למכור תרנגולות. כשההורים נפטרו הם השאירו בקשה לחלוקת רכוש שווה בין האחים, אבל אבא שלי פשוט וויתר על זה, "מספרת נמיר פרדס בתדהמה. הוא היה בטוח שבגלל שהוא וילדיו גרים בקיבוץ, הם מסודרים ואין להם צורך בכסף. הוא היה בדעה, כמו רבים מבני דורו, שצריך לעבוד קשה ולחיות מהערכה".

 

שנים עבדה נמיר פרדס קשה אבל לחיות מזה, היה לא קל.  

אחרי שירותה הצבאי, היא טסה לטיול בארה"ב ונשארה כדי ללמוד שם. תחילה צילום ואחר כך עיצוב גרפי. "היום אני יודעת שיש לי הפרעות קשב וריכוז. לא ידעתי ללמוד ולא לימדו אותי ללמוד אז בחרתי תחום שלא דרש בגרות והגשת עבודות בכתב".

 

בלוס אנג'לס היא פגשה את מי שלימים הפך לבעלה, ישראלי שלמד צילום בארץ ונסע ל"הוליווד" כדי לעבוד בקולנוע. בתם הבכורה נולדה שם ובשנת 1995 אחרי עשר שנות גלות, הם חזרו לארץ לדירה קטנה בתל אביב ולעבודה הקשה.

 

"קרוב לעשור עבדתי בידיעות אחרונות כפרילנסרית בחטיבה שנקראה 'ידיעו תיכון' הוצאנו עיתונים לבתי ספר שנראו כמו העיתון עצמו. "תמיד הייתי 'ראש גדול', ולכן התקדמתי לתפקיד של פיקוח איכות. בסיכומו של דבר, העבודה הייתה להזיז פסיקים ונקודות ממקום למקום", היא צוחקת. "זה לא עיצוב ואין בזה שום דבר יצירתי אבל יש בזה המון אחריות. אז כמה זמן אפשר לעשות את זה?" היא שואלת רטורית. באחד מחודשי יוני של אמצע שנות האלפיים הגיע המשבר.   

 

"לאורך השנה היינו מוצאים לאור כ-250 עיתונים. אבל ביוני היינו מוציאים קרוב ל-100. תארי לך את הלחץ, "היא נזכרת, "הייתי מגיעה ב-9:00 בבוקר עם הרכבת מפרדס חנה, (שם גרנו בשכירות וחיפשנו בית לקנייה), עובדת עד 18:00  על הגהות ואז לוקחת איתי הביתה חומרים לעצב עוד 3 עיתונים. הייתי כל כך טובה בעיצוב עיתון שהייתי מעצבת עיתון בפחות משעתיים. כלומר עוד 6 שעות עבודה לתוך הלילה. הייתי אמורה לקבל על זה תוספת כסף  אבל תמיד הייתה אי וודאות לגבי העניין. המשכורת אגב", היא מציינת, "הייתה ממוצעת מינוס. זה היה משפיל ברמה שלא תיאמן", היא מסכמת. "ממש עבדות!"

 

 

"קיבוצניקית היית וקיבוצניקית תישארי"

ביוני אחד, זה נגמר. אביה נפטר. היא התחילה לבנות את הבית החדש שלהם והעבדות מיצתה את עצמה.  "קראתי את הספר 'אבא עשיר אבא עני' והבנתי שאני זו שצריכה לקחת אחריות על החיים שלי," משחזרת נמיר פרדס את תחילתו של השינוי. היא הלכה ללמוד ב-cashflow, לימודיים יישומיים של שוק ההון, שיווק, מכירות והשקעות נדל"ן. הבעל עודד עד שהגיעה ההשקעה הראשונה.  

.

"לבעלי היה קשה, הרגשתי כאילו מישהו יושב לי על הכתף ולוחש לי באוזן, 'את לא תצליחי'. 'זו לא את'. 'קיבוצניקית היית קיבוצניקית תישארי'. הוא תמך בלימודים אבל פחד לאבד את הכסף. פחד לאבד את מה שכבר היה והפעם הראשונה," היא נזכרת, "הייתה באמת מפחידה. אבל אני מסוג האנשים שקופצים למים הקרים. ופשוט קפצתי. סמכתי על הידע שלי ועל המתווך שעבדתי איתו. אמרתי לעצמי 'זו ההשקעה שלי! אני הולכת על זה!' אולי אני לא ארוויח כמו שאני חושבת שארוויח, אבל אלמד מזה".

 

את ההשקעה הראשונה עשתה בחדרה. דירת 3 חדרים ששיפצה קלות "בסכום מגוחך של 900 ₪", ומכרה אותה אחרי שלושה חודשים. על העסקה היא הרוויחה 50 אלף שקלים אחרי הוצאות (עורך דין,  מתווך ומיסים).

  

"הצעדים הראשונים הולידו הרבה מתחים בזוגיות," היא מודה. "הפכתי לבן אדם אחר. אין אפס. כבר לא הייתי אותה אישה שהוא התחתן איתה. הפכתי להיות בן אדם עם ביטחון. שיש לו מטרה. והוא בדרך להשיג אותה."

 

למרות המתחים בהתחלה, השינוי שעברה חלחל גם אל בעלה. "בעלי היה פרילנס בתחום צילום הקולנוע, לא בעל עסק", היא מבהירה ומסבירה, "כשאתה פרילס קוראים לך לעבודה, כשאתה עצמאי אתה יוזם את העבודה. ככה אני רואה את ההבדל בין שני המינוחים", היא אומרת. "מלהיות פרילנס, הוא הפך להיות יזם. הוא התחיל לקנות ציוד צילום: מצלמות, עדשות וציוד נילווה ולהשכיר אותו. מדובר על מצלמות שכל אחת עולה כמו דירה. זה שינוי עצום. תמיד היה לו את זה אבל איכשהו רק כשאני פרצתי, גם הוא פרץ".

 

כשנמיר פרדס מדברת על פריצות, היא מכוונת גבוה "אנשים באמת עשירים, מושקעים בשלושה אפיקים מרכזיים, נדל"ן, שוק ההון והעסק שלהם. זה העושר האמיתי,"היא טוענת.  אם אחד נופל השני מתקן, "היא מסבירה.  

 

נמיר פרדס נאה דורשת נאה מיישמת, היא משקיעה פעילה בנדל"ן, משקיעה בדירות קטנות וזולות בפריפריה וגם בפרוייקטים גדולים בארץ ובחו"ל. בנוסף, היא הקימה עסק להדרכות וליווי בתחום השקעות נדל"ן שנקרא "נדלניסטית", במסגרתו היא מעבירה מפגשי מבוא, קורסים וליוויים אישיים. "זה כל כך מספק לראות אנשים שמגיעים לקורס ללא כל ידע נדלני, יוצאים ממנו ומייד מתחילים להשקיע," היא מתמוגגת. התגובות שנמיר פרדס מקבלת נלהבות: "שינית לי את החיים" "מאז שלקחתי עלי את האחריות הכלכלית ואני משקיעה בנדל"ן, הזוגיות שלי הולכת ומשתפרת," מישהו אפילו אמר לה שהיא ציונית אמיתית מפני שהיא עוזרת לאנשים 'רגילים' להגיע לעצמאות כלכלית ובכך תורמת למדינה.

004_a

 

על השאלה למה בכלל להיכנס לזה, עונה נמיר פרדס בפשטות "גם מי שחוסך לפנסיה מיליון שקל, יתקיים בסוף מ-5000 ₪ לחודש. האם אפשר לחיות מזה?" היא שואלת ועונה, "ממש לא! בטח לא להוריש משהו לילדים".

 

"כבעלות עסק עצמאיות," היא טוענת, "כולנו עובדות מאוד קשה בתחום המקצועי שלנו, אך מה יקרה בעתיד אם חס וחלילה לא נוכל להמשיך או שפשוט נישחק מהעבודה הקשה, מי ידאג לנו אז? מאיפה תבוא ההכנסה? לכן חשוב, להפנות חלק מתשומת הלב והרווחים להשקעות נדל"ן שבעתיד יניבו לנו פירות ויבססו את העושר שלנו (וגם את האושר). כמו שאני רואה את זה?, היא מסכמת, "זו אחריות שכדאי לנו לקחת על עצמנו, כמו שאומרים: "אם אין אני לי, מי לי?"

כתובת האתר: www.nadlanistit.com

הדס מור מארחת במטבחון את הסופרת זוהר אביב

 

כשאני מדמיינת סופר, אני רואה בעיני רוחי אדם ספון בחדרו, יושב לבדו מול מחשב, בשעות הקטנות של הלילה. לצידו כוסות קפה חצי מלאות, אולי מאפרה עם סיגריות מעוכות- במצב של התכנסות עצמית ויצירה מתוך עולמו הפנימי.

מסתבר שלא תמיד זה ככה….

הסופרת זוהר אביב הייתה ילדה מופנמת ולא "מקובלת", שברחה מהמציאות אל עולם הספרים. היא חלמה להיות פיה שתשנה את העולם ותעשה אותו למקום טוב יותר. היא לא חלמה להיות סופרת. רק אחרי שספרה הרביעי יצא לאור, היא הפנימה את עובדת היותה סופרת.

את זוהר אני מכירה הודות לילדים שלי. לפני שנתיים סיימתי להקריא להם את אחד מספריה בסדרת "יד הפלא". בסיום הספר הוזמנו הילדים ע"י גיבור הספר (רן השמנמן), לכתוב לו מכתב ובו הצעות לפתרון לבעיה שבה נתקל בספר. הילדים קפצו על ההזדמנות.

זוהר אביב. כל אחד מספריה (60!) מוקדש לילדים שהיו מעורבים בכתיבת הספר ושמם מופיע בו.

זוהר אביב. כל אחד מספריה (60!) מוקדש לילדים שהיו מעורבים בכתיבת הספר ושמם מופיע בו.

להפתעתנו הרבה, לאחר כשבוע, קיבלנו גלויה מזוהר ובה התייחסות אישית למכתב שלנו. הגלויה הזו גרמה לאושר גדול בבית. "יש לנו גם תשובה מרן השמנמן וגם חתימה של זוהר אביב" הצהירו הילדים בשמחה ומיד ביקשו לקרוא עוד ספר מהסדרה.

במשרד החינוך מפתחים קמפיינים מפוארים לעידוד קריאה, שלא תמיד "מספקים את הסחורה" והנה, בגלויה אחת פשוטה הצליחה זוהר לגייס את ילדיי להמשך קריאה.

מאז עברו שנתיים. הבכור שלי גדל וכבר יש לו פייסבוק. באחד מהימים הוא ענה לטלפון ופצח בשיחה בת שעה. בזווית האוזן שמעתי אותו מדבר על אטופיק דרמטיטיס  (אסטמה של העור) ממנה הוא סובל. בסיום השיחה שאלתי אותו עם מי שוחח כל כך הרבה זמן והוא מצידו ענה לי "עם הסופרת זוהר אביב".

הסתבר לי שהוא חבר של זוהר בפייסבוק ובמרחב הזה היא מזמינה ילדים להעלות נושאים המעסיקים אותם ושעליהם הם היו רוצים שתכתוב בספריה.

זוהר איננה מניחה מה הם הצרכים של הלקוחות שלה, היא שואלת ומבררת את זה אתם. היא עושה זאת בשטח בו הם "מסתובבים"- ברשת החברתית ובבית הספר.

כל אחד מספריה (60!) מוקדש לילדים שהיו מעורבים בכתיבת הספר ושמם מופיע בו. הספרים עוסקים במגוון נושאים מחיי הילדים. סדרת "יד הפלא" עוסקת בקבלת השונה בחברה וכוללת נושאים כגון: הפרעות קשב וריכוז, צליאק, אוטיזם, גמגום השמנה ועוד.

כמומחית לטיפול בילדים עם אילמות סלקטיבית הבנתי שאפשר ללמוד מזוהר שיעור חשוב על קשר עם לקוחות וזיהיתי הזדמנות מצוינת לשיתוף פעולה בינינו, שיענה על צורך שיש לילדים אותם אני מלווה בעבודתי.

אילמות סלקטיבית היא מצב שבו ילדים המדברים באופן רגיל לחלוטין בביתם, נמנעים מלדבר מחוצה לו (בחוג, בגן, בבית הספר ועוד). עד היום לא נתקלתי בדמות ספרותית המתמודדת עם התופעה, אך כילדה קוראת ספרים שבמרכזם עומדת דמות המתמודדת ומתגברת על קשיים, זכורה לי החוויה בה יכולתי במציאות, ברגעי התמודדות דומה, לדמיין איך אני הופכת לגיבורה מהספר ולהתמלא כוחות.

בתור מי שמחפשת לפתח דרכים נוספות לסייע לילדים ולמשפחות אותם אני מלווה, חשבתי שאם יצא לאור ספר ילדים ובו דמות המתמודדת ומתגברת על אילמות סלקטיבית, הספר יוכל להצטרף לסל הכלים בהם אני מציידת את המשפחות בדרך להתגברות על אילמות סלקטיבית. ערך מרכזי בעבודה שלי הוא קידום המודעות לאילמות סלקטיבית בקרב הציבור.  אין כמו ספר טוב להפצת הבשורה בקרב מורים וילדים שדרך ההכרות עם הנושא יוכלו לסייע לילדים המתמודדים עם המצב.

כך יצא שפניתי לזוהר בהצעה לשלב את נושא האילמות הסלקטיבית בכתיבתה. לשמחתי מיד נעניתי בחיוב ונוצר בינינו שיתוף הפעולה. לאחר ייעוץ מקצועי שלי "נולדה" דמות המתמודדות ומתגברת על אילמות סלקטיבית והיא תופיע בספר ה-11 בסדרת "יד הפלא" שיצא לאור בקרוב בהוצאת מודן.

זוהר אביב והדס מור

זוהר אביב (מימין) והדס מור

 שאלתי את זוהר איך נוצרה הדנאמיקה הזו של קשר הדוק עם הקוראים.

היא סיפרה לי שבזמן שכתבה סדרה לעיתון ילדים, החלו לזרום למערכת העיתון מכתבים מילדים שהעידו שמה שקרה לגיבור בסיפור- קרה להם. "זה כאילו כתבת עלי" כתבו לה הילדים. הם התחילו להעלות רעיונות ובקשות שונות להתייחסות בפרקי ההמשך. כך התבסס הקשר ההדוק בינה לבין קהל קוראיה שמתקיים עד היום.

זוהר מספרת שלעתים הקשר עם הקהל במציאות יוצר "תפנית בעלילה".

לפני מספר שנים היא קיבלה החלטה לסיים את אחת הסדרות מתוך תחושת מיצוי. היא הייתה משוכנעת שכתבה את הספר האחרון בסדרה, אלא שבתום מפגש באחד מבתי הספר, ביקשה משפחתו של אחד הילדים מזוהר, שתכתוב ספר המבוסס על אירוע טראומתי של תקיפה מינית אותה חווה הילד. הילד שהותקף ושקרא את כל ספריה של זוהר, סיפר לה כי במהלך התקיפה הוא דמיין שהוא אחת מהדמויות מספריה וזה נתן לו את הכוח להתגבר ולברוח מהזירה. הסיפור של הילד שכנע את זוהר סופית לכתוב ספר על פדופיליה למרות החשש שלה להתמודד עם נושא כל כך קשה ולחשוף את הילדים אליו. כך נולד הספר "חבורת כוח המוח 22 זאב במחשב" ותרם להעלאת המודעות לנושא בקרב ילדים.

 זוהר מסכמת: "הקוראים הצעירים, הם אלה שנותנים לי את הכוחות ליצירה הבאה ולהתמודדות עם הפחדים והקשיים שלי. אני מצידי, נותנת להם כוחות להתמודדות עם החיים דרך הספרים".

 זוהר מגשימה את חלום הילדות שלה בגדול. היא הפכה להיות הפיה שעושה את העולם הזה למקום טוב יותר ומסתבר שכשממש רוצים, מקשיבים ומתמידים, הדמיון והפנטזיה, הופכים  למציאות. 

המטבחון מארח את סנדרה רגב

סנדרה רגב - קידומים פרסונל

סנדרה רגב – קידומים פרסונל

 

בקיץ 2010, ישבה סנדרה רגב, אז מאמנת ומגשרת עצמאית, לשיחה עם בעלה עינן בנושא: 'פני העסק לאן'. עינן רגב, סמנכ"ל פיתוח בחברת הייטק ובעל ניסיון כמנכ"ל שהקים וניהל מרכז פיתוח, הוא השותף האולטימטיבי של סנדרה לסיעור מוחות. "הוא תמיד תמך בי והיווה מראה שדרכה ראיתי דברים מזוויות אחרות. באותו קיץ הגעתי למסקנה, שאחרי 5 שנות פעילות, אם אני לא מעוניינת לעשות בעסק פעולות דרסטיות כמו העברת הפעילות למרכז הארץ, ואני לא הייתי מעוניינת, כדאי לי לבחון את ההזדמנות שנקרתה בדרכי."

ההזדמנות עליה מדברת סנדרה, היא ההצעה שהגיעה מבעלת החברה "קידומים פרסונל" למכור לסנדרה את הסניף הצפוני מתוך השניים שפעלו ב-2010. החברה הוקמה ב- 1985 ובשיאה מנתה 9 סניפים. לאחר שנות המשבר הכלכלי, נותרה החברה עם סניף מצליח מאוד בבאר שבע וסניף מדדה בתפן שבגליל.     

 למה החליטה בעלת החברה למכור את הסניף הצפוני?
"משום שהיא חצתה את ה-70 והרגישה שאין לה כוחות להתחיל מחזור חיים חדש לחברה. היא אישה מדהימה שפעילה בהמון תחומים אבל היא התעייפה קצת. בעצת רואה החשבון שלה, היא החליטה להשאיר את הסניף הדרומי בבעלותה ולמכור את הפעילות הצפונית של החברה."

הבחירה של בעלת החברה בסנדרה, לא הייתה מקרית. סנדרה, הנדסאית תעשיה וניהול במקצועה ובעלת תואר ראשון בסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ומשאבי אנוש מאוניברסיטת בר אילן, עבדה בחברה משנת 2000 עד 2002 כיועצת השמה, אז נסעה עם משפחתה לחו"ל. כששבו לארץ ב-2005 חזרה סנדרה לעבוד בחברה עד שב-2006 החליטה, מסיבות משפחתיות, לפתוח עסק עצמאי. "כל השנים שמרנו על קשר, גם בתקופות שלא עבדתי בחברה. הרבה פעמים היא הציעה לי תפקידי ניהול אבל תמיד דחיתי אותם. ידעתי שהיא אדם חזק מאוד וכל פעילות שארצה לעשות, תהיה בצל שלה. זה לא משהו שרציתי להיות בו."

 כשסנדרה הבינה, שהפעם מתכוונת המייסדת לרדת מהבמה, היא ועינן החלו לשקול את הרעיון ברצינות.

 איזה פוטנציאל ראית בחברה?
4"ידעתי שאני קונה חברה במחיר נמוך אבל עם מוניטין ולקוחות שהולכים איתה כבר 20 שנה. מכיוון שהכרתי את השוק, את הנפשות הפועלות בו ואת העבודה מבפנים, חשבתי, שבמאמץ מסוים, ניתן לשקם אותה ולהביא אותה למצב שהיא מפרנסת אותי ואת העובדות שלי." עבודת ההבראה כללה בעיקר ביסוס מערכות היחסים עם הלקוחות- מחפשי העבודה והארגונים: ראיונות במשרד, שיחות טלפון, ביקורים במפעלים, מיילים וברכות לאירועים. לאחרונה החל המשרד להוציא שני ניוזלטרים חודשיים, אחד למועמדים ואחד למגייסים. "חשוב לי, שמנהלות משאבי אנוש בארגונים, שצריכות חוות דעת על מישהו, גם אם הוא לא הגיע דרכי, תדענה שהן יכולות לצלצל אלי ואני אעזור להן. אני רוצה שמחפש העבודה יראה בקידומים פרסונל צפון בית בו ניתנת לו התמיכה והעזרה עד למציאת העבודה."

מה היה החשש הכי גדול שלך לפני הרכישה?
"היו לי הרבה חששות. בכל זאת מדובר בהשקעה רצינית, לא בכמה אלפים בודדים. תהיתי אם באמת אוכל לממש את התוכנית שלי להבראה, שאלתי את עצמי, האם הדברים שאני זוכרת מלפני 5 שנים עדיין רלוונטיים והאם יש הצדקה לקיום חברה בתחום הזה. הפחד הכי גדול שלי, היה מהניהול.מעולם לא ניהלתי עובדים ותמיד חששתי מזה למרות שמסביבי כולם אמרו  'את חייבת, זה מאוד מתאים לך'."

 איזה בדיקות עשית?
"בדקתי את הביצועים של החברה בשנתיים שלפני הרכישה. לא עשיתי סקר שוק, בדיקת מתחרים או סביבה - פעלתי מתוך אינטואיציה. פתחתי את ספרי החשבונאות ועשיתי חשבון שבתהליך עבודה מאומץ, שבו אהיה חלק מהצוות, אפשר יהיה להבריא את החברה ולהביא אותה להצלחה תוך זמן  קצר יחסית. עשינו צפי אופטימי וצפי פסימי וזהו. ברגע שהחלטנו ללכת על זה, ניהלנו משא ומתן על התנאים."   

 מה הייתה ההתמודדות הראשונית שלך?
"כשנכנסתי לחברה עבדו בה מזכירה ושתי יועצות השמה שידעתי שאני לא ארצה להמשיך לעבוד איתן. הייתי מוטרדת  מההחלפה אבל לא לקחתי בחשבון שהן יתפטרו. אבל זה מה שקרה. האחת התפטרה מיד עם החלפת הבעלות והשנייה החזיקה שבוע נוסף. ביקשתי ממנה שתישאר כדי לתת לי זמן להסתגל ולמצוא מישהי אחרת, אבל היא לא רצתה. זה הכניס אותי לחשש גדול מאודדאגתי איך אמצא חלופות, מה יקרה. הרי כל חודש צריך לשלם חשבונות, לא משנה מה עושים. הסיטואציה אילצה אותנו להשקיע יותר כסף ממה שתכננו. אבל לא הייתה ברירה. לקחנו בחשבון טעות כזו או אחרת, אבל לא בסדר גודל כזה, זה היה משהו שלמדנו ממנו. הייתי צריכה לתת מענה מיידי ללקוחות. לגייס עובדות חדשות ולהכשיר אותן כשאני בעצמי רק בהתחלה. זו הייתה התמודדות מאוד רצינית. ידעתי איך להכשיר עובדות אבל לא ידעתי איך לבחור אותן. איזה אופי אני מחפשת?, איזה כישורים? כל הדברים האלה היו חדשים לי לגמרי. נעזרתי בחברה טובה שלי שהיא פסיכולוגית תעסוקתית  אבל הכי הרבה סמכתי על החיבור שלי עם המועמדות. גייסתי שתי עובדות ויצאנו לדרך. לאחר כשנה וחצי, קיבלתי החלטה משיקולים כלכליים וארגוניים לוותר על המזכירה. לא ישנתי שבוע. היום, שנתיים וחצי אחרי, עובדות איתי שתי יועצות השמה טובות וקבועות והצפי לשנתיים הקרובות הוא לשכור עובדת השמה נוספת כדי שאני אוכל להתרכז רק בניהול ומזכירה במשרה חלקית."  

כבעלת חברה, היו דברים שנאלצת לוותר עליהם?  
"וויתרתי על העסק הקודם שלי! על לקוחות וותיקים וחדשים. יחד עם זאת, הידע שרכשתי עם השנים כעצמאית והניסיון, משמש אותי היום בחברה. אחרי הכול יש שם את הכול: אימון, גישור, משאבי אנוש. גם אנתרופולוגיה "

 אלו הבדלים את מוצאת בין העבודה בחברה לעבודה בעסק האישי?
"זה אחרת לגמרי. החברה עשתה לי סדר. היא נותנת לי סוג של שקט. בעסק האישי לא היה לי יום ולא לילה. לא שבת ולא חג. כל היום רדפתי אחרי הלקוח הבא, אחרי הרעיון הבא ואחרי החידוש הבא. הייתי צריכה שיכירו אותי. עשיתי המון פעולות שיווק ופעולות נטוורקינג שהניבו מעט פירות ביחס להשקעה בהם. את החברה קניתי עם מוניטין ועם לקוחות וותיקים שהייתי צריכה רק לשקם את מערכת היחסים איתם. אחרי חצי שנה, כשהחברה התאזנה התחלתי למשוך משכורת. חזרתי להיות חלק מפרנסת המשפחה. זו הייתה תחושה משמעותית עבורי. היום כבעלת חברה, כל הוצאה נבדקת בקפידה. עשיתי שינוי דרסטי בסטיילינג האישי שלי. אני קמה בבוקר, מתאפרת ויוצאת למשרד. אין לי יותר את תחושת הלבד ובסוף יום העבודה, אני חוזרת למשפחה ולדברים האחרים שלי."

משרדי קידומים פרסונל בתפן

משרדי קידומים פרסונל בתפן

 לא חשבת לקחת מנכ"ל בשכר?
"לא, כי חשוב לי להוות דוגמה אישית ולהיות עירנית למתרחש בשטח- אני חלק מצוות היועצות. הקשר האישי עם הלקוחות חשוב במיוחד בתחום ההשמה. אנשים שמחפשים עבודה נמצאים בצומת רגיש וחשוב שיפגשו אדם מוכר שמשרה ביטחון.  מחפשי העבודה מגיעים אליי כי הם מכירים אותי באופן אישי ולאחר שנתיים וחצי של פעילות רצופה ומאומצת הם מכירים גם את שתי היועצות הנוספות בקידומים."

 עם איזה סוג של ארגונים עובדת 'קידומים פרסונל צפון'?  
"עם מפעלי ייצור בצפון. מפעלים המשלבים פלסטיקה, מתכת ואלקטרוניקה וגם מפעלים קלאסיים של מזון, פלסטיקה, מתכת ומים. לחברה יש מיקוד חזק מאוד. אנחנו מכירות את התעשייה הזו לעומק עד רמה של סוגי המכונות והטכנולוגיות ואת כל סוגי התפקידים בה."

מה הדבר המשמעותי ביותר שקרה מאז שקנית את החברה?
"האמת שקרו כמה דברים משמעותיים. קידוימים פרסונל צפון חזרה להיות שחקן משמעותי בשוק ההשמה, אני מושכת משכורת כל חודש והעובדות שלי אוהבות את העבודה. אבל הדבר הכי משמעותי בעיני היא העובדה שקידומים פרסונל צפון עוזרת להרבה אנשים למצוא עבודה חדשה. אין מספק מזה!."

רוצה לשוחח עם סנדרה? התקשרי 04-9872117

 

ענת שטיין – קפה עם סוס ועגלה

עופר מור, מעצב מוצר והבעלים של סטודיו 'סוס ועגלה' בקדימה, למד איתי במחלקה לעיצוב בחולון, זה היה עוד בשנות ה-90 של האלף הקודם. עופר תמיד נחשב כמי שיכול לעצב כל צורה מעץ, החומר האהוב עליו. הוא פתח אחרי הלימודים דוכן בנחלת בינימין, לשם הגיע פעמיים בשבוע עם מכונית הדה-שבו התכולה שלו והציע את מרכולתו- מוצרי עץ עם מראה ייחודי וצבעוניות אופיינית. כך הפך לאחת הדמויות הקבועות והמוכרות ביריד הססגוני.

אם מדברים על הקמת עסק כהגשמה עצמית, הגשמת חלום, מסתבר שליין המוצרים העצמאי והדוכן לא היו המילה האחרונה מבחינתו, בשנים האחרונות פיתח והקים ביחד עם ענבל בת זוגו עסק חדש מיוחד וממותג היטב- 'סוס ועגלה'. בית מלאכה לבניית סוסי עץ בהזמנה וסדנאות נגרות לקהל הרחב.

הי עופר, אני שמחה על ההזדמנות לשאול אותך כמה שאלות שמסקרנות אותי כבר הרבה זמן, אנחנו מכירים הרבה שנים, השינוי וההתפתחות שעשית בשנים האחרונות מאוד מרשימים, ועם זאת- הכל נראה מאוד אתה, הפשטות, הנוסטלגיה, העץ…

ענת שטיין מ-סטודיו ארמדילו מראיינת את עופר מור, סוס ועגלה, למטבחון של גולדה

עופר מור, סוס ועגלה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מתי ואיך נולד הרעיון המבריק לפתח את האהבה שלך לסוסים - לעסק 'סוס ועגלה'?

עופר: "מאז ומתמיד היה לי חלום לבנות סוסי נדנדה, גדלתי בצילה של חוות סוסים משפחתית וכנראה ששם ספגתי את העניין.

כשהייתי במדרחוב עבדתי בנוסף גם מול משווק, עיצבתי וייצרתי כמויות די גדולות של מוצרים לבית, בעיצוב עממי, פשוט, צבעוני שנמכרו ממש סבבה. עבדנו כך כמעט 6 שנים וכולם היו מרוצים: אני, המשווק והחנויות, העבודה מול המשווק היתה בהתחלה 20% מהיקף העבודה שלי, ועלתה בהדרגה עד שהגיעה קרוב ל-80% מהעסק, עד שיום אחד, בתחילת 2008, אותו משווק פנה לסין והזמין סחורה על פי הדגמים שלי, ביום בהיר אחד נותרתי ללא עבודה, החלטתי לעזוב את המדרחוב ולהגשים את החלום".

לא יאומן! פשוט לקח את המוצרים שלך והעתיק אותם בסין? נשמע כמו סיוט של כל יזם או מעצב, חשבת לתבוע אותו?

עופר: "זה לא עניין אותי, זה יכול היה לגזול כל כך הרבה זמן ומשאבים, מה שעניין אותי זה להמשיך הלאה ולעבוד. מאחר ולא הייתי ילד בתחילת דרכו, לקחתי יועצים מכל הבא ליד, וזאת על מנת להביא פרנסה הביתה, מהר והרבה".

ענת שטיין מסטודיו ארמדילו מראיינת את עופר מור מ-סוס ועגלה | המטבחון של גולדה, ייעוץ עסקי

עופר מור, סוס ועגלה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אי אפשר היה לפספס אתכם, שמעתי על סוס ועגלה מכל עבר, שלחתם הזמנות להשתתף בסדנאות, הכרזתם על תחרות עיצוב לילדים, הפכתם ל'מומלץ מפה', ובניתם את סוס הנדנדה הגדול בעולם שנכנס אפילו לספר השיאים של גינס…

עופר: "תיארתי לעצמי שמכירה של סוסי נדנדה בעבודת יד לא תספק לי את מלוא הפרנסה והתחלתי לעצב ערכות של צעצועי עץ לבנייה בסדנאות. הגדרות המיתוג, שיווק ופרסום היו מאד ברורות, ההשקעה הייתה גדולה (אתר, עיצוב גרפי, משרד יחסי ציבור, ניהול מועדון לקוחות..), כל ההתחלות קשות,עברנו מעל חצי שנה כמעט ללא הכנסות ועם הוצאות והשקעות מאד גדולות.

הדרך היתה ברורה ומהר מאד נולד הרעיון ליצור באז תיקשורתי. אחד מחבריי שתמכו בי לאורך התהליך שאל אותי האם יש סוס נדנדה גדול בגינס? ומפה הענייניים החלו להתגלגל. גם פה נעזרתי ביועצי שיווק שונים, המהלך היה מאד מורכב: גיוס ספונסרים, קבלת האישורים מול גינס, פנייה למשרדי הממשלה, גיוס ותמיכה של יהודים בעולם. אחד הדברים היפים שעשינו היה לשתף ילדים בבניית הסוס, תמורת 30 שקלים השתתפו אלפי ילדים בבנייה. את הכסף אספנו ותרמנו לעמותה שתומכת בילדים מוגבלים, צירפנו לשיא ולחלום הרבה מאד ילדים שהם שותפים מלאים למיזם ומבחינתי ומבחינתם הם חלק משבירת השיא".

ענת שטיין מ-סטודיו ארמדילו מראיינת את עופר מור, סוס ועגלה, למטבחון של גולדה

סדנאות נגרות לקהל הרחב

האם ההתפתחות של 'סוס ועגלה' היתה מתוכננת, או שדבר הוביל לדבר?

עופר: "ההתפתחות הייתה ועודנה מתוכננת, גם היום אני בבדיקות ובנייה של מספר תוכניות עסקיות לאן להמשיך? הדבר המהותי והחשוב הוא באמת כמו שתיארת: לא לאבד את הקסם, הפשטות, החלום!"

הדברים שאתה עושה נראים תמיד מזוהים עם האישיות והדברים שאתה אוהב, עבודה בעץ, נסיעה ברכב יוצא דופן, וכעת- סוס ועגלה. איך  המוטו הזה מסתדר עם עולם המסחרי, התחרותי, בו עסק צריך לשרוד?

עופר: "איני חותר להיות איש עסקים ממולח, אני עושה את הדברים עם כל הלב והנשמה, נהנה לסירוגין מהשקט שבעיצוב, ביצירה ובתכנון ומאידך מהמולת הילדים, ההדרכה והעברת ערכים של עבודת יד, תהליך, הגשמה…

הפיתוי להתפתח ולגדול אורב בפינה, וכל פעם אני צריך להזכיר לעצמי מאיפה מגיעה ההנאה האמיתית. כמו לדוגמא ממכונית הדה-שבו שהזכרת, שאוטוטו אנו חוגגים 30 ביחד, אני חי את החלומות עד הסוף, בניגוד להרבה אספני רכב ששומרים את הרכב בנפטלין אני חי את האוטו, עובד איתו, ונהנה ממנו.

מצד אחד דובר באמת הרבה על הרומנטיקה שבעסק כמו שלי, מצד שני ניהול עסק עצמאי לא תמיד אפוף בקסם ורומנטיקה ובטח גם את יודעת שפעם אנחנו על הסוס (תרתי משמע) ופעם למטה במקום נמוך וקשה. התחרות אף פעם לא הטרידה אותי, אני חושב שיש מקום לכולם, ואם אתה עושה את הדברים עד הסוף, מדויק, אם החזון ברור, הדרך בטוח מעניינת וההצלחה מובטחת".

באחת הכתבות עליך מצאתי את הציטוט: "ועופר – האיש והעגלה – התאבד על האהבה שלו כמו שרק אמנים יכולים." מה האיזון בין הדחף הרומנטי הזה, לבין שיקולים רציונאלים ומתודיים של פיתוח עסק?

"היום לומדים את תהליך ההקמה והמיתוג של 'סוס ועגלה' במספר מוסדות שעוסקים בהוראת שיווק ואני דוגמה אמיתית ואותנטית לתהליך שיכול לעשות עסק קטנטן של אדם אחד שעוסק בעבודת יד בדרך להשגת חשיפה ופרסום בהיקף בינלאומי כמעט ללא כל השקעה כספית"…

בחנוכה האחרון, הצטרפתי עם איתן בני לסדנא, איתן בחר לבנות משחק 'אנגרי בירד' מעץ, נראה שהמסר החתרני של עופר בפיתוח הקיט הזה נקלט היטב אצל בן ה-6 "כך אוכל לשחק באנגרי בירדס גם כשאין מחשב" הוא אמר. במשך 3 שעות עבד בריכוז ובנחת, שייף, הרכיב, צבע. בצהרים, לקראת סוף הפעילות,  עופר הזמין את הילדים שעבדו בסדנא באותו יום לבקר את סוס הנדנדנה הגדול בעולם, להתנדנד עליו ולשמוע את הסיפור.

ענת שטיין מ-סטודיו ארמדילו מראיינת את עופר מור, סוס ועגלה, למטבחון של גולדה

סוס הנדנדנה הגדול בעולם

 עופר: "אחד הדברים שמושכים את הילדים וההורים להגיע שוב ושוב לסדנאות הוא הליווי האישי , ההדרכה שמתבצעת שונה מצעצוע אחד למשנהו ומתבצעת בעיקר על ידי ועל ידי אשתי ענבל שהיא שותפה מלאה לכל התהליך המרתק שעברנו, כשילד או מבוגר מקבל הנחייה מהאמן/מעצב/שובר שיא גינס בעצמו, הוא מעריך ומוקיר את הידע והניסיון של האדם שמולו"

מה הדבר הבא?

עופר: "בתקופה האחרונה הייתי מעורב בכמה פרויקטים מורכבים מול ארגונים, חלקם בשיתוף עם חברי, חנוך פיבן המאייר. אני עובד עכשו על מיתוג שמי, 'עופר מור', כמעצב ואמן שיכול להרים פרויקטים מורכבים וחד פעמיים".

*

קרדיט: סטודיו ארמדילו, עיצוב מוצר